Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TS-808 - pomoc początkującemu

14 Maj 2005 14:51 9277 44
  • Poziom 10  
    Witam. Chciałbym wykonać podany niżej układ, ale jako że jestem bardzo początkujący prosiłbym o wyjaśnienie kilku moich problemów.

- Co oznaczają umieszczone na schemacie miejsca oznaczone SW ?

- Czy układ JRC4558D mogę zastąpić układem NE5532? Jest to efekt gitarowy więc zależy mi na jak najlepszym brzmieniu.

- Co oznaczają miejsca oznaczone V+ i Vr ?

- Czy ten symbol baterii umieszczony na schemacie zawiera informację o napięciu tej baterii ?

- Nie wiem dokładnie jakich użyć elementów, tzn. rezystorów jakiej tolerancji i mocy, kondesatorów jakiego napięcia, diody Zenera jakiej mocy

- jeden z potencjometrów oznaczony jest 20KG - jaki to typ potencjometra?

- Co to za typ kondensatora uznaczony BP ?

- dioda niedaleko baterii nie ma oznaczenia - czy użyć takiej diody jak innych tzn. 1N914 ?

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
  • PCBwayPCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

SW oznaczają przełączane tory sygnałowe. Jeśli załączony jestlewy klucz to sygnał na wyjściu podawany jest z wejścia przez kondensator 0,1 mikro. Zamiast kluczy elektronicznych można użyć przełącznika, którego wyjście podłączysz na kondensator wejściowy tranzystora OUT.

Możesz dać NE 5532.

V+ - jest to plus zasilania.
    Vr - jest to "sztuczna masa" i jest na potencjale Uz/2 względem minusa baterii. Wzmacniacz pracuje jak przy zasilaniu symetrycznym.

Na schemacie nie ma danych o napięciu zasilania. Może być np. 24V. Względem Vr wyjdzie +12/-12. Możesz zastosować zasilacz symetryczny, którego masa łączy się z punktem Vr.

Rezystory 1/6W tolerancja standard 5% ; zenerki 0,4W ;napięcia pracy kondensatorów w zależności od napięcia zasilania, zawsze od niego większe.

BP to bipolarny kondensator elektrolityczny.

Dioda przy baterii zabezpiecz przed odwrotną polaryzacja( odwrotnym podłączeniem zasilania). Może być nawet 1N4005

G - ? nie znam takiej charakterystyki potencjometru.

Pzdr.
  • Poziom 1  
  • PCBwayPCBway
  • Pomocny dla użytkowników
    - Co oznaczają umieszczone na schemacie miejsca oznaczone SW ?

To są punkty w których można podłączyć zwykły przełącznik omijania efektu zamiast tego rozbudowanego przerzutnika z tranzystorami polowymi (kluczami)

- Czy układ JRC4558D mogę zastąpić układem NE5532? Jest to efekt gitarowy więc zależy mi na jak najlepszym brzmieniu.

JRC4558 to ulepszona wersja podwójna 741 (za czasów produkcji tego efektu był prawdopodobnie najtańszy układ i dlatego go wybrano)

Prawdopodobnie tak !

Inne polecane zamienniki to:

LM833
    RC4558
    NJM4558
    TLC2202
    TLC2272
    OP275
    LT1214
    a nawet TL072

Wstaw podstawkę i poeksperymentuj.

- Co oznaczają miejsca oznaczone V+ i Vr ?

Tu jest zastosowane zasilanie bateryjne z układem sztucznej masy w połowie zasilania aby wzmacniaczom wydawało się, że są zasilane symetrycznie.
    Sztuczną masę (Vr) wytwarza dzielnik z rezystorów 10k w prawym górnym rogu schematu.

- Czy ten symbol baterii umieszczony na schemacie zawiera informację o napięciu tej baterii ?

Nie ! Ale ten układ jest zasilany z baterii 9V (V+ = 9V Vr=4.5V) lub zasilacza stabilizowanego dobrze wyfiltrowanego.
    Możesz też dać dwie baterie 9V (czyli 18V) wtedy będą lepsze warunki pracy wzmacniaczy operacyjnych.

- Nie wiem dokładnie jakich użyć elementów, tzn. rezystorów jakiej tolerancji i mocy, kondesatorów jakiego napięcia, diody Zenera jakiej mocy

Rezystory 5%, 0.125W, kondensatory 10 do 50V, Zenery 0.125W lub 0.25V

- jeden z potencjometrów oznaczony jest 20KG - jaki to typ potencjometra?

Tu nie wiem (ale co do wartości to u nas raczej występują wartości 22k i 470k zamiast 20k i 500k)

- Co to za typ kondensatora uznaczony BP ?

Kondensator elektrolityczny bipolarny (bezbiegunowy), na upartego możesz dać 2 po 2.2 uF/50V zwykłe połączone w szereg (tylko odwrócone biegunowo np + do +)
    - dioda niedaleko baterii nie ma oznaczenia - czy użyć takiej diody jak innych tzn. 1N914 ?

Ta dioda zabezpiecza układ przed odwrotnym podłączeniem zasilania. Niszczy baterię. Możesz dać 1N4001.
  • Poziom 1  
    Na zwykłej diodzie będzie spory spadek napięcia, a może taki układ by się nadał:

Tranzystor jest nasycony, spadek napięcia na przewodzącym tranzystorze to ok. 110 mV przy prądzie obciążenia 100 mA.
    Dioda Zenera nie dopuszcza do przebicia wstecznego złącza BE.
  • Poziom 1  
    Wiem, że nie ma przekraczać 6V i po to właśnie jest ten Zener (faktycznie powinien być odwrotnie, już go poprawiłem). Układ można tez zrobic na Mosfecie P kanałowym i nie będzie pobierał prądu.

Można też dać diódkę BAT85 szeregowo zamiast tego układu.
  • Poziom 1  
    Poprawiłem układ w tzw. międzypościu !

Ale diódka to takie trywialne rozwiązanie przy całym bezsensensownym rozdęciu układowym tego przerzutnika tranzystorowego sterowanego przyciskiem.
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi! Zaczynam powoli rozumieć. Jednakże dalej nie rozumiem tych punktów SW. Nie wiem czy mam tam coś podłączyć czy jak?
    Z góry dzięki.
    Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Ok. Wielkie dzieki Wam wszystkim za pomoc! Zabieram się do roboty :)

Pozdrawiam.
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Niestety moje problemy jeszcze sie nie skończyły. Zabrałem się do wykonania projektu płytki. Tu się pojawia kolejny kłopot. Nie potrafię połączyć ze sobą wszystkich mas, V+ i Vr tak żeby nie "zamknąć" żadnego z tych elementów wewnątrz innych ścieżek z którymi nie ma być styku. Prosiłbym o radę jak sie za to zabrać, w jaki sposób podłączyć wszystko, czy jest na to jakiś spejalny sposób. Niestety po wielu próbach nie widzę żadnego rozwiązania... :(

Z góry dziękuje.
    Pozdrawiam.
    Możesz spróbować:

- zrobić płytkę dwustronną
    - użyć zwor w miejscach gdzie brakuje ci trzeciej warstwy (np. zasilanie poprowadzić zworami jako najmniej podatne na zakłócenia)
    - innaczej rozmienić elementy
  • Poziom 10  
    Jeżeli chodzi o płytkę dwustronną: Czy mogę zrobić coś takiego, że poprowadzę jedną ścieżkę, a drugą którą muszę przeciąc tamtą pierwszą doprowadzę do tamtej, kawałek przed nią wywiercę dziurę, poprowadzę kawałek z drugiej strony płytki i za tą pierwszą ścieżką wrócę na pierwszą stronę płytki? :) Jest coś takiego wykonalne czy jednak poprowadzić te ścieżki zworami ponad innymi ścieżkami?
  • Poziom 1  
    Taki numer robi się przelotkami z metalizacją (VIA w nazewnictwie zachodnich programów dopłytkowych).

Metalizacji właściwej (Kevin) sam w domu nie zrobisz ale możesz robić przelotki i wlutowywać OBUSTRONNIE krótkie odcinki druciane (tylko trzeba pamiętać o wlutowaniu wszystkich bo potem są problemy.

Jeżeli dasz do firmy robiącej płytki to oni robią metalizację w otworzach pod elementy i w przejściówkach.

Nie wiem czy nie będziesz miał problemów z uruchomieniem tego przerzutnika sterującego i czy ta dioda LED się zaświeci przy tym 1 MΩ w bazie tranzystora sterującego. Jakies dziwne są te wartości.

Prościej zrobić ten układ sterujący na układzie CMOS 4013 (2 przerzutniki D).
  • Poziom 10  
    Dzięki wielkie. Spróbuję zrobić druk jednostronny bez zwór, chociaż w niektórych miejscach nie widzę innej możliwośći, jak np. zaznaczony na schemacie kolorem przeskok nad ścieżką niedaleko tranzystorów 2SC... w układzie sterowania.

W między czasie mam jeszcze jedno pytanie:
    Znalazłem taki tekst odnośnie potencjometra 20kG
    Cytat:

Ibanez uses a 20k G pot for tone control. I believe the "G" designation is for Graphic as in Graphic Equalizer. The taper curve of the "G" pot is somewhat like an elongated "S". This "G" is another in the lettering scheme that Potentiometer manufactures use, some other USA designations are:

* A - Audio or log taper
    * B - Linear taper
    * C - Reverse Log taper

"G" is very uncommon and hard to find. Ibanez/Maxon uses these 20k G pots in TS and also in SD9 tone control, and maybe others too. Take a look at the original TS 808 Schematic and you can see it.

Since I can't find a 20k G pot, one option that I've found works well is a 25k log wired backwards. This puts the full treble on the counter-clockwise end of rotation (like a Rat), but the control is even and very good sounding. 25k log pots are sometimes hard to find, but sometimes available.

- Czy ten "log wired backwards" to typ potencjometra C czy B?
    - Nie widziałem nigdzie potencjometra 25K czy mogę go zastąpić 22K, czy nie zaszkodzi ta niewielka zmiana?

Z góry dziękuje.
    Pozdrawiam.
    22 kΩ C wg polskich oznaczeń tylko należy go odwrotnie okablować.
  • Poziom 10  
    Zapytam jeszcze dla pewności - co oznacza że odwrotnie okablowany?
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    No prawie okidoki ;) Powiedzmy wprost - mam go jakoś inaczej podłączyć?

Przepraszam za głupie pytania
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam ponownie. Mam kolejne pytania:

-Jaka jest numeracja nóżek potencjometrów na schemacie? Wydaje mi się że suwak na schamacie to nóżka nr.2, ale nie wiem jak podłączyć pozostałe.

-Odnośnie typów kondensatorów mam taką informację:
    Cytat:
    Capacitors 500pF - 1uF - These will be film, unless otherwise specified.
    Film - jaki to typ kondensatora?

Z góry dzięki.
    Pozdrawiam.
    Zewnętrzne końcówki to końce ścieżki oporowej, środkowa to szczotka potencjometru. Połaczenie końcówek zależy od zastosowania ale zwykle kręcąc w kierunku wskazówek zegara zwiększamy rezystancję czy napięcie.
  • Poziom 10  
    Dzięki wielkie! Mam jeszcze na koniec kilka pytań:

- Największy problem mam z tymi kondensatorami, nie wiem jaki po Polsku typ to jest ten "film"

- Użyć gniazd mono czy stereo jack? Zakładam że mono ( podłącza się te gniazdo tak że masa z gniazda do minusa a "te drugie" do punktu IN bądź OUT, czy tak? ).

- Jeśli podłącze potencjometry, jacki i przełącznik od płytki kabelkiem, to użyć zwyklej linki czy przewodu ekranowanego? Jak ekranowanego to gdzie podłączyć ekran z jednej i drugiej strony?

Z góry dzięki.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 1