Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Y580 - Komputer nie włącza się poprawnie, coś stuka w środku.

10 Sty 2015 15:55 2415 20
  • Poziom 12  
    Witam. Kilka dni temu włączając komputer pojawił mi się napis widoczny na obrazku.
    Wyłączyłem komputer, włączyłem go ponownie i zadziałało. Następnego dnia musiałem kilka razy włączyć i wyłączyć komputer, aby zamiast tego napisu system się uruchomił. Przy włączaniu słychać kilkukrotne stuknięcie z częstotliwością ok 1 sekundy. Przed wystąpieniem problemu nic nie robiłem nadzwyczajnego z komputerem.
    Laptop Lenovo Y580 procesor i7, cztero rdzeniowy 3,2Ghz.
    Jeśli problem dotyczy innego działu prosiłbym o przeniesienie.
  • Poziom 19  
    Sprawdź czy wszelkie kable w obudowie są prawidłowo wpięte/dociśnięte (do płyty oraz dysków i napędów).
  • Poziom 12  
    A jest szansa, że to tylko o to chodzi ?
  • Poziom 19  
    Jest, ale bez sprawdzenia się nie dowiesz. Na komunikacie wyraźnie jest napisane "check cable connection", zaś pod spodem, że komputer nie widzi bootowalnego nośnika (dysku z systemem) - może to być spowodowane niedociśniętym którymś z kabli łączących dysk z płytą główną. Najlepiej wyłączyć komputer odpiąć te kable i podłączyć je ponownie dociskając (tylko bez przesady) żeby mieć pewność że nie są za płytko/luźno wpięte.
  • Warunkowo odblokowany
    Krzycho92 napisał:
    Jest, ale bez sprawdzenia się nie dowiesz. Na komunikacie wyraźnie jest napisane "check cable connection", zaś pod spodem, że komputer nie widzi bootowalnego nośnika (dysku z systemem) - może to być spowodowane niedociśniętym którymś z kabli łączących dysk z płytą główną. Najlepiej wyłączyć komputer odpiąć te kable i podłączyć je ponownie dociskając (tylko bez przesady) żeby mieć pewność że nie są za płytko/luźno wpięte.

Ciekawe jak ma to zrobić w laptopie? Dysk pada. Świadczy o tym stukanie dysku co ok. 1s. Czasami zaskoczy i działa.
  • Poziom 12  
    Ale jak już zaskoczy to dzała bez problemu wszystko. Gdyby to był dysk, jaki jest koszt naprawy?
    Próbowałem rozebrać już tego lapka, ale mi nie wyszło. Jest gdzieś może jakaś instrukcja jak to zrobić i nic nie zepsuć? :)
  • Poziom 19  
    Dla pewności, czy dysk umiera zrób SMART.
    Jak się boisz albo nie umiesz to nie ruszaj, bo możesz zepsuć. Jeśli laptop jest na gwarancji to korzystaj. Jeśli to wina samego dysku to koszt wymiany = koszt zakupu nowego dysku, a ceny masz w Internecie. Wcześniej jednak zgraj ważne dane na inny nośnik pamięci (zanim padnie na amen).
  • Poziom 12  
    Teraz to ja już go nawet nie wyłączę. Gwarancja się skończyła. Rozebrać nie umiem, ale myślę, że jestem w stanie z niewelką pomocą sam to zrobić. Jeśli gdzieś jest jakiś tutorial to prosiłbym link.
  • Poziom 12  
    Tak wygląda wykres z programu. Lenovo Y580 - Komputer nie włącza się poprawnie, coś stuka w środku.
  • Poziom 19  
    Pokaż jeszcze zakładki "Health" i "Error scan"
  • Poziom 12  
    Zakładka Health

HD Tune: ST750LM022 HN-M750MB Health

ID Current Worst ThresholdData Status
    (01) Raw Read Error Rate 100 100 51 1 Ok
    (02) Throughput Performance 252 252 0 0 Ok
    (03) Spin Up Time 89 89 25 3460 Ok
    (04) Start/Stop Count 98 98 0 2508 Ok
    (05) Reallocated Sector Count 252 252 10 0 Ok
    (07) Seek Error Rate 252 252 51 0 Ok
    (08) Seek Time Performance 252 252 15 0 Ok
    (09) Power On Hours Count 100 100 0 6105 Ok
    (0A) Spin Retry Count 252 252 51 0 Ok
    (0B) Calibration Retry Count 100 100 0 526 Ok
    (0C) Power Cycle Count 98 98 0 2519 Ok
    (BF) G-sense Error Rate 100 100 0 106 Ok
    (C0) Power Off Retract Count 252 252 0 0 Ok
    (C2) Temperature 49 30 0 917555 Ok
    (C3) Hardware ECC Recovered 100 100 0 0 Ok
    (C4) Reallocated Event Count 252 252 0 0 Ok
    (C5) Current Pending Sector 252 252 0 0 Ok
    (C6) Offline Uncorrectable 252 252 0 0 Ok
    (C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 Ok
    (C8) Write Error Rate 100 100 0 25527 Ok
    (DF) Load/Unload Retry Count 100 100 0 526 Ok
    (E1) Load/Unload Cycle Count 97 97 0 38094 Ok

Power On Time : 6105
    Health Status : Ok

Kolejny screen z pierwszej zakładki.

Ostatnia zakładka ma tych kwadracików strasznie dużo a dopiero idzie 3 linijka, wszystko jest na zielono. Dałem stop z uwagi na komunikat.

• Poziom 12  
    Czy ktoś jest w stanie pomóc? :)
  • Poziom 19  
    Szykuj się na wymianę dysku. Zrób backup danych na inny nośnik (jeśli jeszcze możesz) i kup nowy dysk.
  • Poziom 12  
    Widzę coś tam na czerwono itp. Ale czy na pewno chodzi o dysk i czy tylko ? Skoro teraz nie wyłączam kompa i działa to trochę dziwne.
  • Warunkowo odblokowany
    kochamtuska napisał:
    Widzę coś tam na czerwono itp. Ale czy na pewno chodzi o dysk i czy tylko ? Skoro teraz nie wyłączam kompa i działa to trochę dziwne.

Poczytaj na temat S.M.A.R.T.
    http://forum.qnapclub.pl/temat/s-m-a-r-t-jak-czyta%C4%87-oraz-tabela-atrybut%C3%B3w.4889/

HD Tune na czerwono zaznaczył Ci co jest nie tak z dyskiem. Może to być już jego ostatnie włączenie. A może jeszcze parę razy się uda. To wie tylko wróżka.
  • Poziom 12  
    Okej, Ktoś mi jeszcze podpowie jaki dysk mam kupić i gdzie najlepiej ?
  • Warunkowo odblokowany
    kochamtuska napisał:
    Okej, Ktoś mi jeszcze podpowie jaki dysk mam kupić i gdzie najlepiej ?

Co do dysku to nie pomogę. Na pewno ze złączem sata. Co do miejsca zakupu proponuję najbliższy sklep komputerowy. W necie może kupisz parę zł. taniej ale może być większy problem z ewentualną reklamacją.
  • Spec od komputerów
    Musisz napisac w dziale: Co kupic?
  • Poziom 12  
    Ale to nie musi być konkretnie do tego modelu? Każdy będzie pasował?