Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcowka mocy, a kolumny o różnej impedancji

24 Maj 2015 00:25 1062 6
 • Poziom 14  
  Witam!
  Niestety, albo i stety mam do zrobienia hałturę, na bardzo kombinowanym nagłośnieniu. Jeśli chodzi o dół to mam 2 POL AUDIO 118-1000. Na góre + środek mam do dyspozycji 2 kolumny POL AUDIO SAT 210-600 ND, oraz jako wypełnienie i wzmocnienie chcę dostawić do nich 4 odsłuchy POL AUDIO M 112-450. Do tego zestawu mam niestety tylko 2 końcówki Cerwin Vega CV 5000 oraz Cerwin Vega CV 2800.

  No i teraz zaczyna się mój problem... Jak to sensownie podłączyć ?!?!
  Raczej racjonalnym rozwiązaniem wydaje mi się osobne spięcie dołów i osobno góry + monitory (przypominam - nie będą one spełniać roli odsłuchów tylko dostawki na przód).

  Do basów planuje użyć CV 5000, natomiast do gór + monitorki CV 2800.
  Jeśli chodzi o okablowanie to myślę, że z końcówki wyjście na 1 górkę, z góry na 1 monitor, i z 1 monitora na 2 monitor - analogicznie na stronie drugiej końcówka-gorka-monitor1-monitor2

  Powstaje mi przy takich podłączeniach różnica impedancji - górki 4 OHM, monitory 8OHM, no i oczywiscie różnica w mocy muzycznej.
  Co może grozić mi przy takim podłączeniu, oraz co ewentualnie zmienić, żeby całość jakoś sensownie puścić ?

  Będę wdzięczny za wszelkie pomysły/uwagi :)
 • Poziom 43  
  Mógłbyś to narysować?
  Oczywiście mowa o uproszczonym schemacie - z naniesionymi połączeniami, opornościami i mocami.
  Przepraszam, ale, żeby uniknąć niedomówień wolałbym jednak to zobaczyć.
  Nie to, że Twój opis jest zagmatwany (może trochę), ale jakoś wyobraźnia mi ostatnio szwankuje i nie nadążam... :(
 • Poziom 22  
  Najlepiej byłoby wykombinować jeszcze jedną końcówkę. Wtedy miałbyś basy, górki i monitory na oddzielnych końcach, a wtedy nie byłoby już żadnych problemów z impedancją.
 • Poziom 14  
  W załączniku schemat, który wpadł mi do głowy. O ile podłączenie basów nie powinno podlegać dyskusji, to podłączenie górek + monitorów(mają grac jako dodatek na przody) jest głównym tematem.

  Jak takie podłaczenie wpłynie na przeciążenie końcówki i kolumn, oraz jak to wyjdzie mocowo ?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  CV 2800 i 2 omy obciążenia?!? To nie jest dobry pomysł.
  Co prawda w specyfikacji tego wzmacniacza
  http://www.cerwinvega.com/manuals/pro/amps_manual.pdf
  producent pisze o takiej możliwości:
  "• CV-2800 - 2 x 600 Watts at 8 ohm, 2 x 900 Watts at 4 ohm and 2 x 1400 Watts at 2 ohm",
  ale już w "tabeli prawdy" (strona 10) o tym nie wspomina.
  Tak więc można taką możliwość dopuszczać ale wyłącznie w ekstremalnych przypadkach (zresztą każda kolumna wielodrożna z wbudowaną zwrotnicą może mieć fragment charakterystyki impedancji dla której wynosi ona mniej niż nominalna - chyba raczej to miał CV na myśli podając te 2 omy...)
  Najlepszym i najbardziej pewnym, byłby tu pomysł przedstawiony przez Kol. wojtas_177 - osobna (dodatkowa) końcówka dla monitorów.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Tak na szybko i bez obliczeń, wydaje mi się, że będziesz miał za mało "dołu" w Twojej konfiguracji, i jakbyś to spiął, tak jak planujesz, to i tak musiałbyś górami nie grać na pełnej mocy.

  Powiedz jeszcze, jaki obszar do nagłośnienia, i czemu decydujesz się aż na tyle górek?

  Ja nie zaryzykowałbym pracy tego wzmacniacza na impedancji 2 Ohm (a taka wypadkowa wychodzi), jak już podłączyłbym na kanał jedną sat 210-600 i jedną M 112-450.
  112-450 dostanie wtedy mniej więcej połowę tej mocy, co 210-600 (z racji 2 x większej impedancji), co przy pracy górek odciętych crossoverem, powinno być dla niej bezpieczne.

  W ostateczności, możesz próbować spinać tak, jak na Twoim schemacie, staraj się wtedy cięcie bas/ nadstawki ustawić możliwie najwyżej (przy akceptowalnym brzmieniu), co zawsze odciąży troszkę wzmacniacz do nadstawek. I wtedy spróbowałbym pograć kilka godzin, jeszcze przed imprezą, i sprawdzić, czy wzmacniacz nie będzie się przegrzewał, i czy w ogóle będzie pracował z tak niską impedancją (może zadziałać zabezpieczenie przeciwzwarciowe...)
 • Poziom 14  
  Udało się załatwić dodatkową końcówkę, więc podłączenie w sumie załatwione :)
  Co do ilości "górek" ze względu na szerokość ustawienia kolumn, chciałem dołożyć coś na środek i celować w pełne pasmo, bez obcinania na crossie. Do zrobienia "bardzo awaryjny" plener max 100 osób. Co do ilości basu, to raczej konferansjerka + muzyka więc nie oczekuje szału.

  Dzięki za porady, podziękowania rozdane :)