Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers ZW 23 KE - regulacja, optymalne ustawienie

SilesiaVratislavia 03 Jan 2015 18:00 26667 13
  • #1
    SilesiaVratislavia
    Level 9  
    Witam serdecznie.

    Wraz z żoną przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania, które ogrzewane (CO + CWU) jest przy pomocy pieca gazowego Junkers ZW 23 KE. Jest to nasza pierwsza styczność z taką formą ogrzewania zarówno wody jak i mieszkania, stąd też nie omieszkałem podpytać właściciela o ustawienia na jakich on zazwyczaj pracuje. Z grubsza nam wszystko wyjaśnił jednakże po paru dniach stwierdzam, że jest to wiedza niewystarczająca do optymalnego i ekonomicznego ustawienia pieca. Stąd też mam parę pytań do użytkowników tego forum z nadzieją, że uzyskam wyczerpujące odpowiedzi :)

    Jako, że jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o piece gazowe to z góry przepraszam, za ewentualne głupie pytania bądź pomyłki jakie padną poniżej. Starałem się na własną rękę wyszukać odpowiedzi na moje pytania w sieci, ale ciężko było cokolwiek sensownego znaleźć.. Jestem też oczywiście umówiony na przegląd techniczny z serwisantem, ale do tego momentu jeszcze trochę czasu jest, a grzać się trzeba. Dobra, przejdę do rzeczy:

    1. W jaki sposób ustawić piec oraz grzejniki w pomieszczeniach by uzyskać żądaną temperaturę? Czy w przypadku braku termostatu (mam nadzieję, że nie mylę nazw, chodzi o to dodatkowe urządzenie sterujące pracą pieca zależnie od temperatury w pokoju) sterować temperaturą tylko na piecu czy może tylko na grzejnikach? Aktualnie na każdym grzejniku ustawienia są identyczne - 2,5/5, a regulator na piecu na najniższej pozycji zapewniającej 45 stopni na wskaźniku. Zostawić to tak czy ustawiać grzejniki na maks, a dalej sterować już tylko piecem?

    Junkers ZW 23 KE - regulacja, optymalne ustawienie Junkers ZW 23 KE - regulacja, optymalne ustawienie

    2. Z drugiej strony jak ustawić regulator ciepłej wody na piecu? Czy zwiększać temperaturę wody tuż przed myciem, czy spokojnie mogę ustawić żądaną temperaturę i zostawić ją na stałe? Nie wiem na jakiej zasadzie to działa, a nie chciałbym, aby piec nagrzewał wodę w kranie przez cały czas, nawet wtedy kiedy z niej nie korzystamy. Wiadomo, koszta..

    3. Przy puszczaniu z kranu ciepłej wody piec zapala się normalnie, za pierwszym razem. Natomiast przy CO piec zapala się jak chce. Raz zapala się za pierwszym razem, podgrzewa przez chwilę wodę co widać na wskaźnikach (świeci się "płomyk" i "45 stopni), następnie gaśnie płomyk i za chwilę gaśnie led pod temperaturą. I za parę minut (dokładnie co 3 minuty) proces zaczyna się od nowa, choć zdarza się też tak, że piec potrzebuje dwa podejścia by zapalić się na dłużej - wygląda to tak, że słychać jak piec się zapala, momentalnie gaśnie i zapala się ponownie. Czy to jest normalne działanie, czy coś tu źle funkcjonuje? Między kolejnymi zapłonami kontrolka wygląda tak:
    Junkers ZW 23 KE - regulacja, optymalne ustawienie

    4. Czy piec może chodzić non stop 24 godziny na dobę czy trzeba wyłączać go co jakiś czas? Zależy mi na tym by działał sprawnie przez dłuższy czas, a także by nie otrzymać ekstremalnie wysokich rachunków za gaz..

    5. Sporadycznie przy puszczaniu z kranu ciepłej wody słychać przeciągłe piszczenie z wnętrza pieca. Właściciel tłumaczył, że wystarczy wówczas zakręcić na sekundę wodę, puścić ponownie i problem zniknie. Zalecał też wizytę serwisanta, ale na to musimy poczekać do przyszłego tygodnia. Czy takie "działanie" pieca może doprowadzić do jakiejś większej usterki, czy nie ma się czym przejmować?

    6. I ostatnie, aczkolwiek równie ważne (o ile nie najważniejsze) pytanie. Mianowicie co jest przyczyną "buczącego" grzejnika? Właściciel informował nas, że w kuchni, w momencie ustawiania temperatury na grzejniku może zdarzyć się tak, że grzejnik zacznie buczeć, a wtedy wystarczy tylko zmniejszyć na chwilę temperaturę i wszystko wróci do normy. Jednakże podczas pisania tego tekstu grzejnik w łazience ni z tego ni z owego również zaczął "buczeć" na co nie pomogła żadna zmiana temperatury. Nie bardzo wiedząc co robić wyłączyłem piec i zastanawiam się co dalej z tym fantem zrobić..

    Przepraszam za masę pytań, ale chciałbym uzyskać jak najwięcej odpowiedzi, które rozwieją moje wątpliwości. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • #2
    serwisszulborski.pl
    Heating systems specialist
    Tego typu kocioł powinien współpracować z regulatorem pokojowym. Z doświadczenia wiem że praca ciągła z termostatu kotła jest mało komfortowa i nieekonomiczna...Radzę założyć dobry polski regulator włącz-wyłącz i zaprogramować go zgodnie ze swoim planem tygodniowym. Oszczędność na gazie i energii (wraz z osiągnięciem zaplanowanych temperatur wyłączy się również pompa).
  • #3
    SilesiaVratislavia
    Level 9  
    Ogólnie regulator pokojowy jest zamontowany na ścianie, ale nie wydaje mi się żeby działał. Nie widać żadnych oznak tego, aby chodził bądź wpływał w jakiś sposób na pracę pieca. Sam nie do końca się na tym znam więc ciężko mi w jakikolwiek sposób przy nim podziałać. Także tymczasowo muszę opierać się na pracy samego pieca, stąd też chętnie dowiedziałbym się jak operować temperaturą - czy na grzejnikach, czy na samym piecu. Co jest bardziej odpowiednie w takie sytuacji?
  • #4
    Tracer2
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Rozkręć przy grzejnikach na max, i ustaw temp na piecu .
    W pomieszczeniach w których jest za gorąco przykręć np na 4 lub 3.
    I obserwuj komfort tam gdzie najczęściej przebywasz.
    Tam gdzie się nie przebywa można zakęcić lub dać na 1*
  • #5
    robert303303
    Level 8  
    Jeśli sie powtarzam, przepraszam, nie znalazlem na forum odpowiedzi na moje pyt.
    Wprowadzilismy sie do mieszkania w ktorym jest kociol dwufunkcyjny junkers euroline (nie znamy dokladnego modelu) nie ma na nim mozliwosci ustawienie temp grzania np 21 w dzien 19 w nocy.
    moje pytanie brzmi jak powinnismy ustawic junkers i kaloryfery zeby bylo ekonomicznie.
    jak ustawic pokretlo na samym junkersie(na minimum?) i jak ustawic kaloryfery, wszystkie na 1? jeden na maxa, resta na 1 jak (ktos nam doradzal)?
    z gory dziękujemy za pomoc.
    dodam ze dostalismy mimo niskiego grzania az 270 zl rachunku, mieszkanie 50m2, dlatego szukamyoptymalnych ustawien.
  • #6
    Tracer2
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Proponuję doinstalować do tego pieca sterownik Auraton . Ja mam RTH, bo pozwala doświadczalnie wybrać miejsce w którym dobrze mierzy temperaturę .
    Ustawia się pory grzania, np 20 stopni jak sie jest w domu i 17 lub 18 jak sie jest w pracy , no chyba ,ze ktoś w domu jest stale, ale np. w nocy spoko można zejść na 19 stopni.
    Piec ustawia się np na 3 bądż 4, aby szybko nagrzał obieg CO i się wyłączył sterowany termostatem. Można sobie codziennie np. rano zapisywać stan licznika gazu to widać jak to działa.
    Można też ręcznie nagrzać obieg CO rano i po powrocie z pracy , ale wymaga to dyscypliny i pamięci. Sterownik załatwia sprawę.
  • #7
    SilesiaVratislavia
    Level 9  
    Z tego co podpytałem serwisantów, którzy przyszli na przegląd piec to bez sterownik najbardziej optymalnie jest rozkręcenie grzejników na maksymalną temperaturę i "sterowanie" temperaturą za pomocą pieca. Trochę zachodu z tym jest, ale można sobie wypracować metodą prób i błędów w miarę sensowne ustawienia na noc i na dzień. Tylko trzeba pamiętać o tym, żeby za każdym razem to wszystko ustawiać.

    Osobiście jednak posłuchałem powyższych rad, zamontowałem sterownik i teraz jest o niebo lepiej. Raz, że nie trzeba się bawić w zmienianie co chwilę temperatury kiedy za oknem zrobi się cieplej, dwa że piec nie chodzi praktycznie 24 na dobę i trzy, że przez poprzednie dwa punkty schodzi trochę mniej gazu.

    Przy podobnym metrażu do Ciebie, ustawionej temperaturze dziennej na 21 stopni, nocnej na 19 i sporej liczbie gorących kąpieli (żona się lubuje, co poradzić) średnie rachunki za styczeń czy luty wyniosły koło 300 złotych. Wydaje mi się to znośną ceną za komfort, choć porównania do innych nie mam.
  • #8
    iviee
    Level 9  
    Pomocy, mam problem z piecem junkers euroline zw/zs 23 ke rano grzał po południu zaświeciła się kontrolka uwaga i miga na czerwono, dodatkowo świeci się cały czas temp.90 i oczywiście nie chodzi.
    Zdjęlismy rurę z góry czy przypadkiem coś od góry nie zamarzło ale....nic
    Help
  • #9
    serwisszulborski.pl
    Heating systems specialist
    Sprawdź stan czujnika spalin przy wylocie z prawej strony. Czy jest ciągłość, korozja bądź przerwa...Jeżeli czujnik jest OK, to niestety płyta.
  • #10
    iviee
    Level 9  
    Niestety wszystko ok jeżeli ten czujnik to zielona wtyczka na górze
  • #11
    iviee
    Level 9  
    Bardzo dziekuję uzytkownikowi serwisszulborski.pl
    Specjalista - systemy grzewcze, naprawdę pomocny forumowicz odpowiedział w ciagu godziny na problem niecierpiacy zwłoki. Piec naprawiony za 90 zł. padl czujnik o którym pisałeś-serdecznie polecam tego Pana nie tylko jako eksperta ale rownież człowieka.
  • #12
    serwisszulborski.pl
    Heating systems specialist
    Przepalenie czujnika spalin świadczy że ciąg kominowy jest zmienny albo słaby. Zalecam zakup czujnika czadu. Dalej sprawdzić komin i dostarczyć więcej powietrza do spalania np. nawiewniki okienne.
  • #13
    adrianello
    Level 11  
    Wracając do tematu regulacji, jak w przypadku tego pieca działa regulator pokojowy?

    Tzn, w normalnym trybie (bez regulatora) piec ma za zadanie utrzymać ustawioną pokrętłem temperaturę w obiegu układu grzewczego i pompa chodzi cały czas, a palnik załącza się w razie potrzeby i podgrzewa wodę.

    A po podłączeniu regulatora? Czy po zamknięciu styku przez regulator (czyli sygnał grzej), palnik i pompa chodzą tak długo, aż regulator da sygnał wystarczy?
    Czy też sterownik załącza tylko schemat pracy jak bez niego - czyli jeśli daje sygnał grzej, to piec odpala pompę, a palnik tylko wówczas gdy temperatura obiegu wody spadła, poniżej ustawionej pokrętłem na piecu? Inaczej mówiąc tak samo by to wyglądało, gdybyśmy po osiągnięciu ciepła w pomieszczeniu, szli do pieca, wyłączali CO, a przy każdym spadku temperatury, szli i ponownie włączali CO?

    Mam świadomość, że dość dziwne to napisane i dla większości może bez znaczenia, ale w moim wypadku potrzebuję dokładnie zrozumieć sposób działania wersji z wpiętym regulatorem.
  • #14
    SilesiaVratislavia
    Level 9  
    Działa to tak jak opisałeś w drugiej wersji. Ustawiłem na regulatorze pokojowym temperaturę dzienną 21 stopni, a na piecy temperaturę wody na 1/3 skali. Kiedy w pokoju temperatura spadnie poniżej 21 stopni, regulator wysyła sygnał do pieca, który uruchamia grzanie wody do temperatury 1/3 skali. Jak nagrzeje wodę do ustawionej temperatury to się wylacza. Woda płynie do grzejników i jeżeli po paru minutach temperatura w pokoju nie podniesie się to regulator ponownie wysyła do grzejnika informację o konieczności grzania wody. A pięć zależnie od tego czy woda wg jego wskaźników spadła poniżej ustalonej 1/3 skali podgrzewa ja lub nie i czeka na kolejny sygnał. I tak w koło, aż nie podniesie się temperatura w pokoju.

    W taki sposób mam większą oszczędność gazu, ponieważ piec nie stara się utrzymywać stałe ustawionej temperatury wody tylko uruchamia się wtedy kiedy jest to konieczne. Oszczędność i wygoda zarazem.