Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo proste sterowanie urządzeniem nie działa

07 Sty 2015 14:59 1680 18
  • Poziom 8  
    Próbuję zrobić sterowanie odbiornika np. silnika przy użyciu mikrokontrolera 3.3V i CNY17. Wykonałem takie urządzenie:
    Problem w tym, że nie działa. Nie wiem o co chodzi. Rozlutowałem wszystkie elementy i sprawdzałem sam tranzystor i chyba się spalił bo nie reaguje.

Czego brakuje na schemacie lub co może być źle? Nie potrzebuję sterować samego silnika, ale symulować działanie czujnika optycznego który pracuje przy 12V.
    Może BD243 powinien mieć rezystor na kolektorze?

Wiem, że to jest proste zadanie i bardzo mi wstyd, że nie mogę sobie z nim poradzić.

Masa i +12V są pobierane z zewnątrz, a odbiornik pracuje między wyjściami PRN-3 a PRN-2.

Dodano po 28 [minuty]:

ups... ta dioda chyba nie powinna występować w tym miejscu. Chciałem wyświetlać stan tj. jeśli z procka wyjdzie sygnał to dioda powinna się zapalić. Najwyżej przestawię ją gdzieś indziej.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Jaki jest odbiornik - jaki prąd pobiera?
    Bo BD243 to tranzystor mocy - więc sądzę że prad musi być spory. Z drugiej strony jak na tranzystor mocy R1 ma dużą wartość, a R2 w ogóle nie wiadomo po co tam jest.
    Obawiam się że transoptor nie wysteruje BD243 - konieczny bedzie jeszcze jeden tranzystor.

yukkuri napisał:
    ups... ta dioda chyba nie powinna występować w tym miejscu. Chciałem wyświetlać stan tj. jeśli z procka wyjdzie sygnał to dioda powinna się zapalić. Najwyżej przestawię ją gdzieś indziej.

Zakładając że tym BD-kiem łaczysz jakies kilkuamperowe obciążenia to może tam zostać, będzie wskazywać wyłączenie obciążenia.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 8  
    A jak bym założył mosfet'a np. BUZ11 i rezystor 10k/0,25W? Bardzo proste sterowanie urządzeniem nie działa
    W miejsce R2 wstawię zworkę tylko czy 4,7k może zostać czy wstawić mniejszy rezystor?

Diodę LED przesunę zgodnie ze schematem. Szkoda, że już mam wytrawioną płytkę bo bez cięcia się nie obejdzie. Znalazłem stary rezystor 680Ω/2W który wystarcza dla mojej diody do 24V. Docelowej napięcie powinno być 12V, ale w razie czego.

Nie spodziewam się kosmicznych prądów w tym konkretnym urządzeniu, ale jak by zmieniła się koncepcja to dobrze by było by tranzystor wytrzymał 1A (dla 12V).

Czy jest jakaś mniejsza alternatywa dla BUZ11? W sensie mosfet na mniejszy prąd, ale o takich samych wyprowadzeniach?

Dodano po 5 [minuty]:

hmmm... a może obejdzie się bez cięcia. Jak obrócę diodę i zrobię nową dziurkę dla rezystora to kablem od spodniej części płytki połączę go z zasilaniem.
  • Poziom 26  
    Z teorii budowy układów elektrycznych/elektronicznych wynika że tylko te które są zasilane działają!! :D No chyba za w dalszej części podłączony jest silnik etc miedzy styki PRn2 I PRn3.Ale w takim przypadku musisz założyć tranzystor TIP31.Tutaj chodzi o wzmocnienie dlatego sugeruje zamontowanie darlingtona.Oczywiście TIP to tylko sugestia bo jest mnóstwo tego typu tranzystorów.Rezystor r2 jest niepotrzebny,ale jeżeli chcesz tylko symulować prace układu to musi być rezystor miedzy kolektorem a + zasilania.
  • Poziom 8  
    Coś mi się zdaje, że przekombinowałem i to bardzo mocno.

Potrzebuję zasymulować z mikrokontrolera zadziałanie czujnika optycznego z pewnego urządzenia automatyki przemysłowej. To jest czujnik używany przy taśmach produkcyjnych do detekcji czy obiekt znalazł się w wyznaczonym miejscu.
    Mi ten czujnik nie jest potrzebny, ponieważ moje urządzenie już określa miejsce w którym znajduje się obiekt. Problem w tym, że muszę wysłać sygnał taki sam jaki wysyła by czujnik do urządzenia docelowego.

Stąd pojawił się pomysł na tranzystor za transoptorem. Właściwie to głupio zrobiłem sugerując się poborem prądu przez silnik którym chciałem sprawdzić działanie układu. Właściwie prądy nie powinny być tak duże, ale napięcie pracy czujnika to 10..30V. Z tego co pamiętam w miejscu przeznaczenia występuje 12V, ale wolę się zabezpieczyć gdyby informacje które uzyskałem okazały się błędne.

Czy ten układ który przedstawiłem nada się do takiego rozwiązania?
    Wiem, że BUZ11 to w tym przypadku może być armata wystawiona do zabicia muchy, ale wolę założyć armatę niż jechać przez pół Polski i poprawiać układ na miejscu.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    No to skoro już wiemy o co chodzi to w miejsce tranzystora z Twojego schematu załóż jakikolwiek darlington.To spowoduje że zadziała ci z transoptora.NIECH MNIE
  • Poziom 8  
    hmm... a takie coś może być:

Jeśli R2/R5 jest konieczny to jaką powinien mieć wartość?

Ewentualnie tak jak było (bez trawienia płytki) tylko z BD649?

Chyba zostawię j.w. czyli wyjście NPN normalnie zwarte.
    Pytanie tylko jaki dać rezystor na kolektor?

Czy jakiś niewielki np. 500Ω by starczył?

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

Nie potrzeba jakoś zbijać napięcia na CNY?
    Niby dokumentacja mówi, że:
    Vishay napisał:
    Output
    Collector emitter breakdown voltage | BVCEO | 70 V
    Emiter ma tylko 7V max, ale to w tym przypadku nie ma znaczenia bo emiter idzie do masy.
  • Poziom 26  
    bd 649....bardzo dobry pomysł,ale jak to ma tylko zasilać diodę to są mniejsze tranzystory.Generalnie ostatni układ zadziała.
  • Poziom 8  
    Układ nie działa....

Rezystancja na nóżkach 5 i 4 spadła z kilkunastu mega omów do 8,9k...
    Pewnie wszystkie zastosowane transoptory są spalone... super...

To teraz powiedzcie proszę co zrobić by nie spalić kolejnych?
  • Poziom 8  
    zdanek15 napisał:
    Generalnie ostatni układ zadziała.
    W symulatorze owszem...
    zdanek15 napisał:
    Ten układ po prostu nie może nie działać!
    A możesz coś wnieść do tematu proponując działające rozwiązanie?
  • Poziom 26  
    Już naprawdę nie wiem jak mam to tłumaczyć.Specjalnie podałem schemat z elektrody z przekaźnikiem bo zasada działania jest identyczna.Tu masz 2 tranzystory spięte w układ darlingtona ja proponowałem rozwiązanie nowocześniejsze na jednym.W Twoim przypadku elementem wykonawczym jest dioda świecąca tu przekaźnik.
  • Poziom 8  
    zdanek15 napisał:
    W Twoim przypadku elementem wykonawczym jest dioda świecąca
    Nie! Ja imituję działanie przemysłowego czujnika optycznego, a nie podłączam go do układu. Dioda występująca w układzie robi tylko jedną rzecz tj. pokazuje przełączenie. Chyba skończy się tym, że kupię gotowy układ na przekaźniku i będzie spokój. Poczekam aż ktoś inny się wypowie ponieważ:
    zdanek15 napisał:
    Generalnie ostatni układ zadziała.
    Nie jest prawdą co sprawia, że twoja wiarygodność generalnie spada. Proszę o pomoc, a nie generowanie kosztów...

Generalnie tranzystor funkcjonuje i po zwarciu wyjść transoptrora (po uprzednim usunięciu go z układu) przy użyciu małego rezystora 330Ω tranzystor przełącza. Więc BD działa, ale nie działa transoptor. Czy mam w takim przypadku dodać jeszcze jeden tranzystor?

Nie próbuję być nieuprzejmy (bo tak to pewnie brzmi), ale muszę skończyć ten prosty układ, a mam problem by zmusić go do działania, co mnie bardzo denerwuje. Czas ucieka, a układ nie działa.... Dlatego bardzo proszę o pomoc i ewentualnie wyjaśnienie czemu układ nie działa. W czym tkwi problem? Za duży prąd na wyjściu? To zabija transoptory?
  • Poziom 28  
    yukkuri napisał:

może być armata wystawiona do zabicia muchy, ale wolę założyć armatę niż jechać
    Czy podasz wreszcie na czym ma polegać to sterowanie??? Włączanie, wyłączanie, praca liniowa? Czego i przy jakich parametrach? Wszyscy czekają z moderatorem włącznie.
  • Poziom 28  
    Na moje oko przyczyną jest "za duży" rezystor 330Ω w obwodzie diody transoptora. Sygnał sterujący ma 3,3V, spadek napięcia na diodzie około 1,5V więc IF≈5mA. Mało. Spróbuj wstawić jakieś 120Ω albo lepiej zwiększ najpierw napięcie sterujące do 5...9V żeby sprawdzić czy to na pewno to.
  • Poziom 8  
    Gizmoń napisał:
    Spróbuj wstawić jakieś 120Ω albo lepiej zwiększ najpierw napięcie sterujące do 5...9V żeby sprawdzić czy to na pewno to.
    Sprawdzałem i niestety to nie to... Jutro zrobię cały układ na płytce stykowej by upewnić się, że problemem nie jest płytka. Chociaż nie powinna być była robiona w Eagle i sprawdzana przed wykonaniem. Wyprowadzenia się zgadzają tj. nie obróciłem płytki przypadkiem. Natomiast fototranzystor ewidentnie nie przeżył bo ma taką samą rezystancję w obie strony. Dzisiaj się zagotowałem ze złości bo to przecież taka prosta płytka, a nie chce działać. Nie lubię analogówki... ale co poradzić. W symulatorze wszystko chodziło, ale w praktyce to tylko tranzystor działa.

Dodano po 6 [minuty]:

Alemucha napisał:
    Włączanie, wyłączanie, praca liniowa
    Włączanie i wyłączanie, ale niestety dość często. Przy wysyłaniu sygnału na urządzenie przez RS232 muszę wyzwolić wyjście urządzenia. Innymi słowy wysyłam kod na urządzenie po czym zmieniam stan wyjścia (impuls). To czy używam wyjść normalnie zwartych/rozwartych NPN/PNP (tak określają wyjścia w automatyce) nie ma aż takiego znaczenia bo to można skonfigurować w urządzeniu. Natomiast ważne jest by bezpiecznie wyzwolić sygnał. Nie upieram się przy transoptorze, ale nie chcę spalić linii portu mikrokontrolera.

Dodano po 8 [minuty]:

Wysyłam powiedzmy napis z komputera. Procesor zamienia go na kod zrozumiały dla urządzenia i wysyła fragment po fragmencie. Każdy fragment zakończony jest znakiem powrotu karetki i po krótkim czasie zakończony wysłaniem sygnału wyzwolenia (tu potrzebuję transoptor lub inny układ który zapewni łączność 3.3V ze logiką przemysłową (10..30V). W tym przypadku 12V, ale w innych zastosowaniach może być wyższe napięcie.
  • Poziom 39  
    Wg. specyfikacji ten czujnik ma obciążalność wyjścia 200 mA i nic więcej tam nie trzeba. Sygnał z transoptora może być słaby i wypadałoby go wzmocnić aby niepotrzebnie nie obciążać portu procesora. Zastosuj taką konfigurację:

• Poziom 28  
    kybernetes -wsadź coś w bazę 557, bo znów poleci fototranzystor
  • Poziom 39  
    Alemucha napisał:
    kybernetes -wsadź coś w bazę 557, bo znów poleci fototranzystor

W tej konfiguracji prąd fototranzystora nigdy nie przekroczy 5mA, więc i dodatkowy rezystor jest tam zbędny.

No, chyba, że taki rezystor potraktujemy jako zabezpieczenie przed nieprzemyślanymi eksperymentami z zasilaniem wejścia CNY17.