Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnał niesinusoidalny - harmoniczne

pan_x000 13 Mar 2015 21:44 885 4
 • #1
  pan_x000
  Level 9  
  Witam, mam następujące pytanie, otóż jak wiemy niesinusoidalny sygnał możemy na podstawie szeregu Fouriera rozłożyć na wyższe harmoniczne. Dlaczego w pomiarach sygnałów dokonujemy pomiarów tylko amplitud tych wyższych harmonicznych, a nie interesuje nas faza poszczególnych harmonicznych? Przecież dwa różne sygnały mogą mieć te same widma częstotliwościowe ale różne fazy przesunięcia, więc na podstawie samych amplitud nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić jaki przebieg ma sygnał wypadkowy.
 • Helpful post
  #2
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Dlaczego w pomiarach sygnałów dokonujemy pomiarów tylko amplitud tych wyższych harmonicznych, a nie interesuje nas faza poszczególnych harmonicznych?


  A w jakim celu mierzysz te harmoniczne? Od zastosowania zalezy czy faza ma znaczenie czy nie. Przykładowo zniekształcenia napiecia na wyjściu wzmacniacza lub falownika można podać w procentach, mozna też podać zawartość kolejnych harmonicznych, co pozwoli dokładniej opisać charakter zniekształceń, ale fazy tych harmonicznych nie niosą w tym przypadku żadnych użytecznych informacji.
 • #3
  pan_x000
  Level 9  
  np jak mierzymy drgania wału maszyny i używamy czujnika przyspieszeń, otrzymujemy wówczas okresowy, niesinusoidalny sygnał który poddajemy tylko analizie amplitudowej harmonicznych (przynajmniej tak podają różne opracowania), a przecież rzeczywiste drgania chyba zależą od jednoznacznej kompozycji sygnału przyspieszenia
 • Helpful post
  #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  przecież rzeczywiste drgania chyba zależą od jednoznacznej kompozycji sygnału przyspieszenia
  Fakt, dla tych samych amplitud i różnych faz mozna uzyskać przebiegi o róznym kształcie, tylko że kształt przebiegu mozemy obejrzeć bez DFT, znając chwilowe położenie wału i fazę pierwszej harmonicznej możemy określić w którym miejscu dołozyć masy żeby wyważyć wał, a jaką informację daje nam to że np trzecia harmoniczna ma przesunięce fazy 160°? bo ja nie wiem.
 • #5
  pan_x000
  Level 9  
  A jeśli mamy np do czynienia z harmonicznymi w elektroenergetyce, definiuje się współczynnik THD będący wskaźnikiem jakości energii, który nie uwzględnia widma fazowego. Czy z punktu negatywnego oddziaływania harmonicznych na sieć zasilającą ma tylko znaczenie widmo amplitudowe? Nie jest ważne jak te harmoniczne są wobec siebie poprzesuwane?