Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie subwoofer'a, czyli wejścia, wyjścia

Rdl 28 Maj 2005 13:39 2879 23
  • #1 28 Maj 2005 13:39
    Rdl
    Poziom 11  

Witam!

Mam problem. Zbudowałem sobie subwoofer, co prawda troszkę marny (Alfred lw 800 60W RMS, TDA 2052 około 30W RMS, filtr aktywny 40-160Hz w skrzyni BR 30l), ale jak na moje potrzeby lokalowe spisuje się bardzo ładnie. Problemy zaczęły się po zakupie amplitunera. Do tej pory sub'ek był podłączony razem z głośniczkami (przez dwójnik) do wyjścia słuchawkowego w karcie dźwiękowej i przez 2x chinch do wejścia w filtrze P i L kanał. Chodzi to całkiem ładnie. Ale jak chciałem podłączyć mojego sub'ka do wyjścia Audio-out(Subwoofer) w amplitunerze, to się okazało, że sygnał jest za słaby i trzeba rozkręcić amplituner na maksa, że coś zaczęło słabo buczeć. Moje pytanie: czy powinienem dorobić jeszcze jedno wejście w subwooferze i zastosować przedwzmacniacz(jeśli tak, to jaki) i pominąć wtedy filtr podłączając przedwzmacniacz prosto do wzmacniacza, czy może powiniemem ingerować w elektronikę wzmacniacza starając się zmienić minimalną wartość napięcia wejściowego, a następnie obniżyć napięcie wyjściowe na filtrze, żeby zachować działające wejście LP oraz audio-in z amplitunera.

Rodacy radźcie co mam zrobić i czy to, co napisałem, jest wogóle wykonalne (chodzi mi o modyfikację wejścia na wzmacniaczu).

Za wszystkie posty z góry dziękuję.
    Pozdrawiam!

0 23
  • #2 28 Maj 2005 15:25
    djvu
    Poziom 21  

Hehe ...! :-D
    Bez paniki ! - to bardzo proste ...
    Wystarczy wsadzić sumator (mikser) pomiędzy LPF a koncówkę mocy (PA).
    To miejsce będzie najlepsze, ponieważ DVD czy AmpliTuner(y) mające wyjście dedykowane na "SubWoofer"
    dostarczają już sygnał o takich parametrach, że nie ma potrzeby dodatkowo go jeszcze obcinać.

Sumator, czy jak kto woli mikser to poprostu przedwzmacniacz o wzmocnieniu ujemnym (Uo=-k*Uwe(n) gdzie "k" to współczynnik wzmocnienia dla danego wejścia).
    Jeśli chodzi o ilość wejść, takiego preampa, to nie ma żadnuch ograniczeń (może jedymie rozsądek i umiarkowanie ...).
    Najciekawszą sprawą w tym temacie jest to, że każde wejście może mieć zupełnie inne wzmocnienie (czyli czułość).

Wystarczy, że wykonasz sobie taki stopień jak na załączonym obrazku...

0
  • #3 28 Maj 2005 17:36
    Rdl
    Poziom 11  

Dziękuję za posta, ale jestem chyba za ciemny :)

Z amplitunera idzie sygnał monofoniczny (1xchinch) więc sumator odpada. Sumowanie kanałów jest realizowane przez filtr aktywny. Wejście na dwa kanały L P działa bez zarzutu. Ja chcę dorobić jeszcze jedno wejście 1x chinch, które będzie obsługiwało sygnały dedykowane, pomijające filtr i połączone bezpośrednio ze wzmacniaczem. Niestety gdy podłączam sygnał bezpośrednio do wzmacniacza, to nic nie słychać, bo jest za słaby sygnał. I moje pytanie dotyczy tego, czy powinienem zastosować jakiś przedwzmacniacz (jeśli tak, to jaki). Ja może dołącze rysunek wyjaśniający. Pierwszy rysunek przedstawia obecne połączenie, które niestety nie działa. Na drugim rysunku zaznaczyłem to, czego mi brakuje:) Czyli jak mi się wydaje przedwzmacniacz. We wzmacniacz nie chcę ingerować, bo wejścia L P spisują się bez zarzutu.

Doradźcie dobrzy ludzie co w miejsce czerwonego prostokącika wstawić. Wszelkie uwagi i schematy bardzo mile widziane!

Za wszelką pomoc z góry wielkie dzięki
    Pozdrawiam!

0
  • #4 28 Maj 2005 18:29
    djvu
    Poziom 21  

Ależ sumator czyli mikser jest poprostu idealny do tego ...
    Kto powiedział, że musisz używać jednocześnie wszystkich wejść sumatora naraz ?
    Możesz używać dowolnego jednego i to obojętnie, którego.

Spójż na poprawiony rysunek:
    Rozumiesz teraz ?

0
  • #5 28 Maj 2005 18:33
    Syntax
    Poziom 14  

Tten sumulator potrzebuje napięcia symetrycznego 15V? Chciałbym coś takiego zrobić ale do samochodu, czy ten schemat będzie dobry dla zasilania 12-14v ?

0
  • #6 28 Maj 2005 18:43
    djvu
    Poziom 21  

Dla zasilania niesymetrycznego zrób tak:
    - Zamiast -15V daj masę (minus akumulatora);
    - Zamiast masy daj połowę napięcia zasilającego (dzielnik: szeregowo od +12V do masy 2x po np.4,7kOhm, Od wspólnego punktu pomiędzy rezystorami do masy ("-" akumilatora) 100uF/16V (lub 100uF/25V) + 100nF i również stamtąd polaryzacja;
    - Zamiazst +15V daj +12V ("+" z akumulatora).

Nie zapomnij dać w szereg z wejściami i wyjściami sumatora kondensatorów separujących - proponuję po ok. 1-10uF.

I też będzie elegancko śmigało ... :-D

Napisz jak wyszło ...

0
  • #7 28 Maj 2005 18:52
    Syntax
    Poziom 14  

Djvu czy mógłbyś mi to rozrysować? Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam

0
  • #8 28 Maj 2005 18:54
    Rdl
    Poziom 11  

Teraz już jaśniej :) Coby by to było, gdyby rysunków nie było :) Ale mam jescze jedno pytanie. Bo na wejście L P sygnał, np. z wyjścia słuchawkowego w karcie dźwiękowej, jest mocny i wystarczający dla wzmacniacza. Moje pytanie jest następujące: Czy jeśli wstawię ten cały sumator to czy on nie podniesie napięcia z wejść L P co spowoduje przesterowanie właściwego wzmacniacza? Bo ja potrzebuję wzmocnić tylko i wyłącznie sygnał dedykowany bez zmiany napięcia sygnału z L P. Mam nadzieję, że bardzo nie motam i że da się to zrozumieć :)

Pozdrawiam!

0
  • Pomocny post
    #9 28 Maj 2005 19:05
    djvu
    Poziom 21  

Spoko !
    Sumaror dla wejścia z LPF ma wzmocnienie 1V/V więc ani nie wzmicni ani nie osłabi sygnału a na wejściu "dedykowanym" ma wzmocnienie 4,7V/V więc wzmocni sygnał z tego wejścia 4,7 raza a gdy sygnał był nadal za mały - zmniejsz R2 tyle razy ile uważasz, że jest za mały ...

0
  • #10 28 Maj 2005 19:26
    Rdl
    Poziom 11  

To się nazywa trafić na fachowca :)

Wielkie dzięki!

Pozdrawiam

0
  • #11 28 Maj 2005 19:38
    djvu
    Poziom 21  

Ja również dziękuję i życzę powodzienia i wielu wielu udanuch konstrukcji ...

0
  • #12 28 Maj 2005 19:54
    Syntax
    Poziom 14  

Sprawdzcie czy dobrze to zrozumiałem. Nie wiem tylko gdzie jeszcze te kondensatory "(100uF/16V (lub 100uF/25V) + 100nF)" mają być. Proszę o pomoc.

PS: Jakie zadanie spełniają te kondensaty separujące? Czy w zasilaniu symetrycznym są one nie potrzebne??
    Z góry dziękuję za odpowiedz!

0
  • #14 28 Maj 2005 20:33
    Syntax
    Poziom 14  

Czy masa w tym układzie jest masą sygnału?

0
  • #15 28 Maj 2005 20:37
    djvu
    Poziom 21  

TAK - Oczywiście !
    A ta masa pozorna służy do właściwej polaryzacji wzmacniacza operacyjnego

0
  • #16 28 Maj 2005 20:42
    Syntax
    Poziom 14  

OK wielkie dzięki za pomoc. Pozdrawiam!

0
  • #17 03 Cze 2005 01:04
    Rdl
    Poziom 11  

Witam!

Ja mam jeszcze jedno, może i debilne pytanie, ale nie chciałbym nic sfajczyć, więc wolę je zadać.

W moim subwooferze mam trafo +/- 17V. Moje pytanie jest następujące: czy masa w całym układzie jest wyłącznie masą sygnałów wejściowych, a masy z trafa nie podpinać? Czyli podepnę +17 przez stabilizator 7815 i -17 przez 7915, a masy z trafa wogóle nie podciągać do układu? Będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedź...

Pozdrawiam...

0
  • #18 03 Cze 2005 01:09
    djvu
    Poziom 21  

Masa jest wspólna dla sałego urządzenia od wejść, przez elementy rzedwzmacniacza, końcówki mocy a na zasilaniu kończąc (a właściwie od zasilania zaczynając ...!).
    WSZYSTKIE MASY POŁĄCZ RAZEM !!!

0
  • #19 03 Cze 2005 09:34
    Rdl
    Poziom 11  

:)
    Tak też zrobiłem na schemacie... Ale po prostu chciałem mieć pewność:)

Wielkie dzięki!

P.S. Jak poskładam i przedestuję ten sumator, to opiszę wrażenia ;)

Pozdrawiam

0
  • #20 03 Cze 2005 09:58
    djvu
    Poziom 21  

OK !
    Tamiętaj o właściwym prowadzeniu tych mas:
    wszystkie ścieżki i przewody (taśmy, kabelki itp.) od wspólnego punktu w zasilaczu.
    Nnajlepiej w połowie odległości pomiędzy największymi elektrolitami...)

Nie jest idtotne, że połączysz masy razem - ważne jest jak...!!!

Napisz co Ci z tego wyszło ...

0
  • #21 05 Cze 2005 00:26
    Rdl
    Poziom 11  

:|

Znaczy dokładnie jak to ma być? Bo ja planuję pociągnąć zasilanie symetryczne prosto z trafa i puścić przez dwa stabilizatory 7815 i 7915. Wobec tego co ja mam z tą masą zrobić? Mam wlutować masę z trafa razem z masami sygnałów w jednym miejscu w płytce? Znaczy, żeby w całym obwodzie była taka sama, tak? A i czy trzeba dać jakieś kondensatory przed tymi stabilizatorami?

Sorki za tyle, może i głupich pytań, ale ja dopiero raczkuję w elektronice :|

Z góry dzięki za kolejną lekcję ;)

Pozdrawiam
    Rdl

0
  • #22 05 Cze 2005 09:21
    djvu
    Poziom 21  

Z tego, co piszesz masy masz dobrze.
    Przed i za każdym stabilizatorem daj po 100uF+100nF.
    Takie blokowanie jest zazwyczaj skuteczne.

Pozdro ...!
    "djvu" 8-)

0
  • #23 06 Cze 2005 23:28
    Rdl
    Poziom 11  

:|

Jeszcze jedno, mam nadzieje ostatnie pytanie... Chcąc pociągnąć napięcie z trafa musiałbym robić mostek prostowniczy, a chyba nic się nie stanie, jeśli pociągnę napięcie symetryczne ze wzmacniacza mocy, w którym już jest mostek, nie? Co prawda tam za kondensatorami jest chyba coś ponad 22V, więc chyba trza będzie jeszcze jakiś radiator dać do tych stabilków, nie?

Za wszelką pomoc i każdą radę przy tym moim, może i śmiesznym, projekcie wielkie dzięki!

Pozdrawiam!

Rdl

0
  • #24 07 Cze 2005 07:18
    djvu
    Poziom 21  

Możesz też w szereg z wejściami stabilizatorów dać jeszcze rezystory 1-2W, co ulży trochę stabilizatorom.
    Jeżeli nie będziesz pobierał z nich dużego prądu (0,5-1A) a tylko zasilał przedwzmacniacz - nie są konieczne .

0