Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator do dzwonka do drzwi 12v

jacdom 15 Gru 2014 22:04 2562 13
  • #1 15 Gru 2014 22:04
    jacdom
    Poziom 6  

Witam.
    Mam dzwonek do drzwi 12v. Instalacja w domu 230v, naturlich. Jaki mam kupić transformator, znaczy jakiej mocy ? Toroidalny ? No, kurcze, zupełnie zielony jestem.
    JacDom.

0 13
  • #2 15 Gru 2014 22:14
    MastrPlastr
    Poziom 10  

No moc taka jak dzwonka +drobny zapas mocy (powiedzmy 20%), aczkolwiek dzwonki z reguł mają minimalny pobór prądu więc sądzę że 10-20W wystarczy... Akurat transformatory o tej mocy są tanie, więc jak kupisz za duży to nic się nie stanie :D Nie musi być toroidalny ;D

0
  • #3 15 Gru 2014 22:24
    jacdom
    Poziom 6  

Nie mam zielonego pojęcia jaką ma moc. Na stronie internetowej sklepu jest tylko, że 12V.
    Dzieki za odpowiedź.

0
  • #4 15 Gru 2014 22:35
    MastrPlastr
    Poziom 10  

to o ile masz multimetr, zmierz jaki pobiera prąd, później pomnóż przez napięcie zasilania i będziesz znał moc ;)

0
  • #5 15 Gru 2014 22:41
    karolark
    Poziom 40  

MastrPlastr napisał:
    No moc taka jak dzwonka +drobny zapas mocy (powiedzmy 20%), aczkolwiek dzwonki z reguł mają minimalny pobór prądu więc sądzę że 10-20W wystarczy... Akurat transformatory o tej mocy są tanie, więc jak kupisz za duży to nic się nie stanie :D Nie musi być toroidalny ;D

Ojojoj po co tak dużo stare trafa dzwonkowe miały 6VA i też był zapas :-)

0
  • #6 15 Gru 2014 22:49
    MastrPlastr
    Poziom 10  

karolark napisał:
    Ojojoj po co tak dużo stare trafa dzwonkowe miały 6VA i też był zapas :-)

Bo nie wiem co za dzwonek autor wymyślił sobie ;D Owszem były 6VA, gdzieś nawet w domu mam radzieckiej myśli technicznej dzwonek z trafem właśnie takiej mocy ;)

1
  • #7 16 Gru 2014 08:00
    jacdom
    Poziom 6  

Dodano po 19 [minuty]:

I nawet transformator mają w ofercie ale kosztuje 200 zł :)))

0
  • #8 16 Gru 2014 08:20
    MastrPlastr
    Poziom 10  

aaaaaa to taka kruszyna jest... No to na allegro poszukałbym transformatora choćby używanego za 10PLN, z mocą mniej więcej 10W, tak na wszelki wypadek ;D

0
  • #9 02 Sty 2015 13:10
    kubsztyk
    Poziom 1  

Witam,
    Jako że wszelkie tematy dotyczące transformatorów dzwonkowych zostały zamknięte, zatem piszę tutaj.
    Chciałem wymienić babci dzwonek na głośniejszy. Najpierw kupiłem na 230V, nie działał, okazało się, że w sieci prawdopodobnie jest o wiele mniejsze napięcie. Wymieniłem dzwonek na czaszowy na 8V i... niespecjalnie rwie się do dzwonienia. Przy obrocie mimośrodowo zamocowanej czaszy w najdalsze położenie jako tako udaje mu się coś wybrzęczeć.
    Jednak tym razem wkroczyłem z multimetrem i po wciśnięciu przycisku pokazał mi dwukrotnie 4,9V (mierzyłem ustawiając multimetr na prąd przemienny ~200V - chyba ok?). Na dole klatki jest skrzynka, w której znajduje się transformator 220V/3-5-8V 0,5A, bardzo podobny do tego:
    Po stronie wtórnej przewody podłączone są do zaczepów 3V i 8V. Dodam, że w tamtym transformatorze zaczepy idą w kolejności: 3-5-8V.
    Co zrobić, żeby dzwonek działał poprawnie? W jaki sposób podłączyć przewody w transformatorze, żeby uzyskać 8V? Problem w tym, że nie wiadomo czy ktoś w klatce nie ma jeszcze antycznego dzwonka na 5V. Dodam, że babcia mieszka na drugim - ostatnim piętrze, a skrzynka z transformatorem jest na dole. Jeszcze jedna uwaga: od transformatora do babci mieszkania idzie jakiś stary kabel o małym przekroju żył, a ja kupiłem kabel dwużyłowy o przekroju 2,5 mm2 długość chyba 2,5m i złączyłem go kostką z tym starym kablem wychodzącym ze ściany w celu montażu dzwonka w środku przedpokoju, bo wcześniej stary był schowany w pawlaczu.
    Dodam, że nie jestem elektrykiem, więc proszę ostrożnie z terminologią elektryczną.
    Pozdrawiam!

0
  • #10 07 Sty 2015 21:34
    MastrPlastr
    Poziom 10  

kubsztyk napisał:
    W jaki sposób podłączyć przewody w transformatorze, żeby uzyskać 8V?

Znaleźć multimetrem te 8V na wyjściu i tam się wpiąć...

0
  • #11 08 Sty 2015 17:17
    Dacomos
    Poziom 33  

MastrPlastr napisał:
    kubsztyk napisał:

A co tam mierzyć :-) zewnętrzne styki 8V co zresztą widać

0
  • #12 09 Sty 2015 17:54
    MastrPlastr
    Poziom 10  

Dacomos napisał:
    MastrPlastr napisał:
    kubsztyk napisał:

A co tam mierzyć :-) zewnętrzne styki 8V co zresztą widać

Autor pytania napisał, że trafo jest podobne, a nie takie samo.

0
  • #13 28 Mar 2015 12:58
    jacdom
    Poziom 6  

Jeszcze jedno. Czy mogę zainstalować przełącznik dzwonka na obwodzie 230V zamiast na obwodzie 12V (jak chcą producenci) ?

0
  • #14 28 Mar 2015 19:52
    zyzy52
    Poziom 26  

Będzie lepiej. Tylko niech przycisk dzwonkowy będzie przystosowany do napięcia 250V.

0