Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana bezpiecznika przed licznikiem

Tomasz948 27 Feb 2015 21:36 9648 12
    Tomasz948
    Level 12  
    Witam
    Podczas naprawiania gniazdka pod napięciem zrobiłem zwarcie, a że nie mam różnicówki w tablicy to poszedł bezpiecznik topikowy przed licznikiem, gdzie dostęp powinna mieć tylko energetyka.
    Jestem w stanie samemu zerwać plombę, otworzyć kłódkę i wymienić bezpiecznik, pytanie tylko czy mi to wolno zrobić. Później zgłosiłbym jedynie, że wymieniany był bezpiecznik i żeby zaplombowali ponownie przy następnym odczycie, za co chyba biorą 30zł.
    Jeśli nie wolno mi tego zrobić to ile wezmą za taką "usługę"?
    pawel3110
    Level 15  
    O jakiej kłódce piszesz?
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Tomasz948 wrote:

Podczas naprawiania gniazdka pod napięciem zrobiłem zwarcie
    ....

Jestem w stanie samemu zerwać plombę, otworzyć kłódkę i wymienić bezpiecznik

Nie widzisz w tym sprzeczności? Zwracam Ci uwagę, że zwarcie w tym miejscu oznacza znacznie większy prąd zwarcia i o wiele większy większy łuk elektryczny.

Niestety, nie wiem jak się zachowa energetyka, gdy powiadomisz ją, że tam grzebałeś. Dlatego na Twoim miejscu zadzwoniłbym do nich wcześniej.
    Tomasz948
    Level 12  
    @pawel
    W skrzynce licznikowej jest dwoje drzwiczek, górne z zabezpieczeniem przedlicznikowym, zamykane na kłódkę i dolne większe z licznikiem. Otwierane chyba kwadratem.

Kolego retrofood, wiem, że w tym miejscu na żadne zwarcie już sobie nie można pozwolić, bo można stracić oczy jak się zewrze dwie fazy.
    Ktoś wie ile oni za takie coś biorą?
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Tomasz948 wrote:
    Witam,
    Podczas naprawiania gniazdka pod napięciem zrobiłem zwarcie,a że nie mam różnicówki w tablicy to poszedł bezpiecznik topikowy przed licznikiem,gdzie dostęp powinna mieć tylko energetyka.

Kiedy się nauczycie, że przystępując do prac eksploatacyjnych należy wcześniej WYŁĄCZYĆ zabezpieczenie! Obecność wyłącznika różnicowoprądowego nie ma w tym przypadku nic do rzeczy, dlatego kara za przyjazd energetyki (serwisanta?) powinna wynosić minimum 1000 zł. i taki wniosek w poniedziałek wysyłam.
    Nie bez powodu płatny jest egzamin na Świadectwo Kwalifikacyjne w zakresie EKSPLOATACJI!
    Tomasz948
    Level 12  
    Kara za przyjazd? hehe. To ich zarobek,mało jeszcze im się płaci w rachunkach ?
    Łaski nie robią.To,że trzeba wyłączyć zabezpieczenie każdy wie,ale nie zawsze się chce.

Tak przy okazji zapytam,bo zauważyłem przez to awarią dziwną rzecz.Mianowicie wywaliło mi jedną fazę,a mam podciągnięte 3 fazy.Każde piętro na osobnym zabezpieczeniu.
    1 piętro mam aktualnie odcięte i teraz podczas odkręcenia wody załącza mi się przepływowy podgrzewacz wody jak zawsze i co dziwne przez tę chwile następuje włączenie światła na całym piętrze.Co elektryk skopał ?
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Tomasz948 wrote:
    Kara za przyjazd? hehe. To ich zarobek,mało jeszcze im się płaci w rachunkach ?
    Łaski nie robią.To,że trzeba wyłączyć zabezpieczenie każdy wie,ale nie zawsze się chce.

W rachunkach płacisz za prąd, a nie za uszkodzenia powstałe z Twojej winy.
    Chciałeś być bohaterem w swoim domu, to bądź nim do końca.

Tomasz948 wrote:
    Tak przy okazji zapytam,bo zauważyłem przez to awarią dziwną rzecz.Mianowicie wywaliło mi jedną fazę,a mam podciągnięte 3 fazy.Każde piętro na osobnym zabezpieczeniu.
    1 piętro mam aktualnie odcięte i teraz podczas odkręcenia wody załącza mi się przepływowy podgrzewacz wody jak zawsze i co dziwne przez tę chwile następuje włączenie światła na całym piętrze.Co elektryk skopał ?

A podgrzewacz jaki, gdzie podłączony? My nie wróżki.

PS. Wywalić może się pijak pod sklepem.
    retrofood
    Tomasz948 wrote:

Nic.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Tomasz948 wrote:
    W skrzynce licznikowej jest dwoje drzwiczek, górne z zabezpieczeniem przedlicznikowym, zamykane na kłódkę i dolne większe z licznikiem. Otwierane chyba kwadratem.

A plomby przy tych drzwiczkach czy wewnątrz przy bezpiecznikach niema ?
    slawekx
    Level 29  
    Tomasz948 wrote:
    Witam

Jestem w stanie samemu zerwać plombę, otworzyć kłódkę i wymienić bezpiecznik, pytanie tylko czy mi to wolno zrobić. Później zgłosiłbym jedynie, że wymieniany był bezpiecznik i żeby zaplombowali ponownie przy następnym odczycie, za co chyba biorą 30zł.
    Jeśli nie wolno mi tego zrobić to ile wezmą za taką "usługę"?

Zadzwoń i zapytaj no chyba jesteś w stanie.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Tomasz948 wrote:
    Jestem w stanie samemu zerwać plombę, otworzyć kłódkę i wymienić bezpiecznik

Przeoczyłem ten fragment. Więc niech się tu niektórzy nie obrażają jak kolega podał sumę 1000 zł to i tak będzie taniocha. Kara jaką zapłaci za kradzież prądu będzie niewspółmierna, a tak może być po kontroli i zgłoszeniu do ZE o zerwaniu plomby. To jest częstą praktyką niektórych "panów" których zatrudnia operator sieci. Zawsze odwrotnie zgłoszenie i decyzja pani w słuchawce.
    http://www.tauron-pe.pl/Dom/Awarie-i-wylaczenia/zglaszanie-awarii/Strony/zglos-awarie.aspx
    Tomasz948
    Level 12  
    Ale panikę tu co niektórzy sieją, przed zerwaniem plomby zadzwoniłem do ZE, upewniłem się czy mogę to zrobić samemu. Zerwałem plombę, otworzyłem kłódkę, wymieniłem bezpiecznik nożowy BM 40A na nowy za 9,5zł, zamknąłem RBK, przyjechali, zaplombowali za 30zł i po sprawie.
    Niektórzy mają tu naprawdę ciekawe pomysły żeby płacić 1000zł za wymianę bezpiecznika...
    retrofood
    Tomasz948 wrote:
    Ale panikę tu co niektórzy sieją,przed zerwaniem plomby zadzwoniłem do ZE,upewniłem się czy mogę to zrobić samemu.

Masz za małą wiedzę, żeby tu marudzić. Ciesz się, że zadzwoniłeś i dostałeś zgodę.
    Zamykam.