Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik automatyczny - mosfet + zabezpieczenie przed przeładowaniem+zwarciowe

majtek007 01 May 2015 21:51 3006 4
 • #1
  majtek007
  Level 15  
  Edycja: Usunąłem schemat. Przy innym napięciu wejściowym układ źle wysterowywał MOSFET, a zabezpieczenie przeciwzwarciowe przestawało działać, przynajmniej w Spice tak to wyglądało. Krótko mówiąc wielka klapa.

  Chciałem się podzielić projektem prostownika do ładowania akumulatorów.
  Pomysł był taki, żeby wykorzystać układ CD4011 (4x bramka NAND) do sterowania pracą MOSFETa (z kanałem P).

  Opis działania układu:
  Stabilizator 7812 zasila układ CD4011 (zacisk Vdd_CD4011) - wówczas poziom przełączający stan bramki to dokładnie 1/2 napięcia za stabilizatorem - tj. 6V.  Dzielnik napięcia R2 i R3 ustawia punkt przełączania stanu bramki U1. U1 jest skonfigurowana jako bramka NOT. Dalej sygnał idzie na bramkę U2, która dodatkowo realizuje zabezpieczenie przeciwzwarciowe - w przypadku zwarcia elektrod napięcie zmierza do zera - wówczas zmieniany jest stan bramki.
  Bramki U3 i U4 pracują również jako bramki NOT - odpowiadają one za diody LED tj. sygnalizatory cykli ładowania/nieładowania. R4 i C1 ustawiają opóźnienie czasowe dla włączenia/ wyłączenia cykli ładowania, żeby układ nie szalał w stanach przejściowych.

  Regulacja układu sprowadza się do ustawienia przy pomocy potencjometru PR10k, punktu odłączania ładowania (na schemacie miejsce PR10k zostało zaznaczone pomiędzy rezystorami R2 i R3).

  Projekt bardzo prosty, ale dzięki temu powinien śmigać aż miło :) Sam go jeszcze nie zbudowałem, robiłem jedynie symulacje w Spice. Także proszę o ewentualne uwagi. Mam nadzieję, że się komuś przyda.

  PS. Proszę nie patrzeć na konkretne modele D1 i M1 - po prostu takie miałem w Spice.
 • #2
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Stabilizator 7812 zasila układ CD4011 (zacisk Vdd_CD4011) - wówczas poziom przełączający stan bramki to dokładnie 1/2 napięcia za stabilizatorem - tj. 6V.
  To działa tylko w SPICE'ie, bramki logiczne nie mają dokładnie określonego poziomu przełączania, to jest ok połowy zasilania, ale może on zależeć od producenta, egzemplarza bramki, temperatury itp.

  Quote:
  Projekt bardzo prosty, ale dzięki temu powinien śmigać aż miło Smile
  Projekt nieprzetestowany nie ma wielkiej wartości, zazwyczaj "czają" się w nim różne ukryte błędy, można je wyeliminować dopiero po zbudowaniu prototypu i dokładnym sprawdzeniu nawet tych oczywistych właściwości które "muszą działać".

  Quote:
  Sam go jeszcze nie zbudowałem, robiłem jedynie symulacje w Spice. Także proszę o ewentualne uwagi.
  Wymienić bramkę na komparator, przemyśleć całość może da się zmniejszyć ilość elementów zachowując te same funkcje.
 • #3
  majtek007
  Level 15  
  Dzięki za uwagi.

  jarek_lnx wrote:
  Quote:
  Stabilizator 7812 zasila układ CD4011 (zacisk Vdd_CD4011) - wówczas poziom przełączający stan bramki to dokładnie 1/2 napięcia za stabilizatorem - tj. 6V.
  To działa tylko w SPICE'ie, bramki logiczne nie mają dokładnie określonego poziomu przełączania, to jest ok połowy zasilania, ale może on zależeć od producenta, egzempalarza bramki, temperatury itp.

  Co do poziomu przełączania to po to jest PR10k żeby go wyregulować. Stabilizator tak jak w innych konstrukcjach, żeby był stały punkt odniesienia napięcia. Najczęściej są to diody zenera, u mnie LM7812.

  Co do ilości części, no cóż można zrobić prostownik na jednej diodzie i trafo, ale nie o to chodzi.

  Części za przysłowiowe 5zł:
  2 scalaki - LM7812, CD4011
  4 kondensatory - 2 do LM7812 i 2 do układu
  9 rezystorów
  1 dioda
  2 LEDy
  1 mosfet
  + oczywiście trafo i mostek

  A wydaję mi się że zabezpieczenie zwarciowe i jednocześnie zabezpieczające przed przeładowaniem, zrobione na 2 bramkach to chyba dobry wynik ;)

  Muszę zakupić odpowiedniego MOSFETa i wtedy przetestuję.
 • #4
  pukury
  Level 35  
  Witam.
  Może zastosować komparatory ?
  Przełączenie będzie jednoznaczne - a cena taka sama :D
  Pozdrawiam.
 • #5
  majtek007
  Level 15  
  pukury wrote:
  Witam.
  Może zastosować komparatory ?
  Przełączenie będzie jednoznaczne - a cena taka sama :D
  Pozdrawiam.


  Jest sporo projektów z komparatorem, więc nie ma sensu powielać kolejny raz tego samego, ten projekt z założenia ma być inny ;) W końcu o to chodzi, żeby czasem mieć trochę frajdy z nietypowego zastosowania.

  A i przy okazji to jest dział projektów, a nie gotowych konstrukcji.