Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duża moc w aucie (200WRMS)

29 Maj 2005 00:58 2995 17
 • Poziom 10  
  Witam. Mam do Was takie pytanie: czy znacie jakiś wzmacniacz do samochodu który zasilił by mi głośnik o mocy 180WRMS 4 ohm? Wim że można coś stworzyć na Mosfetach albo czymś takim ale musiałbym jeszcze stworzyż jakąś przetworke... Może jest coś na 12 V o tak dużej efektywonści? może da się coś w mostku zrobić? Piszcie jak macie jakieś propozycje. Pozdro!
 • Poziom 1  
 • Poziom 10  
  a co byś proponował do zasilenie dwóch głośników który jeden ma 180WRMS 4 omy? Przetwornica pewnie będzie musiała być nie mała a czy to wytrzyma instalacja elektryczna w samochodzie?
 • Poziom 1  
 • Poziom 42  
  -> nemo07

  Popełniasz dwa podstawowe błędy:
  1. Zakładasz moc ciągła i zaniżasz sprawność przetwornicy.
  2. Byle Lanos ma alternator 12V/85A.

  RoMan
 • Poziom 1  
 • Poziom 42  
  Litości!
  Twierdzenie, jakoby moc alternatora miała być niewystarczająca do zasilenia przetwornicy do wzmacniacza 200W to nie jest 'wymóg projektowania' a po prostu przejaw niewiedzy. Świat nie kończy się na kaszlakach z prądnicą.
  Podobnie sprawa wygląda z liczeniem mocy - owszem - szczytowa moc jest istotna ale do liczenia _średniego_ poboru prądu z zasilania nie przyjmuje się nigdy mocy szczytowej. Jedyny wyjątek: instalacje pokazowe do osiągania najwyższego poziomu hałasu w samochodzie. Ale one również z pełną mocą pracują bardzo krótko.

  RoMan
 • Poziom 1  
 • Poziom 10  
  No dobra... To w takim raze po co są produkowane głośniki o tak wielkiej mocy (180WRMS <-- to jest nic bo są takie to 500WRMS i więcej) skoro i tak zaprojektowanie takiego wzmacniacza i przetwornicy jest nie możliwe! Wiem że można sobie kupić gotowy wzmacniacz Blaupunkta czy coś takiego i zmostkować... A nie można tego zrobić "na domowy sposób"?
 • Poziom 1  
 • Poziom 29  
  Pacco6 pisałem ci już kiedyś że dla ciebie w zupełności wystarczy przetwornica z EDW 9/2004 którą zaprojektował irek, zamiast IRFZ44N daj IRF3205(ma większy prąd i mniejszy Rdson) do tego nawiń trafo na rdzeniu ETD39,44(300W z przetwornicy osiągniesz bez problemu) przekładnie trafa daj 4x do tego tego jakiś sprawdzony schemat wzmacniacza, na elektrodzie jest tego mnóstwo.
  Nie ważne na czym zrobisz wzmacniacz czy na bipolarnych czy na mosfetach to nie ma większego znaczenia, o mocy decyduje zasilanie, w twoim przypadku właśnie przetworka. przykładowo jak wzmacniacz zasilisz +-35V to siągniesz około 100W/4Ohm jak dasz +-55V będziesz miał 200W/4Ohm. Przetwornica musi też być odpowiednio wydajna prądowo, jak źle nawiniesz trafo napięcie będzie znacznie siadało i założonej mocy nie wyciągniesz.
 • Poziom 42  
  -> nemo07

  Widzę, że do błędu się nie potrafisz przyznać...

  Co do marek samochodów - podałem _przykład_ tylko. Piszesz o limuzynach - ja podałem przykład taniego kompakta, który ma alternator 1 kW. I to jest obecny standard we współczesnych samochodach. I dla współczesnego samochodu Twoje 560W nie jest zagrożeniem.

  Co do średniego poboru pradu - owszem - nie pisałeś o tym. I własnie ten fakt jest błędem. Zapominanie o tym, że nie każdy robi instalację do jednorazowego zagrania jednego tonu. Jednak najczęściej głośniki montuje się do słuchania _muzyki_ a tutaj świadomość tego, że moc średnia jest znacznie niższa od szczytowej ma znaczenie istotne.

  Argumentację ad personam zachowaj sobie do piaskownicy - jestem za stary na takie zagrywki i nie zamierzam nawet do tego poziomu się zniżać.

  RoMan
 • Poziom 10  
  Coolombo a można takie trafo nabyć gdzieś? bo ja w nawijanie nie chciałbym się bawić bo nie mam dostatecznej wiedzy o tym... a tak wogóle możesz mi powiedzieć coś na temat zmodyfikowanego wzmacniacza P3A Roda Elliotta?https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic271481.html Tak przymierzam się do niego ale nie wiem czy będzie się nadawał do suba. Napewno bym musiał zrobić takie dwa wzmaki i czy ta przetworka uciągnie je?
 • Poziom 10  
  Coolombo odpisz mi prosze na mojego posta!
 • Poziom 29  
  Nie krzycz! a co do trafa to zajżyj na tą stronę www.mdcs.prv.pl , mógłbyś się trochę wysilić i poszukać! Z mojej strony EOT.
 • Poziom 10  
  Przepraszam Cię Coolombo nie chciałem na Ciebie krzyczeć. :-) A co morzesz mi powiedzieć na temat tego wzmacniacza? Znam tą strone odnośnie trafa... Wydaje mi sie że jest to dobre rozwiązanie z zastosowaniem tej przetwornicy...
 • Poziom 1  
 • Poziom 29  
  Tak P3A nada się do suba, lepiej jak będzie ta wersja z dwoma parami w stopniu końcowym.