Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydajność prądowa akumulatorków Li-ion

robertcb 12 Maj 2005 18:38 4264 6
  • #1 12 Maj 2005 18:38
    robertcb
    Poziom 17  

Witam,

Jaka jest wydajność prądowa, opór wewnętrzny,prąd zwarcia -
    a jakim max prądem można obciążyć bez szkody dla baterii
    chodzi o baterie litowo-jonowe do telefonów gsm powiedzmy 700mAh 3,7V?

Robert

0 6
  • #2 12 Maj 2005 18:49
    m_wojcik
    Poziom 25  

Myślę, że powinieneś sprawdzić dokładnie typ i poszukać noty katalogowej. "Zwykłe" LiIon takie jak do laptopów (1400mAh) dają spokojnie kilka amperów, prądu zwarcia nie radziłybym mierzyć - obawiam się, że przegrzewając ogniwo możesz doprowadzić do ekspozji - był taki temat na forum.
    Baterie już masz, czy chesz kupic? Co to ma zasilać i czy wiesz jak ładować takie "cudeńka"? To nie jest takie proste jak NiCD czy NiMH...

0
  • #3 12 Maj 2005 19:19
    robertcb
    Poziom 17  

a więc chodzi o zasilanie radiotelefonu ukf,
    uznałem że będzie to o wiele tańsze rozwiązanie niż zakup firmowej baterii za ok 200 zł.
    potrzebny prąd będzie w granicach 2-3 A
    napięcie ok 14 v zamierzam uzyskać łącząc szeregowo 4 takie baterie

warunek jest taki że wszystko musi być lekkie i jak najmniej miejsca zajmować (radiotelefon ręczny)

a jeśli chodzi o wskazówki dotyczące ładowania li-ion, to zamieniam się w słuch

0
  • #4 12 Maj 2005 19:32
    m_wojcik
    Poziom 25  

Witam, pomysł dobry, bo faktycznie takie ogniwa są znakomite ale będziesz miał problem z ich kontrolą ładowania / rozładowania.
    Zobacz zresztą chociażby mój temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=232017
    Przeczesałem trochę stron w poszukiwaniu rozwiązania problemu ale niestety widziałem tylko metody podłaczenia gotowej baterii do laptopa albo samą ładowarkę. Wydaje mi się, że chyba najprościej byłoby dla Ciebie skorzystać z gotowej baterii (czyli ogniw z układem kontroli) - tylko te ceny mogą Cię powalić z nóg... Nie wiem też czy waga takiej baterii nie będzie zbyt wygórowana - moze faktycznie taka od komórki to jest rozwiązanie?
    Podaj mi maksymalne wymiary i ciężar to powiem Ci czy bateria od laptopa da się zastosować.

0
  • #5 12 Maj 2005 19:40
    robertcb
    Poziom 17  

http://www.mvw.net/radio/img/vx300.jpg

wymiary obudowy oryginalnej baterii to 11 x 5 x 1,5 cm (zaokrąglona,wyprofilowana z tyłu - mam nadzieje umiescic je w starej obudowie)

waga nie więcej niż ok 200 g, pytanie tylko czy baterie li-ion od telefonów gsm są w stanie dać potrzebny w tym przypadku prąd dochodzący max (chwilowo,tylko w czasie nadawania pełną mocą) do 2-3 A.

0
  • #6 12 Maj 2005 21:02
    m_wojcik
    Poziom 25  

Widzę, że niestety te moje ogniwa są za grube :( pozostaje faktycznie użycie baterii z komórek. Niestety nie mam takich i nie moge Ci potwierdzić czy dadzą prąd rzędu 3A.

-1
  • #7 29 Maj 2005 13:15
    Sentinel18
    Poziom 17  

mam wlasnie przed soba ogniwa li ion 2Ah 3.6 V laduje je pradem 0.7C czyli 1.4A prad rozladowania wedlug sprzedawcy to 1.5C czyli 3A

jedno takie ogniwo to kwestja okolo 40 zł w batimex <-wpisz w google

1