Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzejnik do małego pokoju

horscik 04 Jan 2015 12:43 2142 18
    horscik
    Level 9  
    Witam,

Wiem, że podobnych tematów jest mnóstwo, ale po przeczytaniu wielu dalej mam mętlik w głowie, dlatego prosiłbym o pomoc.

Pokój ma ok. 12 m2, wysokość ok. 2,5 m. Jest to mieszkanie w bloku, który jest ocieplony i ma plastikowe okna (muszę jeszcze wymienić uszczelki więc będzie lepiej/cieplej). Po jednej stronie jest klatka schodowa (nieogrzewana), po drugiej drugi pokój/zaplecze (nieogrzewany), na górze i na dole sąsiedzi, którzy raczej ogrzewają mieszkania. Pokój leży na południowym-zachodzie, więc nie jest najbardziej nasłoneczniony.
    Dzisiaj przy temperaturze ok. 0 stopni na dworze, wewnątrz jest ok. 18-19 stopni. Normalnie nic bym nie kombinował, ale w tym roku pojawi się maluszek i chciałbym, żeby było o parę stopni cieplej.

Z tego co wyczytałem na chwilę obecną to nie interesuje mnie nic gazowego, jedynie coś elektrycznego. Powinno być bardzo ciche (najlepiej niesłyszalne), dobrze gdyby było z termostatem, w miarę szybko się nagrzewało i dość długo trzymało. Przy kubaturze pokoju nie musi to być chyba najmocniejsze urządzenie. Co za tym idzie prądożerne. Mam tylko jedną taryfę i nie planuję tego zmieniać.

Co byście proponowali?

pozdrawiam
    k124l
    Level 20  
    Proponuje grzejnik elektryczny konwektorowy ok 2000W , do mocowania na ścianie .
    tomjed
    Level 28  
    horscik wrote:
    jest ocieplony i ma plastikowe okna (muszę jeszcze wymienić uszczelki więc będzie lepiej/cieplej)

I za chwilę pojawi się grzybek...

horscik wrote:
    w miarę szybko się nagrzewało i dość długo trzymało

Takie rzeczy "tylko w Erze"...

Fizyka się kolego kłania. Jak coś ma oddawać długo ciepło, nie magazynując go długo i do tego nie być prądożerne?

Do Twoich potrzeb to tak jak kol k124l pisze grzejnik konwektorowy, ewentualnie olejowy.

pzdr
    Qiubiac
    Level 18  
    Co to za blok bez centralnego ? hmmm.... Nie uszczelniaj hermetycznie pokoju bo tak jak napisał kolega tomjed twoje ściany pokryje za jakiś czas grzyb ważna jest wentylacja.
    horscik
    Level 9  
    k124l
    Czyli zwykły taki w granicach 100 zł (co pełno na allegro) wystarczy. Czy szukać czegoś lepszego? Z tym mocowaniem na ścianę to dobry pomysł, tylko czy nie bardziej efektywne jest postawienie go na środku. Czy ciepło jest dostarczane tylko z jednej strony?
    Czy 2000 W to nie za dużo? Chociaż widzę, że mają 3-stopniową regulację, więc powinno być ok.

tomjed
    Czyli lepiej nie wymieniać uszczelek? Zostawić trochę "przewiewu".
    Wyczytałem, że olejowy nie wysusza powietrza, a konwektorowy je wysusza i spala kurz (idzie za tym nieprzyjemny zapach). Kwestia długiego nagrzewania to nie problem, ale dłuższe utrzymanie ciepła to już na plus. Jak wygląda kwestia ekonomii co oszczędniejsze?

Qiubiac
    Mam założone centralne z Junkersem w kuchni, ale po pierwsze on ogrzewa już jakieś 130 m2 i do tego podgrzewa wodę w dwóch łazienkach i kuchni, a z tego co odczuwam to już średnio się spisuję. Druga sprawa nie mam pociągniętych rurek przez dwa pokoje i nie mam zamiaru tego robić.

EDIT:
    Czy www.allegro.pl... będzie dobrym rozwiązaniem?

Moderated By mirrzo:

Usunąłem link do aukcji

Baqo
    Level 14  
    A nie lepiej podnieść temperaturę w pomieszczeniu ,wydając kasę jednorazowo ,bez ciągłych miesięcznych zwiększonych rachunków za prąd czy gaz .

Ja bym zaizolował cieplnie od wewnątrz MULTIPOR-em przyklejonym na klej do ścian z mostkami termicznymi.
    https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-k3tnGPXwvk
    A w okna plastikowe to uszczelki nowe można dać ,ale od razu zamontować wywietrzniki higrosterowane.
    http://www.brevis.com.pl/gfx/produkty/nawiewnik_higroster_drewno.jpg
    FOSGEN1
    Level 27  
    @Baqo , multipor tani nie jest. Poza tym na raty się chyba nie kupi.
    Baqo
    Level 14  
    W Brico często się zdarza 10 rat 0%,czasami nawet 20 albo 30 rat, a przez cały czas jest 3 raty 0%
    Mrówka miała ostatnio raty w Żaglu.
    Chyba teraz w każdym większym sklepie gdzie tylko są materiały kupisz na raty.

Jest jeszcze Aerorock
    https://www.youtube.com/watch?v=6F_mQV9eeBE
    horscik
    Level 9  
    Dzięki za podpowiedzi, ale nie skorzystam. Rozwożę towar w jednym z marketów budowlanych, m.in. ytonga i silkę, więc mniej więcej wiem co w trawie piszczy. Prawdą jest, że jest to dobra rada, ale po pierwsze przy małym pomieszczeniu będzie ono jeszcze mniejsze (najmniej to chyba po 5 cm z każdej strony, a to już trochę jest), a po drugie trzeba zrobić kompletny remont całego pokoju, a to już nie wchodzi w grę.
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Nie napisano, jakie ogrzewanie jest dotychczas w tym pokoju, chyba, że w ogóle jest nieogrzewany (może tak być, że pomiędzy ogrzewanymi pokojami w nieogrzewanym - zwłaszcza skierowanym na południowy zachód - będzie i tak w miarę ciepło, szczególnie na wyższej kondygnacji). Jeśli w sąsiednich pokojach jest centralne ogrzewanie, to najlepiej doprowadzić instalację do tegoż pokoju. Jak nie, to dać olejak, przy czym nie musi być zbyt silny.
    horscik
    Level 9  
    Nie ma żadnego ogrzewania i jest w miarę ciepło (1 piętro). Tak, jak pisałem na początku ok. 18-19 stopni przy temp. na dworze 0 stopni. Przy doprowadzeniu centralnego za dużo roboty, więc na razie odpada. Skłaniam się ku olejakowi. Powiedz tylko proszę czy warto inwestować w ten panelowy grzejnik elektryczny olejowy co podałem wyżej. Moc 1500 W powinna być odpowiednia, czy coś mniejszego? Nie chcę nim zagrzać pokoju, gdyż jest zimno, a jedynie podnieść o parę stopni temperaturę.
    Baqo
    Level 14  
    Możesz jeszcze wymusić przepływ powietrza z pomieszczenia z istniejącym grzejnikiem ,jakiegoś przylegającego cieplejszego pomieszczenia obok tego, stosując 1 lub 2 wentylatory ze sterownikiem temp. ale trzeba zrobić kanał przebicie przez scanię ,a w pomieszczeniu "dawcy ciepła" można jeszcze rozbudować istniejący grzejnik .

Jednak najtaniej w eksploatacji jest docieplić .
    FOSGEN1
    Level 27  
    @horscik , skoro chodzi Ci tylko o dogrzanie pokoju, to spokojnie olejak. Swego czasu kupiliśmy do pokoju córki zanim przerobiłem ogrzewanie i fajnie się spisywał. Zresztą mamy go do tej pory. Jak masz pod ręką market z królem w nazwie to polecam. Wymiana przy jakichkolwiek zastrzeżeniach od ręki.
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Olejak jest bezpieczny, nie przegrzewa powietrza. Do tego zainwestowałbym w regulator pokojowy, lub dowolną czasówkę by wyłączac urzadzenie , na noc - wystarczy 19 -20 st.C.
    Wystarczy Ci 1000W.
    L_M
    Level 32  
    Ten olejak ma dobre parametry (temp.poniżej punktu spiekania kurzu)zabezpieczenie przed przegrzaniem,termostat elektroniczny z płynną regulacją temperatury.Przyjmuje się 100W/m² więc 1500W wystarczy w zupełności.
    gaz4
    Level 33  
    Jeżeli grzejnik elektryczny ma jedynie uzupełniać główne ogrzewanie na taryfie calodobowej, to "długie trzymanie ciepła" jest mu niepotrzebne. Zamiast tego skupiłbym się na jak najniższej temperaturze pracy bo daje to większy komfort. Do tak małego i ciepłego pokoiku nawet 1 kW może okazać się za duży, ale mniejsze trudno trafić. Moim zdaniem najlepszy będzie olejak z przełączaną mocą lub dobrym termostatem wbudowanym w grzejnik. Gdyby udało się przy okazji upolować wersję z dodatkowym pokojowym regulatorem temp. (kiedyś kupiłem takie coś zdziełane w CCCP) będzie to strzeł w 10-kę. A jak się nie uda zawsze można kupic taki regulator wkładany do gniazdka i do niego podpiąć grzejnik. Termostat będzie pilnowal niskiej temp. grzejnika, a regulator odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. W efekcie będzie ciepło, zdrowo, komfortowo i w miare tanio. Oczywiście jak na prąd w całodobowej, bo ten jest ponad 2x droższy niż gaz, ale do okazyjnego dogrzania małego pomieszczenia nie warto wchodzić w koszta inwestycyjne, kucie ścian itp.
    tomjed
    Level 28  
    Koledzy, kolega horscik napisał, że przy temp 0*C ma ok 18*C w pokoju. A co będzie jak termometr na dworze pokaże -20* - 25*C?

Proponuję olejaka z mocą dzieloną. Masz tam dwa przełączniki, zdaje się 700W i ok 1400W. Oczywiście możesz je załączać razem mając ok 2000W (wiem, że arytmetycznie się nie zgadza, ale poszczególne moce podałem w przybliżeniu i zależne będą od konkretnego grzejnika, chyba to jasne...)

pzdr
    L_M
    Level 32  
    Spróbuj poszukać olejaka ze sterowaniem grupowym mocy.Wtedy możesz płynnie sterować mocą grzejnika co pozwoli lepiej dostosować ogrzewanie do indywidualnych potrzeb.Jeśli by takiego olejaka nie było, to można poszukać dodatkowego regulatora sterowaniem grupowym mocy do 2000W.
    horscik
    Level 9  
    Kupiłem grzejnik olejowy, panelowy, elektryczny 1000 W, z termostatem. Ładnie wygląda, ale liczyłem na trochę lepsze rezultaty. Mimo wszystko uważam, że dokonałem najlepszego wyboru na tę chwilę w moim przypadku. W przyszłości jednak pociągnę dalej centralne.