Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akwarium - Schemat oświetlenia inteligentnego akwarium 12v

17 Sty 2015 18:52 2709 12
  • Poziom 15  
    Heja, mam prośbę do was...
    Jestem początkującym akwarystą, w elektryce tak sobie. Coś tam sobie lutuje, montuję i majsterkuję ale to jeszcze nie projektowanie układów.
    Chciałbym zaprojektować smart-oświetlenie do nowego akwarium, ale mam problem na etapie pomysłu;) Poprawcie mnie jeśli w ogóle to zły pomysł.

1.Oświetlenie dzienne będzie oparte na mocnych modułach 12v led 5630 2,5W, będzie ich kolo 10 ale nie o tym mowa...
    2.Chcę, aby nocą akwarium pełniło rolę lampki nocnej z dodatkowym modułem niebieskim w obudowie. Poprzednie akwarium zrobiłem z manualnym przełącznikiem dzień i noc.
    Planuję zrobić coś zamiast przełącznika, aby oświetlenie w akwa dostosowywało się do warunków w mieszkaniu. Jeśli się pogasi światła czujnik zmierzchowy wyłącza diody dzienne i włącza niebieską nocną. Chciałbym kupić taki oto automat zmierzchowy AZH-106 12V z manualną regulacją progu zadziałania.
    Zdaję sobie sprawę, że automat nie załatwi całej sprawy.
    Potrzebna jest tu też teraz Wasza wiedza:)
    Co i jak trzeba podłączyć aby układ działał "na przemian" zależnie od oświetlenia otoczenia. (po przetrzepaniu elektrody coś mi się tam obiło o przekaźnik...)
    Proszę pomóżcie:)
    Za wskazówki, podpowiedzi podziękuję, za schemat ozłocę;p
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Kolego w związku z tym,że jesteś początkującym akwarystą to małe wytłumaczanie zasad oświetlenia akwarium :)
    W strefie tropikalnej dzień przez cały rok trwa w przybliżeniu ok. 12 godzin. Po odliczeniu czasu świtu i zmierzchu, należy przyjąć czas oświetlania akwarium z roślinami i zwierzętami tej strefy na ok. 10 godz.. W przypadku typowych zbiorników roślinnych czas ten można wydłużyć do 12 - 14 godzin. Niektóre gatunki roślin w zależności od czasu oświetlania, mogą przybierać różne formy o zmiennym kształcie i barwie.

Więc tak za bardzo nie wolno zaświecać i gasić oświetlenia,jak również zmieniać jego natężenia jak się komu podoba ponieważ ryby przy takiej dyskotece będą zestresowane,a co za tym idzie bardziej poddatne na choroby.

Najprostszym sterownikiem jest zwykły programator czasowy - w Twoim przypadku dwa :) u mnie taki układ już działa od wielu lat- najprostszy i najmniej awaryjny. Nie widzę sensu większego kombinowania bo można zaszkodzić
    wodnym zwierzakom :)
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale czy chcesz sterować oświetleniem wewnętrznym akwarium w zależności od oświetlenia w mieszkaniu? Czy to dobry pomysł? Oświetlenie wewnętrzne raczej powinno włączać się i wyłączać o określonej porze, żeby zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła w ciągu doby.

Zakładam jednak, że wiesz co robisz ;)

Napisz jeszcze, czy to niebieskie dodatkowe oświetlenie też jest zasilane z 12V. I czy chcesz schemat z przekaźnikiem do tego automatu czy może być też jakaś inna propozycja (np. tańsza ale bardziej pracochłonna).
  • Poziom 15  
    @robert21212. Dzięki za cenne rady. Rzeczywiście nie pomyślałem o "dyskotece" i tym stresie... Nigdy nie testowałem owego automatu, nie wiem czy rzeczywiście zbyt często włączałby i gasił światło niebieskie. Może byłoby to zwykłe kwestia dostrojenia na czułości - nie mrugałby od włączania tv na przykład. OK.

@wondurbm. Tak teraz widzę że idea nie trafiona... Zasilanie wszędzie 12v. na niebieskie tez. Lubie pracochłonne zajęcia;)

Ogólnie rozchodzi się o to (już nawet nie musi być zmierzchowy), że często zapominam o oświetleniu akwa i nie wyłączam go na noc, a chciałbym żeby ryby miały zachowany cykl dzień/noc. Niebieske akwarium nie przeszkadza tez w wieczornym ogladaniu tv. Gdzieś czytałem ze niebieska dioda imituje swiatlo księżyca, co odstresuje rybki. Po prostu czują się swobodniej w sztucznym zbiorniku. Szukałem na allestronie programatora 230v, ale chyba nigdzie nie ma takiego który by sterował czasowo dwoma układami oświetlenia. A po drugie to są spore urządzenia, chciałem coś co by się dało upchnąć w pokrywie (dopiero projektuję) w strefie suchej.
    Wiem, wiem że można kupić dwa programatory...
    Najlepsze było by coś, co steruje dwoma układami.

Mimo to dziękuję za odpowiedzi i czekam dalej na propozycje...
  • Poziom 16  
    W tej sytuacji to chyba najtaniej i najprościej będzie kupić dwa dogniazdkowe programatory czasowe na 230V. Trudno znaleźć coś gotowego i niedrogiego na 12V, a te programatory wtykane do gniazdka są popularne i można kupić nawet za 15zł. Tylko wtedy pozostaje kwestia zasilacza 12V - będziesz potrzebował oddzielnych zasilaczy dla oświetlenia dziennego i nocnego. Chyba żeby znaleźć taki programator z wyjście przekaźnikowym, wtedy wystarczy jeden.

Dodano po 12 [minuty]:

Myślę, że to byłoby coś czego potrzebujesz:
    New DC 12V Power Programmable Timer Time Relay
  • Poziom 15  
    wondurbm dzięki za namiar:) Tylko jedno takie urządzenie... W Polsce podobne są tylko na szyny DIN, ale to juz przeginać nie będę;p Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz...
    Czy można zrobić/zlecić (brak wytrawiarki, wystarczających znajomości projektowania ukł. elektr) aby wykonać coś na podobę przekaźnika, który uruchamia nocną lampę jak tylko taki programator wyłączy dzienną...
  • Poziom 16  
    Trochę nie rozumiem o co pytasz. Jeżeli chodzi Ci o to, czy tym chińskim przekaźnikiem czasowym będzie można przełączać lampki z nocnej na dzienną, to jak najbardziej będzie to możliwe bez dodatkowych elementów.

A jeżeli pytasz, czy da się coś takiego zrobić używając programatora dognizadkowego, to również jest taka możliwość, ale trzeba dokupić przekaźnik zasilany z 230V (np. RM84-2012-35-5230) i odpowiednio wszystko połączyć.
  • Poziom 15  
    Ok. Nie będę kombinował z wyższym napięciem w obudowie jak radził robert21212.
    Pomyślę jeszcze nad tym chińskim programatorem. Jak nie to robie manualny przełącznik na ledy i tyle. Mimo to dzięki za pomoc:)
  • Poziom 15  
    Ok. Mam nowy pomysł. Chciałbym zapytać, czy można sterować ledami 5630 czymś w formie ściemniacza. Czy atmega mi w tym pomoże? Znam podstawy C, nie powinno być chyba problemu z napisaniem prostego programu który powoli włącza oświetlenie dzienne na zmianę z nocnym o zadanej godzinie...Da się coś takiego stworzyć? Mówię o prostym urządzeniu bez wyświetlacza.
    Chodzi mi o płynne przejścia oświetlenia.
  • Poziom 16  
    Tak. Można to zrobić na atmega i kilku tranzystorach. Jeżeli nie masz doświadczenia lub nie chcesz robić PCB można skorzystać z gotowych modułów z procesorem, np. z popularnego Arduino
  • Poziom 2  
    Witam. Mam pytanie . Buduje oswietlenie z pawer ledow mam 80 diod 3w i zasilacz 240w, 12v, 20A. Czy to ma prawo dzialac?
  • Poziom 39  
    Przy takim zasilaczu:
    Do diod LED (2..3szt) w połączeniu szeregowym, trzeba dodać stabilizator prądu (źródło prądowe, potem te szeregi równolegle. Diody LED na radiatorze.

Ogromna ilość stabilizatorów przekroczy koszt zakupu zasilacza prądowego
  • Poziom 2  
    Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz. Teraz wiem na czym stoje, Pozdrawiam