Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opinia o nadajnik UKF, stereo, RDS

27 May 2015 00:24 2238 6
  • Level 2  
    Cześć.
    To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.
    Szukam nadajnika stereo FM. Na Allegro znalazłem aukcję "nadajnik FM PLL 7W własne radio radiostacja STEREO" - wygląda jak z fabryki, ale nie ma żadnego oznaczenia. Czy ktoś ma taki, czy warto kupić? Da się do tego podłączyć koder RDS?
    Zależy mi na dobrym koderze stereo. Mogę mieć dobry nadajnik mono, ale sparzyłem się na koderach stereo na różnych kluczach, bardzo kiepsko wypadają na dłuższą metę, muszą mieć dobrze przygotowany sygnał. I tu widzę jak raz koder też na aukcji, opisanej "Koder stereo DSP, profesjonalny, unikalne funkcje" - wygląda na niby dobrą amatorkę, fajnie że ma limiter. Tylko znów nie wiem, czy wart swojej ceny.
    Ostatnia rzecz to możecie polecić jakiś koder RDS?
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Conditionally unlocked
    Czy posiadasz koncesję na nadawanie w paśmie UKF? Podejrzewam, że nie. Więc to co chcesz robić jest niezgodne z prawem. Temat nadaje się do kosza.

Moderated By c2h5oh:

Przykro mi ale Kolega nie będzie decydował co nadaje się do kosza a co nie. Zanim się cokolwiek napisze należy zapoznać się z tematami "podwieszonymi" (wyróżnionymi kolorem niebieskim). W jednym z nich jest wykładnia właściciela tego forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9035683#9035683
    Proszę się do tej wykładni dostosować. Proszę też zwrócić uwagę, że autor tematu nie wspomniał, że będzie tego nadajnika używał a tym samymm że będzie łamał prawo.

• VIP Meritorious for electroda.pl
    Ja kiedyś osobiście ten wykonałem i działa. Ma dodatkowo wyprowadzony sygnał 38KHz do kodera stereo. Co do kolegi który raportował poprzedni post. TO NIE FORUM PRAWNE. Proszę sobie dać na wstrzymanie i nie pouczać innych. Samo wykonanie takiego sprzętu też nie koliduje z prawem.
    Jeśli chcesz kupić coś w tym temacie to proszę zobaczyć tą str.

http://pira.cz/eng/index.htm
  • Level 11  
    Nadajnik, który opisuje założyciel tematu jest produkcji chińskiej.
    Co prawda nie miałem go nigdy w ręku, więc się nie wypowiem na temat jego budowy, co prawa widziałem kiedyś zdjęcie "bebechów" i martwi mnie brak ekranowania między poszczególnymi sekcjami.
    Teraz tak:
    widzę że nadajnik ma oddzielne wejście na mikrofon i "audio" czyli zapewne muzykę.
    I regulacje poziomów wejścia.
    Ot prosty mikser.
    Czyli zapewne posiada on preemfaze, koder stereo itp.
    Zasadniczo kodery stereo w tego typu nadajnikach są słabe i mają bardzo małą separację L-P (ledwie kilka-kilkanaście decybeli).
    Ponadto jeżeli jest tak jak piszę, to nie podasz mu RDS'u przez wejście audio, zwyczajnie filtry i koder "stereło" mogą tego nie przepuścić.
    Żeby zastanawiać się nad zakupem tego nadajnika to najlepiej żeby go mieć na kilka dni w domu.
    Wtedy bym sobie na spokojnie sprawdził "jak on śmieci". Czy nie ma poważnych harmonicznych, skrośnych itp.
    Pobieżnie jest zasada że profesjonalny nadajnik może "wypuszczać" tzw. śmieci, ale nie mogą być one odbierane dalej niż 200m od anteny nadawczej.
    Jeżeli bym to sobie pomierzył i faktycznie byłoby dobrze jeżeli chodzi o część nadawczą, to natychmiast wywaliłbym koder Stereo i preemfaze i wpuścił swój, wygenerowany (choćby i nawet proramem StereoTool) MPX.

Diadia Stiopa

-----------
    P.S. należy też stosować bardzo dobrze odfiltorwany zasilacz, żeby nie było przydźwięku przy nośnej.
    Radzę też wytrzegać się nadajników od ś.p. Szerlocka - jedyne co miały dobrze zrobione to syntezę. A tak to siały poza pasmem oporowo i miały koder stereo, który nie nadaje się nawet do podtarcia pupki.

Diadia Stiopa.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Diadia Stiopa wrote:
    Ponadto jeżeli jest tak jak piszę, to nie podasz mu RDS'u przez wejście audio, zwyczajnie filtry i koder "stereło" mogą tego nie przepuścić.

Nie ma w ogóle opcji by koder RDS podłączać pod wejście audio poprzez stereo koder. Tak na 100% nie będzie działać, przy okazji straszny śmietnik się zrobi i nie będzie nawet dobrego dźwięku. Koder RDS podłącza się bezpośrednio do modulatora tam gdzie wyjście kodera stereo.
  • Level 2  
    Koledzy, ja wiem gdzie podłączyć koder stereo i RDS. Wiem, że ten nadajnik byłby do przerobienia i z tym bym sobie zapewne poradził. Jeśli w środku jest za mało miejsca jeden z jacków przepnę na wejście modulacji. Ale pytanie było o jakość tego nadajnika, albo przynajmniej jakiś namiar na opinie o nim, jakiś symbol on ma?
    Diadia Stiopa, czy możesz podesłać zdjęcia wnętrza? Skąd wiesz, że to chiński nadajnik?
  • Level 11  
    Czy są jakieś wieści w temacie? Ktoś testował już ten nadajnik? Producent to podobno 無線電發射機中國,質量非常好 .