Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Clip, poziom sygnału wejściowego, wysterowanie wzmacniacza.

06 Cze 2015 00:29 1317 3
 • Poziom 22  
  Witam serdecznie.
  Mam kilka pytań, próśb o sprostowanie mojej wiedzy jeżeli jest błędna.

  Z tego co mi wiadomo, standardem jest to że końcówki mocy są wysterowywane przy napięciu wejściowym o wartości 775mV, dioda led w wskaźniku wysterowania na mikserze audio przy wartości 0, oznacza też wyjście sygnału o napięciu równym 775mV.
  A więc, czy nie powinno być teoretycznie tak, że dioda CLIP która informuje (tutaj dokładnie nie wiem) że tranzystory są prawie albo i w pełni otwarte, inaczej mówiąc jest to maksimum tego co może oddać końcówka, powinna się zapalać gdy potencjometr na wejściu jest całkowicie przekręcony w prawo, na mikserze jest 0dB, a impedancja kolumny ma wartość minimalnej wartości impedancji jaką możemy podłączyć do danego wzmacniacza?

  Otóż, na tym samym mikserze i na jednej z końcówek mocy, gdy wskaźnik wysterowania dochodzi do zera CLIP zapala się gdy potencjometr jest w okolicach 130-140*. Końcówka mocy pracuje w mostku, minimalna impedancja to 8ohm i o takiej impedancji jest kolumna.
  Dziś uruchomiłem inną końcówkę mocy, która w mostku może pracować już od 4ohm, podłączyłem dwie kolumny równolegle uzyskując też 4 ohm. CLIP zapalał się gdy potencjometr był w pionie (90*).
  Oczywiście opisane sytuacje dotyczą podłączenia takiego, iż pomiędzy mikserem audio a końcówką mocy nie ma żadnych dodatkowych urządzeń, jak korektory graficzne czy crossovery.
  Z czego to wynika?

  W sumie mi to nie przeszkadza, bo ja sam sobie ustawie potencjometr tak, by clip mi się zaczął palić gdy na mikserze będę miał np +4dB, a jestem nauczony tak, iż nie wolno mi przekroczyć 0dB.
 • Testo
 • Poziom 41  
  @Dj nemsu nie 0dBu to nie wysterowanie wzmacniacza pod korek, nie każdego. Każdy wzmacniacz ma "jakąś" czułość wejściową. Wynikającą z jego wzmocnienia napięciowego.

  Zauważyłeś zapewne że wskaźniki wysterowania skalowane są do np +18dBu.


  Poczytaj i poobliczaj:
 • Testo
 • Moderator Akustyka
  Dj nemsu napisał:
  dioda led w wskaźniku wysterowania na mikserze audio przy wartości 0, oznacza też wyjście sygnału o napięciu równym 775mV.

  Nie zawsze, 0dB na wskaźniku miksera równa się 0dBu, +4dBu, albo -10dBV na wyjściu w zależności od przyjętego standardu przez producenta. A każdy z tych standardów to różne napięcia.

  Najlepiej ustaw sobie tak żeby Clip w wzmacniaczu zapalał się dopiero w tedy jak zaświeci się on na mierniku miksera. W tedy mając wzmacniacz daleko będziesz wiedział kiedy zapali Ci się Clip na wzmacniaczu widząc tylko wskazania miksera.
 • Poziom 22  
  Cytat:
  Najlepiej ustaw sobie tak żeby Clip w wzmacniaczu zapalał się dopiero w tedy jak zaświeci się on na mierniku miksera. W tedy mając wzmacniacz daleko będziesz wiedział kiedy zapali Ci się Clip na wzmacniaczu widząc tylko wskazania miksera.

  Zazwyczaj ustawiałem sobie tak, że przy +4 na mikserze w końcówce od subwoofera pali sie clip, wtedy gram do 0. Wiem, że jeżeli mi to 0 przekroczy, to i tak mam delikatny zapas.

  Temat uważam za wyczerpany, dziękuje za odpowiedzi.

  Pozdrawiam,