Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus HD6950 - Szare pasy przy dużym obciążeniu i restart karty.

31 Maj 2015 23:37 579 3
  • Poziom 19  
    Witam dopadł i mnie problem z kartą graficzną Asus HD6950 z chłodzeniem DirectCU II.
    Podczas grania w gry gdzie bardzo dużo się dzieje karta ma standardowo około 90 do 120stC i niestety co jakiś czas wyłącza się ekran i pokazuje się to:
    Asus HD6950 - Szare pasy przy dużym obciążeniu i restart karty.
    Oczywiście karta po chwili rusza i dalej można grać bez żadnego restartu systemu.
    Pytanie proste. Czy to jest już powolna śmierć karty czy może oddać ją do serwisu do naprawy - nie ma już gwarancji a jeśli oddać do naprawy to co zlecić serwisowi ?

Pasta była już kilka razy wymieniana na różne rodzaje włącznie z Collaboratory Liquid Pro i nie zmienia to kompletnie nic, temperatura zawsze oscyluje w okolicy 90 do 120stC czasem nawet więcej. Najwyższa prze zemnie zarejestrowana to 139stC, działała dalej bez zarzutu. Nie ma znaczenia czy komputer jest w obudowie lub czy włączony jest na pająka temperatura tej karty zawsze była i jest wysoka taki się trafił egzemplarz.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Takie temperatury są dla karty szkodliwe, nawet bardzo. To nie jest katowanie karty, to jest zarzynanie i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Chyba nie myślałeś, że karta długo pociągnie przy "standardowych" 90 - 120 stopniach? Na dłuższą metę żadna karta nie wytrzyma w takich warunkach. Czujnik temperatury raczej nie jest walnięty, karta za bardzo świruje pod obciążeniem. Jak zbliżysz dłoń do karty to czuć, że wieje z niej mega gorące powietrze? Nie mówię, że masz dotykać radiatora, ale przy temperaturze rzędu 120*C na pewno będzie można wyczuć z bliska czy rzeczywiście jest tak masakrycznie gorąco.
    RsNeo napisał:
    Pytanie proste. Czy to jest już powolna śmierć karty czy może oddać ją do serwisu do naprawy - nie ma już gwarancji a jeśli oddać do naprawy to co zlecić serwisowi ?

Odpowiedź też jest prosta. Dalsze katowanie karty wysokimi temperatury zabije ją, właściwie to cały ten okres czasu i użytkowania karty przy takich temperaturach można nazwać powolnym uśmiercaniem. Nie wiem czy w serwisie będą coś w stanie z tym zrobić skoro jest to wada fabryczna, ale możesz zapytać, nawet z czystej ciekawości. Z tego co można wyczytać na necie wiele egzemplarzy HD6950 od ASUSa z chłodzeniem DCUII miało tą przypadłość. Normalna nie grzejąca się wersja, nie powinna przekraczać 80*C. Twój HD6950 grzeje się bardziej niż referencyjny R290X, więc coś jest na rzeczy. Przy takich astronomicznych temperaturach lepsza pasta niewiele zmieni. Zakładam, że chłodzenie jest sprawne, czyste, wszystko jest dobrze zmontowane i radiator dobrze przylega do rdzenia karty, więc taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Posiadasz tą kartę od nowości? Jeżeli tak to trzeba było ją reklamować, bo to nie jest normalne. Wiem, że to żadna porada ale taka jest prawda. Mnie się osobiście kiedyś trafiła przy zakupie nowej karty wadliwa sztuka GTXa 780 (nawet pisałem o tym kiedyś tutaj na elektrodzie) co było dla mnie rzeczą nie do przyjęcia. Karta nie chciała pracować w trybie PCI-E 16x 3.0, zamiast tego pracowała jako PCI-E 8x 3.0. Niby pierdoła, bo dużej różnicy w wydajności nie było, ale karta poszła na gwarancję i dostałem nową, sprawną. Tamta faktycznie miała wadę fabryczną. Nie po to człowiek płaci czasem ciężkie pieniądze, aby później się użerać ze sprzętem.
  • Poziom 19  
    Witam.
    Kartę kupiłem już kilka lat temu, ciężko mi powiedzieć jakie miała wtedy temperatury. Działała więc nie wnikałem. Pastę wymieniałem za każdym razem jak czyściłem z kurzu komputer średnio co pół roku do roku czasu. Od około roku karta się grzeje. Dowiedziałem się przez to iż wentylatory zaczęły chodzić głośniej niż zwykle. Od razu wymieniłem pastę pod radiatorem ale nie zrobiło to żadnej różnicy, powietrze które wydmuchują wentylatory jest bardzo gorące laminat po drugiej stronie karty w okolicach GPU ma 75 do 85stC (mam termometr laserowy). sam radiator zaś bo dostęp do niego jest ograniczony ma około 90stC. Niestety temperatury pamięci nie mam jak zmierzyć karta jest zbyt mocno obudowana.

A może uszkodzeniu uległa sekcja zasilania GPU ? I dostaje za wysokie napięcie. Karta posada pomiar napięcia GPU a nawet możliwość jego zmiany lecz nie wiem jakie powinno ono być w standardzie dla tej karty.

EDIT.
    Sekcja zasilania gpu jest OK.
    Brak radiatorów na pamięciach tych co są najbliżej gpu powoduje ich nadmierne nagrzewanie. Dodatkowy nadmuch powietrza na nie rozwiązał sprawę.
    Jeśli nikt nie ma nic do dodania, jutro zamknę temat.
    Pozdrawiam.