Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lutowanie w ins. elektrycznej

11 Maj 2005 10:00 6387 14
  • Poziom 25  
    czy dopuszczalne sa lutowania w instalacji elektrycznej zamiast tradycyjnych polaczen kostkami czy zaciskami ???? a co ze skrecnaiem przewodow i izolowanie tego potem tasma ?
  • Szkolenia SEP
  • Admin DIY, Automatyka
    Nie wiem jak to jest od strony teoretycznej tzn od strony przepisów, ale wiem, że lutowanie ma lepsze parametry niż jakie kolwiek skręcanie czy stosowanie kostek. Lut stanowi trwałe połączenie galwaniczne, nie wystepuje wtedy żadne iskrzenie - a co za tym idzie układ jest bardziej niezawodny.
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 19  
    Zgadzam się z bestlerem. Instalacje elektryczną np. w domu nie lutuje się tylko z jednego powodu. Trudność z dojściem z lutownicą do wszystkich punktów, no i kwestie ewentualnych napraw w przyszłości, łatwiej jest odkręcic przewód z listwy niż go rozlutowywać. A dla takich napięć i prądów jak w instalacji elektrycznej zupełnosci wystacza skręcenie, tylko dobrze wykonane.
    A jeśli potrzebujesz przedłużyć jakiś krótki przewód to spokojnie możesz go lutować, nawet jest wskazane, jesli nie ma jak dobrze skręcić.
  • Poziom 25  
    czyli mowicie ze skrecanie jesr poprawne ?? bo mi sie wydaje ze nie, przeciez jak wpychasz takie skrecenie do puszki, niedajboze poglebianej, to skrecenie moze sie naruszyc, pozatym nigdy nie skrecisz tak dokladnie zeby to potem nie iskrzylo
  • Poziom 21  
    skręcanie + lutowanie później ew. izolacja i jest super na lata.
    proble tylko przy rozłączaniu(w przypadku remontu przeróbki, sprawdzenia). ale jest gwarancja dobrego połączenia i nie iskrzenia( miedź w tych miejscach nie utleni się. Dobre w warunkach gdzie występują wyziewy żrące( chlewnie, akumulatornie,itp), lub wilgotność)
    w przypadku przedłużenia przewodów wskazane są połączenia skręcane (lut powoduje zwiększenie rezystancji w tym punkcie i w konsekwencji grzanie przewodu)
    pozdrawiam
  • Poziom 25  
    czyli sie nie powinno lutowac ??
  • Admin DIY, Automatyka
    Kolego Raaf, być może i lut ma weksza rezystancje niż samamiedź, ale i tak jestem pewien, że jeśli np. łączysz kabel w studni głębinowej, na głębokości 70 m to warto jest skręcić, zlutować i dobrze hermetyczie zabiezpieczyć przed wilgocią. W instalacji domowej natomisat nie ma szczególnych wskazań na to aby lutowac przewody, chyba że np. zauważymy iskrzenie w puszcze, miganie światła itd i jeśli nie umiemy zniwelowac tego tradycyjnymi metodami to choćby ze względów bezpieczeństwa warto te przewody zlutować.

A wracając do przegrzewania się lutu, to nigdy mi sie nie zdazyło, zeby zlutowany przezemnie przewód sie sam odlutowal, ze wgledu na zbyt duża ilość ciepla wydzielana na złączce (mam caly czas na mysli instalacje domowa) natomiast widzialem juz sporo popalonych puszek, gniazd, wyłączników, w którym "coś" nie łączyło ;)

Pozdrawiam :)
  • Poziom 19  
    Niestety kolega Raaf ma rację, połączenie lutowane ma większą rezystancję z dwóch względów:
    1. połączenie conajmniej dwóch różnych metali (materiał przewodu i lutu),
    2. wytworzenie powierzchniowo stopu metali
    Jednak straty nie są na tyle duże żeby zaraz to się rozlutowywało. Sam osobiście zrobiłem kiedyś instalację na "skrętkę" i lutowaną chodzi do dzisiaj bez zastrzeżeń. Lutowałem ją tak że włączałem prąd nagrzewałęm lutownię 250W (taką jak do rynien) potem wyłączałem napięcie i kilka lutów i znowu nagrzewanie itd. Taka instalacja wyklucza możliwość późniejszych przeróbek, no przynajmniej jest to utrudnione. Obecnie polecam skrętkę na "kapturki". Nie wiem jakie sa polskie ale ja używam amerykańskie i są super, żadnych problemów z połączeniem.
  • Poziom 12  
    co do podstaw prawnych znaczy sie przepisów SEP-owskich to jest tak....

"Żyły przewodów można łączyć ze sobą poprzez : spawanie , ściskanie , lutowanie i przy pomocy osprzętu do tego celu przeznaczonego. "

"przewody miedziane z żyłami jednodrutowymi o przekr do 10 mm2 oraz linki do 6 mm2 wolno łaczyc bez końcówek z tym że końce powinny byc oblutowane. przewody miedziane powyżej 10 mm2 powinny mieć końcówki , a przy aluminium należy stosować złącza śrubowe spręzynujące..

to wszystko co można znależć w przepisach o sposobie połaczeń w instalacjach elektrycznych do 1KV
  • Poziom 19  
    Osobiście nie polecam oblutowania końcówki linki pod zacisk śrubowy, bardzo ładnie się upaliają albo wytapiają. Jak przewód linka i zacisk śruba to albo odpowiednia końcówka albo nic.
  • Poziom 16  
    bullo napisał:
    co do podstaw prawnych znaczy się przepisów SEP-owskich to jest tak....

"Żyły przewodów można łączyć ze sobą poprzez : spawanie , ściskanie , lutowanie i przy . osprzętu do tego celu przeznaczonego. "

"przewody miedziane z żyłami jednodrutowymi o przekr do 10 mm2 oraz linki do 6 mm2 wolno łaczyc bez końcówek z tym że końce powinny byc oblutowane. przewody miedziane powyżej 10 mm2 powinny mieć końcówki , a przy aluminium należy stosować złącza śrubowe spręzynujące..

to wszystko co można znależć w przepisach o sposobie połaczeń w instalacjach elektrycznych do 1KV

Nie wolno oblutowanego przewodu przykręcać śrubą!!!

Bo cyna jest krucha, nie wykazyje żadnych właściwości sprężynujących, takie połączenie jest bardzo podatne na wypalenie.

Jeżeli nie wierzycie to zajrzyjcie do przedłużek po pewnym czasie ich użytkowania gdzie ktoś końce przewodów polutował aby przykręcić śrubką

Cytat zrozumiałem tak, że można skręciś śrubą po wcześniejszym oblutowaniu :o no chyba, że źle zrozumiałem :(
  • Poziom 12  
    kolego thalex wiem że to może budzić wątpliwości...sam mam mieszane uczucia do tego....ale ja tylko cytuje zapis z przepisów SEP-owskich....
    ...uzasadnienie takiego postępowania tłumaczą " zabezpieczeniem przed możliwością oddzielenia się poszczególnych drutów w linkach" własnie przez oblutowanie albo przez zastosowanie końcówek lub tulejek....

pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Ja znam to z praktyki.

Oblutowana linka i przykręcona w zacisku wypali się, oczywiście przy znaczącej wartości płynącego prądu.

Nie mylić z końcówkami oczkowymi, które przeznaczne są do lutowania a potem do skręcania śrubą.
  • Admin DIY, Automatyka
    No właśnie, wszytko jak widać zależy do czego, i w jakim celu to ma służyć. Myślę że autr tego postu ma już totalny mętlik w głowie :P
  • Poziom 15  
    1. Skręcanie przewodów w instalacjach elektrycznych jest stosowane. Spotkałem nawet osłony na skręcone przewody (mocowane jedną śrubą).
    Zaleta połączenia skręcanego: bezpośredni styk miedź-miedź a nie jak w przypadku kostek miedź-inny metal.
    2. Lutowanie skręconych przewodów (dotyczy wyłącznie drutu)
    Sprawdziłem na przwodzie 2.5mm2. Skręciłem, polutowałem i rozkręciłem. Długość skrętu 2.5 cm. Przy dobrze skręconych przewodach powstaje kilka punktów styku miedzi z miedzią, do których cyna nie ma dostępu. W takim przypadku lutowanie skręconych przewodów spełnia rolę usztywnienia mechanicznego i hermetyzuje te punkty. W sumie połączenie bardzo pewne.