Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 28 - Przegląd i ewentualne modyfikacje radia + dobór mniejszej anteny

21 Gru 2014 00:19 5016 20
 • Użytkownik usunął konto  
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  PosepnyCzerep napisał:
  Radio jest dobrze słyszalne na małych odległościach, ale na większych dystansach ponoć słabo je słychać. Czy problemu należy doszukiwać się w mikrofonie czy też w nadajniku?


  Najpierw proszę sprawdzić poprawność zestrojenia anteny. Możesz poprosić kolegę który posiada miernik SWR i przy okazji zmierzy moc nadajnika.

  PosepnyCzerep napisał:
  Odbiór jest ok jedynym mankamentem jest to, że radio bardzo łatwo zakłócić przy użyciu zasilacza od nawigacji, a w głośniku słychać "pykanie" telefonu komórkowego w trakcie zestawiania połączenia. Czy to da się jakoś wyeliminować?


  Da się wyeliminować jeśli kupisz porządny zasilacz do nawigacji, a nie jakieś chińskie badziewie mimo że jest oryginalny do tej nawigacji to może być złej jakości. Można też stosować filtry przeciw-zakłóceniowe na kablu zasilającym CB. Możesz o taki filtr zapytać np. w jakimś sklepie z CB-radiami.

  PosepnyCzerep napisał:
  Jest pewien filmik w sieci sugerujący zmianę końcówki mocy na taką o większym HFE i rozkręcenie cewek na maksimum... Pytanie tylko czy taka operacja rzeczywiście coś daje, czy też jest to tylko chwyt marketingowy?


  Nie daj się nabrać. Aby podnieść sygnał u korespondenta o 1s więcej to trzeba dołożyć 4X więcej mocy czyli jeśli masz standardowo 4W to musisz zwiększyć do 16W, a tego po wymianie tranzystora końcowego nadajnika o większym wzmocnieniu nigdy nie uzyskasz. By uzyskać 16W trzeba by od nowa zrobić cały stopień końcowy. Już nie wspomnę że modulator AM też trzeba totalnie przerobić, bo oryginalny nie wyrobi. Zauważ że chodzi tylko o podniesienie sygnału o 1S. O 2S to już 16X4 itd. Gra nie warta świeczki. Co do anteny to się nie wypowiadam, bo różne anteny w różnych warunkach inaczej się zachowują. Faktem jest że tą którą masz proszę sprawdzić jak wcześniej pisałem. Teraz zastanów się czy naprawdę chcesz płacić za coś co tak naprawdę nic Ci nie da. W większości to tylko chwyty marketingowe jak sam napisałeś. Konkretnie w twoim przypadku rzecz tyczy się odpowiedniej instalacji zasilającej radio CB oraz sprawdzić poprawność zestrojenia anteny. Podpowiem że wiele zakłóceń znika podłączając radio bezpośrednio do akumulatora. Wszystko to musisz zrobić w konkretnym aucie, a nie od razu oddać samo radio do serwisu. Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  PosepnyCzerep napisał:
  Czy zwiększenie czułości radioodbiornika i tzw. tuning radia (dobrze rozreklamowany w sieci) ma sens?
  To zależy o czym piszesz. Jak o zwiększeniu mocy to są "plusy" i "minusy" tego.
  "kriss" pisze
  kriss51 napisał:
  Aby podnieść sygnał u korespondenta o 1s więcej to trzeba dołożyć 4X więcej mocy czyli jeśli masz standardowo 4W to musisz zwiększyć do 16W
  To stara i znana zależność. Ale kolega "kriss" zapomina wyraźnie, iż mamy tu do czynienia nie z DX-owcem( bez urazy kolego "PosępnyCzerep"), tylko z e standardowym użytkownikiem "samochodowym" tego radia. Dla niego nie ma znaczenia raport w Santiago, a to jedynie czy go usłyszy drugi taki użytkownik 5km dalej, czy też 8km dalej.
  Zatem, czy radio ma 2W mocy wyjściowej , czy 4W to w tym przyadku jest decydujące. Zwłaszcza iż 90% "mobilków" mocno skręca albo RF-Gaina, albo SQ i przeskoczenie tych blokad też zależy od naszej mocy nadwaczej. Dlatego tu jest "plus" tunningu mocy. Co innego dla radiowca i łączności gdzie 1S ma znaczenie.

  Co jest minusem wg. mnie?
  Przede wszystkim to, tak jak z tunningiem auta, trzeba umieć używać i być bardzo czujnym, bo sprzęt pracujący na "granicy parametrów" łatwiej uszkodzić.
  Ostanio miałem właśnie w rodzinie przypadek: radio pracujące na max mocy, po tunningu serwisowym, bodaj z W-y.Oparte na końcówce N-FET czyli dosyć mocnej. Radio szło jak "przecinak" w eter, moc 7W, modulacja mocna , ładna. Sprawdziliśmy łączność ze szwagrem( bo to jego radio), ponad 25km zasięgu baza(5/8λ)-mobil. Wszystko pięknie, tylko akurat antena wykonała sabotaż, w sumie z pomocą szwagra. Założył "klona" SIRIO MINI SNAKE 27 produkcji "NO NAME", akurat jechał ponad 700km z tym. Jak wrócił z trasy okazało się, iż radio nie moduluja jak powinno, moc owszem, ale tylko moc.
  Po sprawdzeniu wyszło wszystko.
  Antena SWR= katastrofa. W radiu ugotowany tranzystor zasilania trafo, uszkodzone przegrzaniem także trafo modulujące.
  Gdyby radio miało tylko 4W to miało by większe sznase na przeżycie tego przeciążenia. I to jest "minus" tunningu mocy.

  Zatem odp. czy tunning ma sens- TAK MA, ale nie na maxa i dobrze wszystko utrzymane, czyli przede wszystkim instalacja antenowa( w twoim radiu to jest super bo masz SWR-miarkę!Wystarczy przycisk i już wiadomo).

  Co do firm tunningowych -radzę unikać naciągaczy co za 200zł ci podkręcą jeden potencjometr, to potrafi co drugi KF-owiec .Podobnie sprawdzenie kanałów jak piszesz , wystarczy dobry TRX albo pożyczony od kogoś miernik częstotliwości.
  Jak znasz kogos kto jest KF-owcem to jego zapytaj, on ci wskaże "drogę" i doradzi. Za 200zł to ty takiego drugiego ALANA 28 kupisz.
  PosepnyCzerep napisał:
  Na pewno do sprawdzenia jest ANL ponieważ wydaje mi się, że wycina za dużo.
  Co tu do sprawdzenia nie wiem? Skoro tak jest fabrycznie,tak ma być.
  PosepnyCzerep napisał:
  Nie chcę zepsuć radia, ale poprawić parametry nadawania. Odbiór jest ok
  Tu jest fajna metoda. Ja akurat miałem takie radio kilka lat w aucie.
  Wg. mojej subektywnej oceny ma ono za słaby mikrofon. Ale doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie mikrofonu z Echem! Ja stosowałem mikrofon ALAN F-24 , z echem i wzmocnieniem.Ponieważ radio ma Mic-Gaina to sobie ładnie ustawisz wszystko.Echo ci wypełni szumy tła w twojej emisji i nawet na granicy słyszalności będziesz rozumiany u korespondenta.

  Co do zakłóceń to, nie będę dublował 'krissa".
  Oczywiście galwaniczne połączenie z karoserią anteny jest lepsze niż sprzężnie magnetyczne, jednak wszystko zależy od samej anteny też. Bo 30cm "ogryzek" w "dziurce" nie ma szans w "straciu" z ML-145 na magnesie.To tyle z mojej praktyki.Pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  PosepnyCzerep napisał:
  Myślę nad Farun 2060 lub Farun 1818
  Porzuć tę koncepcję.To podróby i to na bardzo marnym poziomie!Jak nie masz kasy to się nie szarp.
  Może być ALAN F22 lub w ostateczności WOLF 24(w opcji 24S). Oczywiście DENSEI też może być ale koniecznie z echem.Żadnej chińszczyzny!Chyba że bawi cię szukanie potem źródła sprzężeń i wyklejanie całego mikrofonu folią aluminiową od środka.
  PosepnyCzerep napisał:
  Trochę mi szkoda przełącznika kanałów w mikrofonie:
  Są także mikrofony z echem i z przełącznikiem kanałów zobacz LANA F-36
  http://forum.cb-centrum.pl/alan-755/mikrofon-alan-f-36/
  Takiego "upoluj"sobie!

  Pomyśl na antenę typu PIRAT jak lubisz helikalne.Podobno nieźle pracuje.
  PosepnyCzerep napisał:
  Fakt faktem mimo, że coś tam wiem, to jednak w porównaniu do DXowców to jestem lamerem
  Nieprawda!Jak się zastanawiasz na tematyką i czytasz nawet troszkę o tym to już nie jesteś lamerem.
  Nie musisz mieć od razu licencji KF, chyba słyszałeś o 27.555MHz - sławne trzy 5-tki?
  Wielu KF-owców zaczynało od 555.

  Co do lokalizacji radia, pod półką nad nogami pasażera opaska od góry na 2 śrubach i "gra muzyka".
 • Użytkownik usunął konto  
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Włóż wkładkę eletretową zamiast dynamicznej, pociągnij 8V i będzie śmigać.
  M
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  SP5IT napisał:
  Włóż wkładkę eletretową zamiast dynamicznej, pociągnij 8V i będzie śmigać.
  M


  Dokładnie tak robię i efekty są naprawdę bardzo dobre z jednym małym ale. Kolega SP5IT nie napisał że to napięcie powinno zostać podane poprzez opornik około od 2,2 do 3,3kΩ. Radio osiąga ładną, czystą modulację oraz nie złą czułość mikrofonu bez dodatkowych przedwzmacniaczy. Samo 8V może skutecznie zniszczyć wkładkę. Praktycznie to napięcie poprzez opornik podłącza się w gniazdku mikrofonowym w radiu kabelkiem do pinu gdzie jest podłączona wkładka od strony sygnału oczywiście. Proszę to sprawdzić, a nie pożałujesz :D .
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Przedwzmacniacz jest nie potrzebny.
  Do elektreta oczywiście oporek i kondensator, to rozumie się samo przez się.
  M
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 34  
  PosepnyCzerep napisał:
  To może skoro już przy tym jesteśmy zmontuję układ przedwzmacniacza na SMD i ewentualnie dołożę echo. Płytkę sobie wytrawię rezystory SMD posiadam, mikrofon od komórki mam. Znalazłem też cały zmontowany kiedyś układ Jabel J-226 który mógł by być dawcą mikrofonu. Czy taki układ z jednym tranzystorem ze strony link (przedostatni schemat) starczy? Mam jeszcze jakieś małe tranzystory w stylu BC547, 558 i ich odpowiedniki na SMD.
  Poczytaj sobie to kolego "Paniszer" bo twoje zdanie
  Paniszer napisał:
  Kolega nowicjusz w temacie i domyślam się, że nie jasnowidz.
  jest tu mocno nie na miejscu. To, że kolega autor tematu jest bardzo skromny to nie znaczy, że nie "kuma bazy". Czy wg. Ciebie "Paniszer" tak pisze( jak wyzej) ktoś, komu elektronika jest obca??A tym bardziej jak ktoś porywa się na SMD, bo do tego trzeba mieć nie tylko "obcyk" ale i sprzęt.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Paniszer napisał:
  Tego nie brałeś pod uwagę.
  Kolega nowicjusz w temacie i domyślam się, że nie jasnowidz.


  Kolego Paniszer bez obrazy, ale dokładnie to samo i w tym samym stylu tu był kolega który miał znak bodajże z 8 okręgu- wyleciał z forum, potem był nick tego kolegi który prezentował sobą pewien starszy już tranzystor w okrągłej obudowie (CEMI, NPN), teraz ty piszesz dokładnie tak samo i tak samo wszystkie rozumy zjadłeś. Czytałem twe posty i wszystko już wiem. Kolega SP5IT i ja o niczym nie zapomnieliśmy. Temat miał być rozwojowy, ale nie w tą stronę w którą go kierujesz. I jeszcze jedno. Po co kolego Paniszer cytujesz dwóch użytkowników, a tylko do jednego masz komentarz czy też ewentualne uwagi? Ciekawe prawda?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 34  
  PosepnyCzerep napisał:
  Tematu jeszcze nie zamykam bo może wykombinuję sobie jakieś echo
  Uwierz mi na słowo echo to ekstra sprawa w AM-ie!Ono kasuje całkowicie szum w twojej emisji a robi głębię mocy. Zawsze będziesz rozumiany , nawet na granicy słyszalności u kogoś to zrozumie twoje słowa.Ja bym nawet wzmocnienia nie proklamował tak, jak echo w twoim przypadku. Poza tym polecałem ALAN-y , bo mikrofon firmowy ALANA na pewno by dobrze współpracował z ALANEM 28. Ja pamiętam za swojego ALANA F-24 dałem 120 000 zł ( przed denominacją) , sporo się na oszczędzałem zanim sobie mogłem go zafundować i to musiałem wtyk przylutować do Presidenta Johny I , bo takie radio posiadałem , był to rok 1990. Po wyłączeniu radia musiałem mikrofon odpinać, bo taki był schemat połączeń w radiu, iż po wyłączeniu akurat zwierało mi dwa piny od nadawania i baterię mi czerpało. Ale było warto , miałem jedną z najlepszych stacji w okolicy.Trochę to echo na SSB przeszkadzało mi w Jackosonie i Cleantonie, dlatego zmieniłem mikrofon na DENSEI( z samym wzmocnieniem). Ale ten z echem nadal trzymam w szufladzie. Jak znajdę chwilkę to ci mogę na PW napisać co nieco. Ale już dziś namawiam kolegę na radio CB z SSB! To są obecnie śmieszne koszty zakupu.W cenie od nawet 250zł już można mieć radio z SSB i działać na DX-ach.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto