Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Smierdzi z łazienki, kominka -

01 Maj 2015 15:04 1635 6
  • Poziom 6  
    Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź. W nowo wybudowanym domu śmierdzi kanalizą z odpływu w kabinie prysznicowej w łazience na poddaszu.Kominek wentylacyjny znajduje się na dachu nad łazienką.Wydaje mi się,że jest on podłączony do wentylacji łazienki. Dom podłączony jest do szamba bezodpływowego(z wentylacją). Czy może to mieć jakiś związek?
    Taka sama sytuacja jest też w salonie.Z kratek wentylacyjnych po obu stronach obudowy kominka wydobywa się nieprzyjemny odór- tak jakby kanalizacja ,czy skropliny.Trwa to kilka godzin ,przestaje i za chwilę znowu.Kominek jest firmy Polonia z płaszczem wodnym i od chwili jego uruchomienia(sprawdzenia) nie było i nadal nie jest w nim palone.Odór ten rozchodzi się na cały salon.Bardzo proszę o poradę co robić? .Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Co do kratek w salonie to przyklej dla sprawdzenia kilka pasków foli aluminiowej i obserwuj czy nie masz odwrotnego ciągu . Jeśli tak to są dwie metody jedna to wstawić kształtkę H do wentylacji lub rotowent to taki kręcący się wentylatorek na kominie. Co do łazienki to trochę dziwne, bo rozumiem że "kominek wentylacyjne "to jest wentylacja pionu kanalizacyjnego ?. Może sprawdzić jego drożność np. spuszczając z dachu sznurek z obciążeniem .Ja mam taki sam układ z szambem i nigdy nie było problemu . Jeszcze wpadł mi do głowy jeden pomysł może to wina syfonu pod prysznicem ,nie wiem jaki masz typ czy możesz go otworzyć i sprawdź czy jest zalany .
  • Poziom 6  
    Jeśli chodzi o łazienkę,to najpierw chyba będę musiał sprawdzić syfon.Kominek wentylacyjny połączony jest raczej z łazienką i służy do wentylacji pomieszczenia łazienki a nie pionu wentylacyjnego. Co do salonu -dobry pomysł z paskami folii-sprawdzę.Kominek usytuowany jest w bliskiej odległości od kuchni(kuchnia otwarta połączona z salonem).Okap kuchenny pracuje jako wyciąg, w obiegu otwartym,podłączony jest do kominka wentylacyjnego wychodzącego przy suficie w pionie ponad dach domu.Ciąg z kominka wentylacyjnego jest bardzo dobry,co mogłem stwierdzić po przyłożeniu dłoni do okapu,szczególnie w zimie. Czy podłączenie okapu do tego kominka ma wpływ na ciąg i wychodzący z kratek odór? Skąd może pochodzić ten odór, skoro w kominku,jak pisałem wcześniej w ogóle nie palę.
  • Poziom 38  
    Prawdopodobnie masz za szczelne mieszkanie (okna +drzwi).
    j.b3 napisał:
    Ciąg z kominka wentylacyjnego jest bardzo dobry,co mogłem stwierdzić po przyłożeniu dłoni do okapu,szczególnie w zimie.

Na miejsce powietrza usuwanego przez dobrze ciągnący pion wentylacyjny, musi do pomieszczenia (mieszkania) dostać jakąś drogą, taka sama ilość powietrza. Przy szczelnych oknach i drzwiach w pionach wentylacyjnych gorzej ciągnących następuje odwrócenie obiegu.
    U mnie w mieszkaniu, a i u teściowej również, po wymianie okien i drzwi występuje taka sytuacja gdy zapali się junkers w łazience. Szczególnie jest to odczuwalne w zimie, jak z wywietrznika zasuwa zimne powietrze, ale natychmiast zanika jak tylko uchyli się któreś okno w mieszkaniu (przed wymianą stolarki tego nie było).
    j.b3 napisał:
    Z kratek wentylacyjnych po obu stronach obudowy kominka wydobywa się nieprzyjemny odór- tak jakby kanalizacja

Nie mam kominka, ale mnie się wydaję, że te kratki chyba mają spełniać funkcję kratek nawiewnych, dostarczać powietrze i zwiększać przez to ciąg w przewodzie odprowadzającym spaliny z kominka, gdy pali się w nim ogień. Co do nieprzyjemnego zapachu, to mogą być nieszczelne między sobą przewody wentylacyjne i pion odpowietrzający pion kanalizacyjny (mniej prawdopodobne), a bardziej prawdopodobne, że ujście(wylot) odpowietrzenia pionu kanalizacyjnego na dachu znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wlotu przewodów nawiewowych kominka i przy odpowiednim kierunku wiatru oraz przy zniżce ciśnienia barycznego, to co się wydobywa z wylotem odpowietrzającym pion kanaluzacyjny, jest zaciągane do pionu nawiewnego na kominku.
  • Poziom 19  
    A skoro masz kominek z płaszczem wodnym może masz w kominku zainstalowany spływ do ewentualnego odprowadzania wody czy skroplin, to by wyjaśniało zapach kanalizacji.Jeśli jest spływ to może go tylko zalać wodą. Bo ja mam zwykły kominek i z boku kratki wentylacyjne służą tylko do odprowadzania ciepłego powietrza.
  • Poziom 29  
    Zapach na 90% z pionu kanalizacyjnego. Zaciągany ciągiem wstecznym poprzez kratki wentylacyjne. Sprawdź pion kanalizacyjny i zadbaj o dopływ świeżego powietrza. Nawietrzniki okienne, lub uchylone okna ew wycięte kawałki uszczelek.
  • Poziom 13  
    Śmierdzieć może tez z awaryjnych kratek odpływu w podłodze służących przeciw zalaniu mieszkania, woda w nich zalega jakiś czas i zaczyna smrodzić, wskazane jest co jakiś czas nalać w nie nowej wody.