Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite A300-1MT - spadek wydajności, resetowanie zegara

26 Sty 2015 16:51 1839 12
  • Poziom 9  
    Witam!

Od pewnego czasu posiadam laptopa Toshiba Satellite A300-1MT. Komputer kupiłem z kilkoma usterkami, które sukcesywnie eliminuję. Jego obecna konfiguracja to:

- CPU zmienione z Pentium Dual Core T3200 na procesor pasujący do podstawki, z tym samym TDP, Core2Duo T9600
    - HDD zmienione na dysk SSD pod SATA2
    - dwie kości RAM Samsunga po 2 GB, DDR2 800 MHz
    - reszta jak w linku do strony producenta powyżej

Wszystkie wkładane przeze mnie do laptopa rzeczy są sprawne, testowane. Komputer jest czysty w środku, posiada odpowiednie chłodzenie. Kupiłem go z następującymi usterkami: brak baterii, niedziałające jedno złącze USB, uszkodzone gniazdo audio (podano mu sygnał o dużym wzmocnieniu na wejście mikrofonowe) - używam zewnętrznego interfejsu USB.

Obecnie siadła także bateria na MOBO, więc każde odłączenie od prądu powoduje konieczność ustawienia daty w BIOSie od nowa. Przez 80% czasu laptop stoi w miejscu podłączony do gniazdka.

Na kablu zasilającym zauważyłem dwa małe pęknięcia w izolacji, które natychmiast domowym sposobem owinąłem taśmą.

Obecnie zainstalowany oryginalny Win8 PRO x64. Wcześniej komputer chodził na Win7 w wersjach 32 i 64 bit, dla porównania wydajności. Win8 jak do tej pory najlepiej.

Jakie są z Toshibą problemy?
    - system sam zmienia mi godzinę, czasami datę, pomimo tego, że komputer podłączony jest do prądu i w BIOSie wszystko się zgadza
    - po przeniesieniu komputera z miejsca i ponownym podłączeniu, zdarza się, że niektóre funkcje Windowsa nie startują, a ja przez to nie mogę włączyć wielu programów; uruchomienie w takim stanie Chrome zajmuje mu nawet kilka minut; co ciekawe część aplikacji chodzi bez zarzutu, tak samo cały interfejs Windows
    - windows media player przy odtwarzaniu pliku bardzo często zawiesza się, tj. mam playback, ale nie mogę przewijać, zmieniać ustawień a nawet wyłączyć programu
    - komputera używam do domowej produkcji muzyki, wiem, że programy których używam są wymagające, ale w tej konfiguracji spokojnie powinienem obsłużyć typowe sesje (FL Studio, Ableton, NI Massive, Guitar Rig), tymczasem przy odtwarzaniu na sterownikach ASIO co chwila przerywa się playback i słychać szum biały, czasem bez restartu całego silnika audio nie przestaje syczeć; znajomy na podobnym sprzęcie bez problemu zapina te same wirtualne instrumenty i nic takiego się nie dzieje

Wszystkie te objawy występują na dowolnie zainstalowanym przeze mnie systemie. Nie jest to więc kwestia Win8, na poprzednich kompilacjach było dokładnie tak samo. Sterowniki aktualne. Nie jestem początkującym "komputerowcem".

Moje podejrzenia to: dysk twardy (na HDD było tak samo, ale SSD kupiłem używane), zasilanie, zwarcie na MOBO (?)

Wszelkie interpretacje i podpowiedzi, sugestie testów, będą mile widziane. Pomocy! :)
  • Tektronix
  • Poziom 33  
    Jak się zachowywał na starym procesorze?
  • Tektronix
  • Poziom 17  
    Witam

Z tego co pamiętam na tej platformie bardzo często za zawieszanie i/lub resetowanie laptopa odpowiadał słynny kondensator NEC TOKIN (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, a znajdziesz mnóstwo na jego temat). Jeśli to kondensator to problem mógł się pojawić po wymianie procesora (lepszy procesor ma większy pobór mocy).
    Co do zmieniania daty to prawdopodobnie winna jest bateria (niektóre Toshiby nawet się nie włączały jak była słaba bateria).
    Poza tym napisałeś, że jest także uszkodzona karta dźwiękowa po podpięciu zbyt wysokiego sygnału (konieczna wymiana układu audio, u Ciebie prawdopodobnie jest to układ U38 ALC268 lub uszkodzenie w jego okolicach). Jeśli układ jest uszkodzony to także może zaburzać pracę mostka południowego, do którego podłączane są np. dyski twarde, gniazda USB czy kontrolery sieciowe.

W przypadku wymiany kondensatora oraz układu audio konieczna będzie interwencja serwisu zajmującego się naprawą laptopów, bo sam tego raczej nie zrobisz.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Na starym procesorze laptop był nie do użytku - osiągi poniżej przeciętnej. W programach typu DAW takie same spadki, przy mniejszej ilości instrumentów VST.

Czy można jakoś sprawdzić co konkretnie powoduje problem?

Czy zniszczony układ audio można wymienić na zasadzie przelutowania scalaka? W jednym z serwisów dowiedziałem się, że to koszt około 300 złotych (domyślam się, że wymienionoby po prostu MOBO). Czy awaria mogła w jakiś sposób uszkodzić pozostałe podzespoły?

Jeszcze jedno ważne pytanie - czy sam jestem w stanie wymienić wlutowaną w płytę baterię? A może to wszystko jest spowodowane niestabilnością zasilania?

-------

Myślę o zmianie komputera na nowy, ale gdyby te usterki udało się wyeliminować, to Toshiba jeszcze przez jakiś czas mogłaby mi służyć.
  • Poziom 17  
    Na chwilę obecną wiemy jedynie o kilku szczegółach z życia laptopa :|
    Do dalszej diagnozy potrzebny jest już odpowiedni sprzęt taki jak stacja lutownicza, lutownica HOTAIR, podgrzewacz, oscyloskop itd.
    Na chwilę obecną we własnym zakresie możesz jeszcze wymienić procesor z powrotem na ten, który był wcześniej i przetestować laptopa - będzie coś więcej wiadomo. Natomiast jestem prawie w 100% pewien, że zawieszanie/restartowanie/zamulanie laptopa spowodowane jest uszkodzonym kondensatorem buforującym napięcie procesora (NEC TOKIN). Po wymianie tego kondensatora system zaczynał pracować stabilnie.
    Ta platforma jest dosyć dobrze wykonana i myślę, że opłaca się ją naprawiać. Dobry serwis może ją w pełni naprawić, dlatego, że usterki nie wyglądają aż tak poważnie.

P.S. Nie zalecam wymieniać kondensatora samemu, bo wprawionemu serwisantowi trochę problemów sprawia jego wymiana, a trafiło już do nas kilka płyt po nieudanej naprawie :D .

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź. Znalazłem w internecie kostkę audio za 20 złotych i NEC TOKIN za 15 złotych. Mam kogoś, kto jest w stanie to naprawić. Spróbuję z wymianą procesora w tym tygodniu, ale wspominam prace na tym komputerze niezbyt przyjemnie w wersji podstawowej.

Najważniejsze dla mnie jest to, że laptop jak na swój wiek spisuje się świetnie, poza momentami, w których dzieje się coś niedobrego. Wyznaję zasadę, że naprawa sprzętu jest lepsza niż kupno nowego.
  • Poziom 33  
    Nie spiesz się z tym NEC TOKIN'em bo nowy może nie działać ciężko go też wlutować, grube miedziane ścieżki skutecznie odprowadzają ciepło. Zamiast nowego TOKINA stosuje się używane kondensatory tantalowe.
  • Poziom 9  
    @Argennto_1: czy mógłbyś podpowiedzieć jakie kondensatory wybrać? Mam koło domu sklep elektroniczny, można w nim znaleźć praktycznie wszystko co potrzebne do szczęścia :)

Znalazłem w www podpowiedzi w postaci tematu na forum i filmu na youtube.

To wydaje się być dobrym tropem. Dziś wieczorem przeprowadzę wszystkie testy, które mogę wykonać sam i załączę wyniki tutaj. Na dniach zmienię procesor żeby sprawdzić stabilność pracy. Będę pisał na forum czy sprawa potoczyła się dobrze.
  • Poziom 9  
    Jest jeszcze jedna rzecz, o której zapomniałem napisać.

Nie działa kamera internetowa - nie wiem czy to spowodowane kabelkiem przy matrycy, czy to związane z tym Realtekiem. W każdym razie sprzęt jest wykryty, ale nie działa prawidłowo.

Właśnie przeczytałem kilka wątków z forum o NEC TOKIN i Tosiach A300. Mój problem nie polega na restartowaniu czy wyłączaniu, tylko "dławieniu się" CPU i RAMu. Gdy odpalam FL Studio i włączam w nim Massive + Addictive Drums (zasobożerne programy), to najczęściej przy przesuwaniu myszką ekranu podczas playbacku (czyli przy majstrowaniu z GUI) pojawiają się syki, szumy, zawieszki. Program pokazuje, że wolnej pamięci jeszcze ponad 2GB a CPU daleko do maksymalnego obciążenia.

W przypadku MIDI Guitar, które niedawno odkryłem, cały czas mam komunikat o niepoprawnym dzialaniu CPU.

Problem pojawia się częściej, im dłużej włączony jest komputer. Co ciekawe taki NI Massive w wersji Standalone, a nie jako wtyczka (używam go na koncertach), nie powoduje takich kłopotów.

-----------------------------
    edit

Odświeżam temat.
    Odkryłem, że chipset MOBO obsluguje max 800 FSB. Moj obecny procesor ma 1066 MHz... Czy to moze powodowac niestabilnosc dzialania?
  • Poziom 11  
    Wydaje mi się że tak bo FSB procka jest dławiony i dzieją się cuda.
    Na poprzednim procku też Ci się tak dławił?
    A ja mam odwrotne pytanie:
    Czy na tej płycie ruszy procek Celeron 1.73 530 ?
  • Poziom 33  
    Niestety nie. Fizycznie pasuje, ale to inny socket. Nie są zgodne.
  • Poziom 9  
    Podsumowując moje problemy z komputerem - dla każdego kto jeszcze być może znajdzie ten temat pomocnym:

- Toshiba Satellite A300 obsługuje najmocniejszy procesor z rodziny C2D od Intela (C2D 9600) mimo tego, że teoretycznie takich układów w niej nie montowano
    - Laptop który używałem był już wiekowy i przeżył sporo zanim go odkupiłem, więc nie można wykluczyć jakiejś awarii elementów płyty głównej
    - Komputer do dziś służy jako zapasowy w momencie awarii któregoś z nowych laptopów w domu
    - Baterię MOBO niestety należy lutować i wymienić w serwisie, lub za pomocą specjalnych narzędzi