Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłócenia DVB-t od samochodów

rafalkce1 08 Apr 2015 19:00 2472 13
    rafalkce1
    Level 5  
    Witam!
    Mieszkam w okolicy Raciborza (w dolinie). Mam ciężkie warunki do odbioru DVB-T.
    Posiadam antenę kierunkową TELEVES DAT-75, ze wzmacniaczem Terra ab011 (ustawione wzmocnienie na 14 dB). Antena jest zamontowana nad dachem w kierunku Wisły. Instalacja ma ok 20m kabla 75 Om TRISET-113. Posiadam separator zasilania AZS-04/2 'F' AMS. Mój problem polega na tym, że czasami jak przejeżdża samochód obraz zostaje mocno zakłócony. Nie każdy samochód zakłóca mi odbiór (nie wiem dokładnie od czego to zależy). Dodam jeszcze, że próbowałem już na symetryzatorze, jednak wtedy tracę MUX2 więc to rozwiązanie mnie nie interesuje. Dodam jeszcze, że instalacja jest starannie zrobiona (f-ki dobrze założone).
    p.s. słyszałem jeszcze o filtrach ferrytowych, ale nie wiem czy to co zmieni...
    Proszę o rady.
    irekr
    Moderator
    Czy ten wzmacniacz jest konieczny? Jest wysoce prawdopodobne że po zdemontowaniu wzmacniacza - z zasilacza od niego - wielkość sygnałów użytecznych będzie na wystarczającym poziomie a zakłócenia impulsowe nie będą przesterowywać wzmacniaczy i układów wejściowych odbiorników.
    rafalkce1
    Level 5  
    bez wzmacniacza nie odbiera mux2 - jest konieczny..
    LeDy
    Level 43  
    rafalkce1 wrote:
    Mój problem polega na tym, że czasami jak przejeżdża samochód obraz zostaje mocno zakłócony. Nie każdy samochód zakłóca mi odbiór (nie wiem dokładnie od czego to zależy).

Na elektrodzie opisywane. Nic nie zrobisz jedynie pozostaje z anteną uciekać dalej od drogi. Jak widać to nie problem instalacji a samochodów.
    A to https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12895229#12895229] udało mi się odnaleźć.
    Fotodetektor

Level 30  
    rafalkce1 wrote:
    osiadam antenę kierunkową TELEVES DAT-75, ze wzmacniaczem Terra ab011 (ustawione wzmocnienie na 14 dB). Antena jest zamontowana nad dachem w kierunku Wisły. Instalacja ma ok 20m kabla 75 Om TRISET-113. Posiadam separator zasilania AZS-04/2 'F' AMS.

Ja tu czegoś nie rozumiem. Masz antenę pasywno-aktywną i do niej wzmacniacz masztowy jeszcze?
    Nie zasilasz tej anteny 12-24 V ??

Charakterystyka televes DAT75 HD (tryb pasywny):
    kanały: 21-69
    zysk: 19 dB

Charakterystyka televes DAT75 HD (tryb automatyczny):
    kanały: 21-69
    zysk: 32 dB max

Świetna anteną z dużą kierunkowością.
    rafalkce1
    Level 5  
    Antena TELEVES DAT-75 kupiona z samym symteryzatorem do niej podłączyłem wzmacniacz terra ab-011.
    Sygnał DVB-t jest u mnie bardzo dziwny. W tej chwili mam ustawione na Wisłe, a odbieram poprawnie MUX-2, i w miare dobrze MUX-3. MUX-1 nie odbieram wogóle. Wcześniej miałem antene z boku domu -niżej i tam odbierałem na symteryzatorze MUX-1 i MUX-3,a brak MUX-2. Na wzmacniaczu było podobnie.
    Dziwna ta propagacja fal.
    Najgorzej jak sąsiad zacznie kosić trawe lub ktoś wycina drzewa - wtedy nie da się oglądać.
    Fotodetektor

Level 30  
    rafalkce1 wrote:
    Najgorzej jak sąsiad zacznie kosić trawe lub ktoś wycina drzewa - wtedy nie da się oglądać.

Sprawdź proszę przewód i złącza. Takie obajwy mogą wynikać ze słabych jakosciowo materiałów.
    Złącz f, przewód.
    rafalkce1
    Level 5  
    Przewód nowy 75 Om TRISET-113. Czeskie kanały odbierają pięknie. Polskie w tej chwili w miare ok (tylko MUX2 i MUX3 - brak MUX1). Złacza sprawdzałem i też wyglądaja dobrze. Podkreśle, że mieszkam w bardzo niekorzystnym miejscu(dolina + las + lina energetyczna nad lasem w odległości ok 200m). Napewno ma to jakiś wpływ na odbiór. Wcześniej też były problemy z odbiorem analogu. Tutaj nawet są kłopoty z sygnałem GSM. Najlepsze jest to, że jak przejde ok 100 metrów w kierunku sąsiada gdzie już nie ma tego lasu, ani przewodów wysokiego napięcia to tam te problemy nie występują.
    Spartan33
    Level 18  
    Sąsiad mieszkający zaraz przy drodze, ma ten sam problem praktycznie z każdym samochodem, a nawet telefonami komórkowymi w domu, fakt, że antenę ma pokojową i telewizor kineskopowy 28". Gdy przejedzie samochód lub ktoś pisze smsa w domu, obraz robi stop klatki i rozlatuje się w piksele. Jego sąsiad mieszkający 5 kroków od niego, nie ma tego problemu. Diagnoza: okazało się że nie dekoder DVBT był powodem tego stanu, a sama elektronika w telewizorze :| Pierwszy raz spotkałem się z takim problemem, aha, zaraz przy budynku tez ma linie wysokiego napięcia :|
    piotr_45ta7
    Level 16  
    Ułatwię ci może trzeba antenę kierunkowa na pasmo skierować na nadajnik mux3

Raciburz

Link

nie doczytałem na co masz antenę skierowana na mux 1 i 2

możesz mieć np 2 anteny.
    LeDy
    Level 43  
    rafalkce1 wrote:
    Najlepsze jest to, że jak przejde ok 100 metrów w kierunku sąsiada gdzie już nie ma tego lasu, ani przewodów wysokiego napięcia to tam te problemy nie występują.
    No widzisz, sam znalazłeś rozwiązanie.
    sq3evp
    Level 29  
    Mamy winowajce - wyciąć las i linię wysokiego napięcia :)
    Linia zasilająca to 50 Hz, ale jak widać natężenie pola EM wpływa na odbió DVB-T - pewnie pole oddziaływuje na wzmacniacza anteny.
    LeDy
    Level 43  
    sq3evp wrote:
    Linia zasilająca to 50 Hz, ale jak widać natężenie pola EM wpływa na odbió DVB-T - pewnie pole oddziaływuje na wzmacniacza anteny.
    A co , chcesz dosadzić lasu?
    sq3evp
    Level 29  
    LeDy wrote:
    sq3evp wrote:
    A co , chcesz dosadzić lasu?

Pewnie, że tak - lasów jest za mało w Polsce :)