Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rozne tezy... podlaczenie suba pod ampka stereo/ odnawiam

dayv 04 Lut 2007 19:28 2735 21
  • #1 04 Lut 2007 19:28
    dayv
    Poziom 24  

Witam

Niestety znowu musze przez to brnąć i obarczać Was jak i forum...niestety nie wiem kogo tutaj sluchac !

Dowiedzialem sie ze musze zbudowac suba z wyjsciami nisko i wysokopoziomowymi. od suba z wysokopoziomowych podpinam gnaizda w ampku a niskopoziomowe z suba podlanczam kolumny.

Ponoc tak byc nie moze... <placzE> dostane fibżdum dryńdum...:| Błagam o jednoznaczna odpowiedz jak to podlączyc...

tutaj temat gdzie ponoc zostalem w blad wprowadzony:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ght=&sid=5bb45f114c738300771435f074d8ef09

a tutaj gdzie pono zostalem naprowadzony na dobra droge...

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic685278.html

• #2 04 Lut 2007 20:07
    bbartasswlkp
    Poziom 31  

zrób zdjęcie z tyłu twojego suba aktywnego!! Mam również suba AKTYWNEGO.Taki sub posiada wejścia nisko i wysokopoziomowe oraz wyjscia nisko i wysoko poziomowe.Taki sub podłącza sie nastepująco :
    należy podłączyc prawy i lewy głośnik do odpowiednich wyjść w subwooferze (zaciskowych a nie na cincz).Następnie podłączyć przewód głośnikowy z lewego wyjścia we wzmacniaczu do lewego wejścia we subwooferze (pod wejście wysokopoziomowe nie cincz)prawą strone tak samo

tak to wygląda w miom subie aktywnym
    rozne tezy... podlaczenie suba pod ampka stereo/ odnawiam

• #3 04 Lut 2007 20:47
    dayv
    Poziom 24  

o to chochi ze chce zrobic aktywnego suba...
    i mam problem bo sa roznie tezy jak go podlaczyc pod ampka stereo...w ampku nie mam wyjsc niskopoziomowych tylko wysokopoziomowe

i amsz ampka STEREO ?

wzmacniacz do suba bendzie oparty o tda7294 z zasilaczem trafem i filtrem.

nie wiem jak pozniej go tam podlaczyc...sam nie bende robic wzmaka... ale ja zwariuje to wiem...kazdy mowi co innego...

Jezeli ktos podlanczal tda do wzmaka stereo to prosze blagam o pomoc...

• #5 04 Lut 2007 21:11
    dayv
    Poziom 24  

<placzE>.... znowu cos innego.. :| padaka... trzeba umrzec :| to co mi podales mi nie pomoglo... jestem tempakiem w temacie podlaczen...

to jest moj wzmacniaqcz stereo tzw amplituner:
    http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=91906afd8c26136d

pod gorne wejscia wysokopoziomowe tzw stereo mam szeregowo podlaczone na kanal 2 kolumny. Czyli ze w stereo pod gornymi zaciskami pracuje 4 kolumny, Ich rezstancja zmienia sie do 4 ohm.
    Teraz ja chce zbudowac suba opartego na tda jak juz pwoeidzialem z filtrem i potrzebnymi rzeczami.

Sub oparty na tda7294 z filtrem dokaldnie taki jaki wykonuje Pan Irek.
    Jak ja mam to wszytsko podlączyc zeby w subue byly odfiltrowane najnizsze czestotliwosci a kolumny sobie graly jak sobie grajai zeby bylo cacy....

• #6 04 Lut 2007 21:23
    md
    Poziom 39  

W tamtym temacie wszystko opisałem i narysowałem, poczytaj uważnie lub zwróć się do sprzedawcy wzmacniacza. Polskie przepisy nakazują, by do sprzedawanego towaru załączona była dokładna instrukcja w języku polskim. Nie znam parametrów wzmacniacza, więc nie mogę wypowiadać się o nim, podałem uniwersalny sposób podłączania subwooferów, który w łatwy sposób można zaadaptować do własnych potrzeb, jeżeli masz problemy ze zrozumieniem tego prostego schematu to jak zamierzasz wykonać aktywny subwoofer?

• #7 04 Lut 2007 21:32
    dayv
    Poziom 24  

wiec tak:

Ampek to onkyo 7830 ktory byl produkowany w 1991r
    i kupilem go sobie na gieldzie nie mam do niego papierkow :)

co do parametrow to czego potrzebujesz:) moze bende wiedzial :)

Pozatym ten schemat ktory narysowales srednio odpowiada mojemu problemowi... mam 4 kolumny pracujace w stereo spiete szeregowo. W jaki sposob ja mam ciagnac kable :|? przeceiz to bendzie olbrzymia strata sygnalu...

Spewnoscia doskonale sie znasz itp. widac ze jestes tutaj kims:] Napsialem ze wzmaka nie robie sam tylko robi mi go Ktos :) bude srojenie umieszczenie tego wszystkeigo w pudle wykonam sam bo to umiem :) nie wiem jednak jak to podlaczyc....

Posluchaj Kolego Md:

A moze by tak pociagnac sygnal od potencjometra volume ? tam sa 3 nozki. + - i masa mozna by wyprowadzic sygnal i zrobic dodatkowe wyjscie niskopoziomowe na 2 czinczach z tylu ampka. co Ty na to ?
    i jak skomentujesz ten post:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=5bb45f114c738300771435f074d8ef09

do tej pory mysallem ze wlasnie w ten sposob to wykonam...

• #8 04 Lut 2007 22:07
    md
    Poziom 39  

Sygnał do niskopoziomowych wejść subwoofera powinieneś mieć na wyjściu "TAPE REC" (strzałka czerwona), tym drugim lub "AUDIO OUT", jeżeli jest on tam za słaby, to znaczy, że czułość wzmacniacza subwoofera jest za niska. Wtedy pobierasz sygnał z wyjść na kolumny (strzałka niebieska) i podłączasz do wysokopoziomowych wejść subwoofera. Nie obawiaj się o straty mocy, bo na wejściach wysokopoziomowych subwooferów są rezystory obniżające poziom sygnału, co powoduje, że pobór mocy z wyjść wzmacniacza jest znikomy - tak powinno być, nie mogę jednak zapewnić, że tak jest w przypadku samoróbek - konstrukcji amatorskich.

• #9 04 Lut 2007 23:06
    dayv
    Poziom 24  

Ten Ktos to bylby np. Pan Irek :) mowisz pod tape... to juz lepiej by bylo...

• #10 05 Lut 2007 08:17
    patrykdud
    Poziom 22  

Witam,

Wszystko fajnie z pobieraniem sygnału z TAPE ale jest jeden problem - to wyjście nie ma regulowanego poziomu głośności!

Jak masz wyjście SUBWOOFER OUT we wzmacniaczu to poziom na nim zmienia się razem z pokręcaniem gałką VOLUME a na TAPE OUT nie - w związku z tym każde podgłoszenie i ściszenie wzmaka wymaga kręcenia gałą przy subie, a jeśli masz gałki z tyłu i skrzynka stoi przy ścianie to dziękuję za gimnastykę. A jeśli masz wzmak na pilota to możesz go sobie schować do szfki bo i tak będziesz co chwila biegał do suba hehe

Dlatego właśnie bierze się sygnał z wyjść GŁOŚNIKOWYCH bo wtedy automatycznie głośność basu zmienia się z głośnością reszty.

Jak to zrobić? - wstawiasz dzielnik napięcia na rezystorze i potencjometrze (potencjometr żeby to jeszcze trochę regulować)pomiędzy zaciski wejściowe a we niskopoziomowe i wszystko działa.

• #11 05 Lut 2007 08:28
    md
    Poziom 39  

Z całą pewnością nie ma wyjścia do aktywnego subwoofera więc nie rozumiem co miało znaczyć "hehe".
    Nie mamy pewności jakiego rodzaju wejścia będzie miał wzmacniacz subwoofera, więc nie możesz z góry wyrokować, że należy podpiąć go pod wyjścia głośnikowe.

• #12 05 Lut 2007 08:59
    patrykdud
    Poziom 22  

Właśnie że wiem, Kolega Dayv założył już jeden post a właściwie dwa na ten temat - wejścia będą takie jakie sobie zrobi bo buduje go od podstaw i ma znikome pojęcie na temat tego co robi - i tam jakiś inny kolega "podpowiedział" mu że takiego rozwiązania (tzn z wyjść głośnikowych) się nie stosuje - stąd temat "różne tezy...." a link do tego tematu jest w pierwszym poście.

Moje zdanie - niech zrobi dwa rodzaje wejść bo wtedy będzie miał urządzenie uniwersalne a różnica w kosztach to +/- 15 zeta. Na 90% będzie korzystał z wejść wysokopoziomowych bo "nie ma wyjścia do aktywnego subwoofera" jak sam piszesz a wszyscy mu radzą żeby podłączał z TAPE OUT

PS - hehe bo wk...iłbym się gdyby ktoś mi doradził rozwiązanie po którym mój wykonany w pocie czoła sprzęt okazałby się piekielnie niewygodny w użyciu.... a póki co na to się zanosi.

Proponuję rozwiązanie z "czerwoną i niebieską" strzałką z twojego postu ale podłączać przez niebieską strzałkę tylko ktoś musi to jasno potwierdzić koledze Dayv bo nie dziwię mu się że mając jeden głos za i jeden przeciw jest niezdecydowany.

• #13 05 Lut 2007 09:45
    dayv
    Poziom 24  

no to tak jezeli nie wiecie jak wygladaja wejscia wyjscia itp na tym wzmaku do suba pozwole sobie opublikowac to co podeslal mi Pan Irek :)

tutaj macie opis tego co najwazniejsze:

Wzmacniacz oparty na tda7294 moc 70-140w
    reg. wzmocnienia filtr dolnoprzepustowy z mozliwoscia wylaczenia przelacznik fazy filtr subsonic auto wl/wyl z wylacznikiem tej funkcji.
    WEJSCIE NISKOPOZIOMOWE(CZULOSC 150MV) WEJSCIE WYSOKOPOZIOMOWE (ROZNICOWE CZULOSC OK 1.5V)

co nieco jeszcze widac na zdjeciach tylny panel mojego ampka widac. Teraz juz chyba jak na dloni. Zaznaczam ze mam pod wejscia gorne w ampku (main) podpiete szeregowo na kanal 2 kolumny. Chyba z mojej strony wszystko... Ja licze juz wylacznie na lebskiego czlowieka z tad...
    Dzienks za wypowiedzi licze ze bendzie ich wiecej iwkoncu znajdziecie rozwiazanie :)

Ps.Pewien kolega powiedzial mi ze mozna zrobic wyjscia z sygnalem (niskopoziomowe) w ampku ciagnac kable od potencjometra glosnosci volume. Mowie to bo tez chcialbym jakos pomoc... nie wiem czy to jest trafne...

tutaj sa zdjecia bebechow przy potencjometrze:

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=81dd12ab7032b35f

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ae7b23d7db82ab57

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d30f291649cee709

• #14 05 Lut 2007 10:24
    patrykdud
    Poziom 22  

Skoro planujesz zakupić ustrojstwo od kol. Irek2 to na pewno jest to wykonane fachowo. Na moje kabelki z wyjść głośnikowych wzmacniacza (niebieska strzałka na zdjęciu powyżej) ciągniesz do suba i podpinasz pod zaciski sprężynowe suba i wszystko będzie hulać jak ta lala. Nie pasuje mi tylko ta czułość 1,5V ale napisz do Irka i zapytaj czy tak można podłączyć a na pewno Ci odpowie.

• #15 05 Lut 2007 10:27
    dayv
    Poziom 24  

a gdzie podepne te 4 kolumny ? Poc pod jakie zaciski ? gdzie?

• #16 05 Lut 2007 11:59
    patrykdud
    Poziom 22  

Wpinasz to równolegle, (dlatego większość subów ma wejścia i wyjścia które są ze sobą zmostkowane i rozwiązują ten problem, opis jest w linku który Ci podałem na samym początku naszej dyskusji miesiąc temu, niestety na zdjęciu od Irka takowych nie ma). Skręcasz kabelki "gorące" z "gorącymi" a "zimne"(masy) z "zimnymi". Tylko jeśli masz te kolumienki już podpięte pod pojedyncze zaciski to nie wiem czy pomieścisz to wszystko razem heh.

Na zdjęciu na początku tego tematu są widoczne zaciski FROM AMPLIFIER (czyli odpowiednik tych do których Ty masz podłączyć) i TO SPEAKER czyli te wyjścia o których piszę a u Irka nie występują. (i właściwy opis nad zdjęciem)

• #17 05 Lut 2007 17:14
    dayv
    Poziom 24  

a co z rezystancja :| ? nie zmieni sie ? ja mam wyjscia od 4-8ohm . Jak spiolem na kanal 2 kolumny 8ohmowe to teraz jest juz chyba 4 ohm :| jak dodam jeszcze to amplik powie nareczka albo glosniki :| Myle sie ?
    Co do samych spietych kabli ze sie pod zaciski nie zmieszcza to layt zawsze moge zastosowac konektor :)

Dodano po 3 [godziny] 25 [minuty]:

podnosze

• #18 05 Lut 2007 18:37
    patrykdud
    Poziom 22  

Jeśli wejście suba jest przystosowane do podłączenie z wy głośnikowego to pma rezystancję rzędu kiloohmów i amplik nawet nie zauważy że coś podłączyłeś (rezystancja obciążenia zmieni się o +/- 1% czyli z 4 zrobi ci się 3,99 ohm upraszczając)

Napisz tylko do Irka2 żeby potwierdził czy możesz podłączyć bezpośrednio - skoro to jego konstrukcja to chyba najprościej jego spytać.

• #19 05 Lut 2007 19:04
    dayv
    Poziom 24  

wlasnie zapytalem ale nie dostalem odpowiedzi... moze jest zajenty...

Dodano po 3 [minuty]:

czyli ze z tego co zrozumialem to podlanczam swoje kolumny tak jak byly podlaczone pod wejscia main. W nie wpinam (jak czy tylko na jedne kanal czy benda po 2 kable 2zylowe z plusem i minusem wpinam je do prawego i do lewego kanalu czy wogule plus z lewego kanalu minus z prawego) kable od suba. Sygnal jest raz ustawiam glosnosc na subie i podglasniam juz tylko z ampka.

Uff Czyzby teraz bylo ok ? :) czy tez nie :( ?

• Pomocny post
    #20 05 Lut 2007 19:05
    patrykdud
    Poziom 22  

Wiesz, nie każdy ma czas siedzieć cały dzień przed kompem. Niektórzy tracą czas na takie bzdety jak praca, rodzina czy piwko przy muzyce... ;-)

• #21 05 Lut 2007 22:38
    dayv
    Poziom 24  

hhehe no ja naszczescie nie mam takich "bzdetow" na glowie :D Poczekam jeszcze :)

Dodano po 2 [godziny] 47 [minuty]:

Dzieki koledze fredpostrach udalo sie dojsc do pewnych konkretnych rezultatow :]

otoz aby podlaczyc suba trzeba w moim przypadku podciagnac sygnal :]

Sygnal znajdowal sie w bliskosci potencjometra volume
    na zworce sa 3 kable od ktorych nalezy podciagnac kable i wypuscic czincza na tylni panel. To bendzie moje wyjscie niskopoziomowe ktore pozniej podlanczam do wzmaka suba:] sygnal powinienm byc liniowy:] o dalszych postepachbende informowac a pozniej mam nadzieje sie pochwalic subem :]

Dzieki Fredopostrach i koledze Patrykdud oraz calej reszcie ktora chciala pomoc :] thX

• #22 15 Lis 2007 20:14
    Ted11
    Poziom 10  

Witam
    Z tyłu na fotce wygląda jak: Subwoofer PureAcoustics Rb 1150.
    I tu mam pytanie: co robi ten kabelek cinch na wejściu Low Lewel, skoro sub jest podłączony wysokopoziomowo. Myślę, że jeżeli odłączysz ten kabel, to sub zamilknie. U mnie tak to wygląda.
    Zobacz post:https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic875481.html
    Proszę o komentarz do mojego problemu
    Pozdrawiam
    Ted11

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME