Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nikon D60 - źle założony obiektyw

krynglak 02 Maj 2015 12:43 1149 5
  • #1 02 Maj 2015 12:43
    krynglak
    Poziom 8  

Witam serdecznie, ostatnio pożyczyłem lustrzankę od siostry, i traf chciał że obiektyw został założony przez moją znajomą w taki sposób że nie da się go wyjąć tzn. został włożony w złej pozycji (normalnie 2 kropki na korpusie i obiektywie mają się pokrywać ona umieściła obiektyw pod innym kątem, że te kropki są daleko od siebie). Nie wiem, co w tej sytuacji zrobić bo wyjść teraz nie chce. Może ktoś miał podobną sytuację w Nikonie? Nie chcę na siłę próbować, żeby czegoś bardziej nie uszkodzić. Sprawa jest o tyle kiepska, że to nie mój aparat. Na zdjęciach widać położenie obydwu kropek. Obiektyw da się przekręcić lekko, ale nic to nie daje. Na zdjęciach zaznaczone są kropki, które normalnie powinny się pokrywać przy wyjmowaniu lub wkładaniu obiektywu. 3 zdjęcie pokazuje, pod jakim kątem jest obecnie obiektyw.
    Nikon D60 - źle założony obiektyw Nikon D60 - źle założony obiektyw Nikon D60 - źle założony obiektyw

0 5
  • #2 02 Maj 2015 13:16
    KrzysztofK
    Poziom 21  

Ciężka sprawa. Podejrzewam, że ta osoba musiała użyć trochę siły żeby wcisnąć obiektyw.
    Musisz próbować. Przekręcaj i z wyczuciem próbuj rozdzielić. Jeżeli weszło, to i wyjść musi.

0
  • #3 02 Maj 2015 19:46
    litespeed
    Poziom 11  

W 18-135 jest plastikowy bagnet. Prawdopodobnie do wymiany będzie jego pierścień.

0
  • #4 02 Maj 2015 20:50
    krynglak
    Poziom 8  

Ale da się to jakoś w miarę bezboleśnie wyjąć czy tylko próby siłowe?

0
  • #5 02 Maj 2015 21:20
    gajmix
    Poziom 32  

krynglak napisał:
    Ale da się to jakoś w miarę bezboleśnie wyjąć czy tylko próby siłowe?

No niby jak miałoby się to odbyć bezboleśnie? I tak masz sporo szczęścia że obiektyw z tego co widzę ma plastykowy bagnet, bo inaczej "demontaż" skończył by się poważnym uszkodzeniem i aparatu i obiektywu. Chociaż z drugiej strony gdyby bagnet na obiektywie był metalowy to nie dało by się obiektywu zamontować w nieprawidłowej pozycji i należy wnioskować że już po włożeniu do aparatu i przekręceniu na siłę bagnet został uszkodzony. Teraz pozostaje już tyko z wyczuciem przekręcać w lewo lub w prawo, trzymając wciśnięty przycisk blokady i stopniowo zwiększając siłę, będzie lekkie chrupnięcie i obiektyw da się wyjąć. Dwie rzeczy niestety: niestety na odległość nie podpowiem w którą stronę lepiej kręcić żeby jeszcze dodatkowo nie zdemolować styków obiektywu i niestety tak czy inaczej bagnet obiektywu na pewno będzie do wymiany.

0
  • #6 03 Maj 2015 10:34
    krynglak
    Poziom 8  

Dzisiaj wyjeżdżam do Krakowa spróbuję tam oddać go w jakieś pewniejsze ręce, jakby ktoś kogoś mógł polecić to byłbym wdzięczny, obiektyw przekręca się bez wciskania przycisku blokady (z wciśniętym przyciskiem nie ma różnicy) ale nie o taki kąt jaki przekręca się przy normalnym zakładaniu, porównywaliśmy położenie obiektywu ze znajomym fotografem i jego aparatem i wychodzi na to że trzeba by przekręcić jeszcze trochę w prawo jednak pojawia się dosyć silny opór w pewnym momencie dlatego wolałbym żeby ktoś bardziej obeznany to zrobił.
    Dziękuję za dotychczasową pomoc, nie znalazłem podobnego problemu więc będę się dzielił wszystkim co uda się zrobić.
    Doszedłem do tego że przekręcenie uniemożliwiają prawdopodobnie styki obiektywu, nie jestem tego pewny ale nie widzę nic innego co mogło by to blokować

4.05.2015r.
    Aparat zaniesiony do serwisu w Krakowie naprawa została wyceniona na 100-150zł dzisiaj ma być już do odebrania, dopytam o szczegóły co było uszkodzone i co blokowało może komuś się to przyda. Aparat odebrany, nie wiem ile prawdy w tym że bagnet do tego obiektywu nie jest tak łatwo osiągalny ale został oryginalny, zgięty był podobno też mechanizm przysłony. Obiektyw został zdemontowany poprzez rozebranie samego obiektywu. Koszt naprawy 150zł, bagnet jest lekko powyszczerbiany jednak obiektyw trzyma się stabilnie.

0