Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Arduino Pro Mini 5V] - Zakłócenia na wejściu analogowym z zasilaczem

mirimo 08 Sty 2015 01:49 1962 9
  • #1 08 Sty 2015 01:49
    mirimo
    Poziom 8  

Po kilkunastu dniach długiego szukania przyczyny ostatecznie muszę zasięgnąć waszej porady, bo sam już nie mam pomysłów co mogę jeszcze zrobić.

Działanie układu:
    Arduino poprzez buzzer wykrywa pukanie w płytę drewnianą i miga diodą po każdym wykrytym puknięciu.
    Układ wzorowany na tym.

Budowa układu:
    Do arduino do wejścia analogowego jest podpięty buzzer FY248 3-18 V w obudowie. Dokładny sposób jego podpięcia pokazuje poniższy schemat.
    Buzzer oznaczony literką M.

Problem:
    Wszystko działa idealnie przy zasilaniu z USB lub z baterii. Problem pojawia się w momencie zastosowania dowolnego zasilacza - pojawiają się zakłócenia. Dioda miga jak szalona.

Podjęte próby:
    1. Zastosowanie około 20 różnych zasilaczy (od 5-12V, stabilizowanych i nie stabilizowanych, podpinanych do arduino poprzez RAW i VCC).
    2. Zastosowanie przetwornicy obniżającej napięcie opartej o układ XL4015

Dodatkowy opis:
    Układ ma dodatkowo sterować paskami ledowymi (migającym przy każdym puknięciu) oraz zamkiem elektromagnetycznym. Wszystko jest już zaprogramowane oraz zmontowane i działa dokładnie tak jak zaplanowałem ale tylko przy zasilaniu z baterii (paski ledowe i zamek są zasilane z zasilacza 12V poprzez przekaźniki optoizolacyjne). Problem z zakłóceniami występuje jednak niezależnie od tego, tj. również wtedy kiedy podpięty jest tylko buzzer...

Proszę, podpowiedzcie coś...

0 9
  • Relpol
  • #2 08 Sty 2015 02:27
    bearq
    Poziom 36  

Słaba filtracja, wygląda na zakłócenia z zasilacza. Zasilasz to impulsowymi/przetwornicami?

0
  • Relpol
  • #3 08 Sty 2015 02:48
    mirimo
    Poziom 8  

Próbowałem wszystkim co mam w domu (włącznie z zasilaczem komputerowym), bez zmian.
    Najchętniej użyłbym zasilacza z Wii (12V 3.7 A).

Zakładałem, że wymieniona wyżej przetwornica rozwiąże problem ale niestety.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Sty 2015 03:40
    bearq
    Poziom 36  

Akurat zasilacz komputerowy to nie za dobry pomysł. Wrzuć kompletny schemat, ewentualnie spróbuj zasilić z jakiegoś zasilacza liniowego

0
  • #5 08 Sty 2015 05:14
    mirimo
    Poziom 8  

Jutro podjadę kupić nowy zasilacz, dzięki za pomoc - zobaczymy czy to rozwiąże problem.

Poniżej schemat podstawy układu (już tutaj nie działa z zasilaczem).

Edytuj

0
  • #6 08 Sty 2015 08:00
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 08 Sty 2015 09:39
    mirimo
    Poziom 8  

Zastosowany buzzer nie posiada generatora (zgodnie z linkiem z pierwszego postu). Zanim dostałem mikrofon (opóźniona przesyłka), zastosowałem buzzer do testów i działał zadziwiająco dobrze, więc postanowiłem go zostawić. Jedyny problem to kwestia zasilania ..

0
  • Pomocny post
    #8 08 Sty 2015 14:55
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #9 08 Sty 2015 18:46
    szelus
    Specjalista - Mikrokontrolery

Z (pierwszego) linku nie jest wcale takie oczywiste, że ten buzzer nie ma wbudowanego generatora. Ale dajmy na to...
    A program? Jaki masz próg czułości/nieczułości w obsłudze przetwornika A/C? Próbowałeś zmniejszyć czułość?
    Możesz też spróbować podzielić ten 10k i dać kondensator filtrujący do masy. A nuż buzzer rezonuje na (sub)harmonicznej z tętnień z zasilacza.

0
  • #10 09 Sty 2015 05:18
    mirimo
    Poziom 8  

bearq napisał:
    (...) spróbuj zasilić z jakiegoś zasilacza liniowego

Problem rozwiązany!
    Zastosowanie nowego zasilacza liniowego stabilizowanego 5V 0,5A całkowicie rozwiązało wszystkie zakłócenia i układ w końcu pracuje zgodnie z oczekiwaniami.
    Dziękuję bardzo za pomoc :)

albertb napisał:
    Czy to nie ten sam:
    https://www.piekarz.pl/pdf.php?id=6776
    W linku który podałeś też masz:
    Napięcie znamionowe: 12 VDC

Więc jak go zasilasz napięciem stałym, a nie ma wbudowanego generatora to skąd dzwięk?

Mój błąd - tak podstawowa sprawa ale i tak udało mi się to pomylić...
    Mój buzzer to prawdopodobnie dokładnie ten sam który podlinkowałeś powyżej.
    Podłączenie na odwrót plusa z minusem zaowocowało brakiem dźwięku (którego nigdy nie było)...

Niemniej buzzer dalej podpięty na odwrót (plus z minusem), pozostała część zgodna z poprzednim schematem i wszystko na nowym zasilaczu działa idealnie :)

szelus napisał:

A program? Jaki masz próg czułości/nieczułości w obsłudze przetwornika A/C? Próbowałeś zmniejszyć czułość?

Czułość to była jedna z pierwszych prób poprawy które podjąłem. Bezskutecznie.

0