Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca w Polsce jako elektryk - Wymagania

25 Maj 2015 00:21 2013 13
  • Użytkownik usunął konto  
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Co musisz mieć? Przede wszystkim wiedzę, doświadczenie i chęci! Jeśli chodzi o "papiery" to w zależności od tego co będzie wchodziło w zakres Twoich obowiązków potrzebne będzie świadectwo kwalifikacji SEP "E" lub "D", jeśli będziesz chciał wykonywać pomiary i podpisywać protokół to "E"+"D" z odpowiednim wpisem (punktem) dotyczącym pomiarów. Jeśli chodzi o wyżej wymienione uprawnienia to w Polsce nie ma ograniczeń w dostępie do nich tzn. każdy kto przejdzie kurs i pozytywnie zda egzamin otrzyma świadectwo, nie wymaga się jakiegokolwiek wykształcenia, praktyki itp. Z reguły "E" jest łatwo zdobyć, prawdę mówiąc to wystarczy zapłacić, pójść na kurs, posłuchać i raczej przy odrobinie podstaw egzamin zaliczony. Z "D" już bywa trochę trudniej, ale to też zależy od nastawienia komisji i egzaminatora na jakiego się trafi.
    Nie mam pojęcia natomiast jak w Polsce honorowane są świadectwa z UK, ale chyba łatwiej i pewniej będzie zrobić przynajmniej "E", a jak pisałem dla chcącego to żaden problem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie ma kursów 'sep'. Świadectwo kwalifikacji to świadectwo kwalifikacji - koniec kropka. Uzyskać je możesz po zdaniu egzaminu nie tylko przy komisjach SEP.
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
  • Poziom 20  
    SEP, SPE, SIMP. Możliwości identycznie takie same.

Dodano po 2 [minuty]:

Krycha97 napisał:
    Tylko jak mi wiadomo to samo swiadectwo kwalifikacyjne sep nie czyni nikogo elektrykiem. Wazne jest dla mnie to bym byl traktowany jako wykwalifikowany elektryk a nie ktos (kucharz) co ma kura sep do 1kv np w "e" i uwaza sie za elektryka. A wiedze uwazam ze mam ale potrzeba mi pracy w zawodzie i dlatego pytam o moje kwalifilacje.

Jak udowodnisz swoją wartość i wiedzę "na robocie" to na pewno będziesz wyżej cenionym specjalistą niż taki "kucharz-elektryk". Choć i Ty i on będziecie mieli to samo świadectwo kwalifikacji.
  • Poziom 35  
    A może kolega autor ma na myśli uprawnienia budowlane?
  • Poziom 35  
    Do odbioru instalacji, bez nich nie możesz oddać instalacji w domu do użytku, dodatkowo trzeba być wpisanym do izby inżynierów.
  • Specjalista elektryk
    Krycha97 napisał:
    A do czego takie uprawnienia są potrzebne? Czyli na co takie uprawnienia pozwalają.
    Art. 12 ustawy Prawo Budowlane określa, do czego są potrzebne uprawnienia budowlane.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Wejdź na stronę lokalnego oddziału SEP to się dowiesz o ceny i terminy kursów i egzaminów. Tak jak było napisane wcześniej, zdasz egzamin na E to możesz pracować jako elektryk.
    Krycha97 napisał:
    a wie ktoś może co z moimi kwalifikacjami?

Na pewno przyda się wiedza podczas egzaminu.