Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Zafira 1,8 ,125km - Szarpie silnik ,dziwny zapach gazów i błąd P0170

zafirka 10 Jun 2015 22:32 14448 5
    zafirka
    Level 2  
    Witam Was - pierwszy mój post więc proszę o wyrozumiałość.

Problem opiszę od początku;najpierw było niewielkie szarpanie silnika i zapach gazów(ale nie spalonego paliwa tylko inny - co ciekawe zawsze go czuć gdy jadę z uchylonymi oknami),ale bez wyskakujących żadnych błędów i bez checka.Gdy założyłem instalację gazową szarpania silnika stały się bardziej odczuwalne i drażniące.Standardowo zacząłem od wymiany świec i filtrów - bez rezultatu.Następnie została wyczyszczona przepustnica - bez rezultatu.Po podpięciu pod tech-a wyskoczył błąd sondy (nr.błędu nie pamiętam) ,cały czas pokazywało ,że mieszanka jest za bogata.Sondę wymieniłem i błąd sondy zniknął ,ale pojawił się następy ,coś z przepływomierzem (też nie pamiętam nr. błędu).Kupiłem używany oryginalny - błąd zniknął ,ale sam przepływomierz miał dużo gorsze parametry na tech-u niż mój stary.Wróciłem więc do swojego starego przepływomierza i co ciekawe już żaden błąd z przepływomierzem nie wyskakiwał.Następnie zostały wgrane nowe mapy od benzyny i też nic.Mechanik zaczął dokładnie przyglądać się wynikom z techa i stwierdził ,że "iskry" bardzo gonią na 2 i 3 cylindrze - zasugerował wymianę świec co uczyniłem i też to nic nie dało.Następnie zasugerował wymianę cewki zapłonowej - kupiłem nową valeo i wydawało się ,że będzie już ok ,ale niestety dalej szarpało i dalej te gazy było czuć (zapach ten sam bez względu czy jechałem na gazie czy benzynie.)Do tego momentu wychodził błąd ,że mieszanka jest za bogata - mechanik zaczął się przyglądać i wyniuchał,że przewód na przepustnicę jest źle założony ,tzn podwinął sie przy składaniu po czyszczeniu przepustnicy.Gdy wydawało się ,że to było to czego szukaliśmy po trzech dniach jazdy zaświecił się check i po podpięciu pod tech-a wyskoczył błąd P0170 ,ale tym razem ,że za ubogi wydech,i tak już kilkukrotnie.Następnie podjechałem do gościa,który zajmuje się tylko sterownikami i po wymęczeniu auta 40 minut stwierdził ,że sterownik jest ok.Zostało sprawdzone koło pasowe wału korbowego - też lipa.Męczę się tak już dwa tygodnie i koncepcje mi się już kończą - dziś podmienię na dwa dni przepływomierz od kolegi (pewny i oryginalny) i zobaczę jak się będzie jeździło.Tydzień temu byłem na gwarancyjnym przeglądzie gazu i gaziarze nie stwierdzili niczego co mogłoby mieć wpływ na w/w usterki.Szarpanie ,które opisuję jest męczące i uciążliwe ,a występuje w momencie puszczenia gazu lub dodaniu,jadąc na tempomacie np.z góry też szarpie - wyczuwalne szarpnięcia są do ok 2500 obrotów - potem jest ok.A jeszcze od paru dni ciężko odpala jak jest zimny.Byłem też na analizie spalin i diagnosta powiedział,że parametry są jak w nowym samochodzie(chodziło mi głównie o to , by wykluczyć katalizator i ewentualnie sondę - ale te elementy sprawują się super). Wróciłem więc do przepustnicy i jak się okazało mechanikowi podwinął się przewód nachodzący na przepustnicę oraz nie założył uszczelki pomiędzy przepustnicę,a kolektor dolotowy - zostało to poprawione i dalej bez efektów (wszystkie części ,które założyłem były oryginalne)Dodam,że z wydechu "bulgota" ,a auto w prowadzeniu wydaje się takie "niespokojne i nerwowe"
    Gdyby ktoś z Was mógłby zasugerować co dalej byłbym bardzo wdzięczny,gdyż jak widzicie wymieniłem już sporo,ale bez efektów jak widać
    cezars65
    Level 24  
    Odma czysta?. Sprawdż jeszcze map - sensor.
    zafirka
    Level 2  
    Map-sensora nie mam,ale naprowadziłeś mnie trochu z odmą - oba jest ok,ale dało to mechanikowi do myślenia i chyba znzlazł przyczynę - taki mały zaworek gazów zwrotnych ...pojeżdżę parę dni i dam znać czy to było to.
    lucjan2333
    Level 1  
    Witam , mam dokładnie takie same objawy juz dwa lata nikt nie może dać sobie radę z tym , udało ci się to w końcu naprawić , napisz
    osliczka
    Level 14  
    Mam to samo pd roku szarpanie przy jezdzie ze stala predkoscia. Wymienilem pol samochodu. Ktos ma jakis pomysl?