Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka Aku AVT2309-regulacja potencjometrem

AngelOfDeath_200 14 Lut 2015 21:38 951 6
  • #1 14 Lut 2015 21:38
    AngelOfDeath_200
    Poziom 14  

Witam, mam pytanie odnośnie wyżej wymienionej ładowarki. Robiłem na bazie tej "starszej" płytki jaką znalazłem. Jedyne zmiany jakie dokonałem to R2 360R
    Oraz zamiast BC558 dałem BC 557 oraz zamiast BC548 dałem BC547.

W miejscach od R8 do R12 dałem połączone szeregowo dwie sztuki 1R 2W dzięki czemu uzyskałem 2R więc powinna dawać mi około 0,4A.

Wszystko pięknie super tylko problem jest taki że potencjometr PR1 10k daje mi zakres regulacji od 8,5V do 12,56V co jest za małą wartością. Gdzie leży przyczyna takiej stanu rzeczy ?

Dodam że zasilam to zasilaczem niestabilizowanym 15V 1A (to dane z etykiety) podczas mierzenia bez obciążenia daje on lekko ponad 17V natomiast po podpięciu akumulatora i włączanie wszystkiego na C1 uzyskuję napięcie także około 17V

oraz pytanie dodatkowe, jeśli bym chciał uzyskać napięcie około 7,2V do ładowania aku 6V to mogę gdzieś zastosować dodatkowy potencjometr który mi to umożliwi ? wiem że U1 będzie się nieźle grzał bo to już sporo do zbicia będzie miał, ale dostanie spory radiator, poza tym ma wbudowany termik przez co nie powinien paść chyba.

• #3 15 Lut 2015 21:16
    AngelOfDeath_200
    Poziom 14  

Bardzo proszę moderatora o usunięcie tego postu.

• #4 17 Lut 2015 13:03
    AngelOfDeath_200
    Poziom 14  

Nie wiem czy to dobry sposób czy nie ale zamieniłem R3 z 22k na 14,7k i mam zakres regulacji od 8,2 do 15,3 także chyba rozwiązałem problem, ale nie jestem pewien czy to najlepszy sposób :) Czy gdybym dał tam potencjometr ~30k to bym mógł regulować napięcie od 6V do 15 ? czy to tak nie zadziała ?

------------------------------------------------------------------------------------------------

Zrobiłem już kilka układów i sprawują się dobrze. Teraz robię na Lm338 i chciałem się zapytać jakiej mocy dać rezystory. W Elektroniku pisze tylko o zmianie rezystorów R8-R12 tylko pytanie jakie dać ? prądy jakie chciałbym uzyskać to odpowiednio 0,5A 1A 1,5A 2,5A 3A 5A jakie zastosować wartości aby uzyskać podobne prądy, albo jak to policzyć ?

Dodatkowo chciałbym dodać diodę która będzie mnie sygnalizowała o naładowaniu akumulatora i przejściu ładowarki w stan konserwacji. Powiedzcie mi według mojego schematu gdzie taką diodę wpiąć powinienem bo nie jestem do końca pewny a nie chcę walnąć babola.

I jeszcze jedno pytanie, czy da się jakoś prosto zrobić płynną regulację prądu, tak jak to jest w przypadku napięcia w tej ładowarce ?

• Pomocny post
    #5 24 Lip 2015 07:46
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Dla doboru rezystorów skorystaj Się formułę I = 0,7/ R . Dla przykładu - potrzebny prąd stabilizowania 1 A, wtedy R = 0,7 / 1 = 0,7 Ohm . Prąd 5 A - R = 0,7 / 5 = 0,14 Ohm .Moc rezystorów można obliczyc zgodnie z prawem Ohma. Dla przykładu - prąd 5A - przy takim prądzie na rezystorze 0,14Ohm upadnie napięcie 5х0,14 = 0,7V, moc rezystora P= U x I = 0,7 x 5 = 3,5W. Dla płynnej regulacji prądu wystarczy włączyć między rezystorem , którym ustala się maksymalny prąd ograniczenia - w twojej sytuacji 5 A ( rezystor 0,14 Ohm ) i masą potencjometr 12 - 15 Ohm . Otrzymasz możliwość regulować prąd od 50 mA do maksimum - 5 A .

• #6 25 Lis 2015 16:02
    AngelOfDeath_200
    Poziom 14  

Dziękuję za pomoc.
    Mam jednak jeszcze jedno pytanie.
    mam ładowarkę na lm317 potrzebowałem większego prądu więc dałem tam lm350 (3A) przy włączeniu bez obciążenia wszystko działa i jest możliwość regulacji napięcia, jednak jak tylko obciążę ładowarkę żarówką 12v 25W to lm350 uszkadza się i nie ma regulacji napięcia tylko jest maksymalne czyli około 16V. Wlutuję spowrotem lm317 wszystko działa i żarówkę mogę podpiąć, włożę kolejnego lm350 i znowu uwala się. Czym to może być spowodowane ?

• Pomocny post
    #7 25 Lis 2015 16:33
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Taka sytuacja powstaje przy użyciu Chin podrobek.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME