Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini panel słoneczny i żarówka.

15 Kwi 2015 15:49 630 6
  • Poziom 6  
    Witam. Robię projekt na fizykę o tematyce "odnawialne źródła energii" i postanowiłem wybrać panele słoneczne. Mam za zadanie zaprezentować ich działanie (po oświetłeniu panelu ma się zaświecić dioda/żarówka). Zebrałem 4 mini panele i połączyłem szerogowo. Dają trochę ponad 7V, ale mimo wszystko dioda świeci się tylko trochę. Co mogę zrobić, żeby żarówka świeciła się mocniej? Proszę o pomoc, ponieważ nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie, a jestem kompletnie zielony w tej dziedzinie.
  • Poziom 28  
    kamilo960 napisał:
    Dają trochę ponad 7V, ale mimo wszystko dioda świeci się tylko trochę.Co mogę zrobić,żeby żarówka świeciła się mocniej?

Przede wszystkim zastanowić się, czy to ma być LED, czy żarówka. Należy uwzględnić wydajność prądową owych paneli. Różnica potencjałów na zaciskach to nie wszystko.
  • Poziom 18  
    Panele nie maja wydolności prądowej (są zbyt małej mocy). Jeśli są identyczne, spróbuj po dwie równolegle. Połącz szeregowo dwa podwójne ogniwa. Będzie mniejsze napięcie, ale większy prąd, może zaświeci :)
  • Poziom 6  
    W takim razie jak mogę obliczyć wydajność prądową tych paneli?
  • Poziom 35  
    kamilo960 napisał:
    W takim razie jak mogę obliczyć wydajność prądową tych paneli?

Obliczyć ciężko raczej sprawdzić w nocie katalogowej.
    Co to za ogniwa?
    Możesz obciążać oświetlone ogniwa zmieniając rezystancję mierzyć prąd i napięcie w ten sposób możesz wyznaczyć charakterystykę i wybrać najbardziej optymalny punkt obciążenia.
  • Poziom 37  
    kamilo960 napisał:
    Dają trochę ponad 7V, ale mimo wszystko dioda świeci się tylko trochę.Co mogę zrobić,żeby żarówka świeciła się mocniej?

Oświetl panele światłem słonecznym:

Link
  • Poziom 19  
    Proponuję sztuczne słońce w postaci silnej latarki.