Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Bernard - Za wysokie obroty w gramofonie

09 Sty 2015 18:21 2712 9
  • Poziom 26  
    Witam. Gramofon zostal odnowiony jesli chodzi o obudowe drewniana, po złożeniu, gramofon za szybko sie rozpedza, ma za wysokie obroty, co może być przyczyną i jak to naprawić? Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Warunkowo odblokowany
    Nie prawda bo powodem jest wyższe napięcie sieci niż kiedyś. Obecnie wynosi ono 230V.
    Te pierwsze gramofony miały silnik zasilany z sieci. Obroty wysokie i niskie uzyskiwało się przełączając uzwojenia. Sam taki kiedyś miałem. Nowsze modele Bernarda miały już
    silniki na prąd stały i w nim zabudowany układ stabilizacji obrotów, można było regulować obroty potencjometrem przez otwór zakryty gumą uszczelniającą.
    Niech autor postu wypowie się który to rocznik produkcji i jaki model a było ich sporo. :-)

Dodano po 4 [minuty]:

A oto dowód dwie wersje napędu.

https://obrazki.elektroda.pl/7674974500_1420829347.jpg
  • Poziom 26  
    Bernard G-603FS rocznik 1977, o ile mnie pamięć nie myli. Gramofon przed renowacją obudowy działał poprawnie, to znaczy obroty talerza były w normie, w elektronice nic nie było ruszane. Wewnatrz, znajdują się dwa lub trzy małe potencjometry ale nie wiem do czego służą.
  • Poziom 26  
    Znalazłem, więc o który z potencjometrów jest do regulacji prędkości obrotowej talerza? Nie jestem profesjonalistą jeśli chodzi o taki sprzęt dlatego zwracam się o pomoc. Pozdrawiam.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Zamerstary napisał:
    Znalazłem, więc o który z potencjometrów jest do regulacji prędkości obrotowej talerza?

P1 dla obrotów 33, P2 dla 45. Ale na początek sprawdź oświetlacz koła impulsatora - żarówka mogła się strząść i precyzer obrotów - przy demontaźu obudowy przewody mogły ulec uszkodzeniu.
    Pokręcanie precyzerem daje jakikolwiek efekt?
  • Poziom 26  
    Oświetlacz koła impulsatora wygląda w porządku,, Jeśli masz na myśli tę gałkę na przodzie gramofonu to raczej nic nie daje jej kręcenie, zauważyłem jeszcze, że nie ma znaczenia czy mam ustawione na 33 czy na 45 obrotów, talerz i tak kręci się z tą samą prędkością tylko za szybko. Rozbiorę go jutro i sprawdzę czy jakieś podejrzane sprawy. Czy jeszcze jakieś sugestie ?
  • Moderator
    A jakie mogą być? Pasek, pasek, jego prowadzenie i mechanika! Tam nie ma żadnych cudów! Spokój i obserwacja. Jeśli pasek jest w porządku, to układ elektroniczny jest naprawdę nieskomplikowany, ja nie jestem elektronikiem, ale miałem w rękach kilka gramofonów różnych firm z krajów z tamtych lat i wszystkie są podobne. A interesowały mnie tylko takie ze stroboskopową kontrolą prędkości obrotowej. Wszystkie dały się uruchomić, tylko igieł mi dzisiaj brakuje.
  • Poziom 26  
    Podczas ponownego montażu gramofonu uległy uszkodzeniu dwa kabelki przy potencjometrze precyzera, problem rozwiązany. Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam