Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny Tonsil Zg 40 C/6 - ocena i parametry

glory 31 May 2005 13:10 29095 53
    glory
    Level 12  
    Witam!
    Będąc "lekkim maniakiem"starego sprzętu chcę kupić sobie kolumny Tonsila Zg 40 c/6 ,są to kolumny trzydrożne z dwoma głośnikami basowymi gdzie jeden jest bierny.Słuchałem tych kolumn u kolegi i lekko mnie powaliły na kolana jeżeli chodzi o brzmienie.
    Mam pytanie-jakie są dane techniczne tych kolumn(wiem tylko że mają 40W w RMS i 8Ω) zwłaszcza chodzi mi tu o pasmo przenoszenia.Pozdrawiam.
    Tremolo
    Level 43  
    Pamo przenoszenia musisz sam zbadaćl pewnie od 45-50Hz na dole do 18-20kHz u góry, ze starości pasmo mogło ulec na pewno deformacjom, zwiazanym ze zmianą parametrów czy to membrany biernej czy głośników (nawilgotnienie, zmiana właściwości sprężystych, starzenie, deformacja kształtu membran, rozcentrowanie).

Pasmo mogło ulec zmianie w szczególnosći w Basach... ale jeśli masz możliwosć kupienia to kup to naprawde mocny sprzęt.
    glory
    Level 12  
    Dzięki!Wszystkie głosniki są nowe w tych kolumnach co zamierzam kupić,orginalne Tonsile. Kwota to 400zł.
    Tremolo
    Level 43  
    myślisz, że te dwudziestki piątki pasują do tych membran biernych?
    Hefajstos
    Level 35  
    Ja też jestem "fanem" tych kolumn. Ale czy to nie było Zg 40/c/8? Chyba, że to dwie wersje...

--
    Hefi
    DJ Volt
    Level 25  
    ZG40C było bardzo dużo :) Wersje 4 i 8Ω <te 4 to jakby pod Radmora 5102>. Na stronie Tonsila są zdjęcia 4 wersji tych kolumn. Rózniły się impendacją, okleiną i brakiem lub obecnościa potencjometru od wysokich tonów.
    shu
    Level 14  
    Ja posiadam wersje 4Ohm z basowcem/membraną na zawieszeniu płóciennym, onegdaj chyba w brązowej okleinie, a dziś czarne.

I w takiejż to wersji pasmo jest wymalowane na tabliczce znamionowej na przedzie kolumny. I ta mówi, że pasmo jest 40-20kHz. Jeszcze w zależnosci jak ustawić wysokie tony.

Z kolei tabliczka na drugiej kolumnie mówi, iż mam do czynienia z kolumną Brandt Electronique i jest nieco inaczej wyskalowana, ale też na to samo wychodzi.

Osobiście zaczynam chcieć się ich pozbyć. Męczą mnie, choć za młodu były to na pewno genialne paczki.

---

Po przesluchaniu probek dzwieku moge stwierdzic, ze probki 15kHz i 50Hz sa doskonale slyszalne na moim egzemplarzu ZG40C. Wyzszych nie mialem, natomiast nizsza '30Hz' byla juz w zasadzie nieslyszalna. O ile 30Hz w ogole 'slychac'.
    Hefajstos
    Level 35  
    Ja miałem okazję słuchać dosyć dużo rocka na Zg 40/c/8 i była to na prawdę rewelacja - szybki i bardzo dobrze kontrolowany bas. Zasilane to było z TDA 7294 i odtwarzacza Onkyo (kosztował koło tysiąca parę lat temu). Z drugiej strony jak trzeba było to Zg zagrały na sylwestrze w dolnym kościele (sala na kilkadziesiąt osób) i było ok:) Kiedyś Thomson sprzedawał te same kolumny jako oszacowane do nagłaśniania 500m^3.

--
    Hefi
    DJ Volt
    Level 25  
    Niby już się kiedys na elektrodzie pytałem co wybrać pod Radmora 5412, ale kurcze wciąż mam problem. Przecież ZG40C mają GDNy 20 cm<chyba>, a gdybym sobie chociażby wziął sztandarowe Altusy 140, no 30 cm to pewna róznica. Może jakieś Altony, Mildtony?
    Pomóżcie.

P.S. to pytanie kieruję głównie do shu bo on ma te szafki.
    shu
    Level 14  
    Nic powiedzieć nie mogę konkretnego, bo moja styczność z PRLowskimi Tonsilami sprowadza się do nabycia posiadanych przeze mnie ZG40C z n-tej ręki za 80 złotych polskich.

Moja wersja, to chyba jedna ze starszych, 4ohmowa, brązowa (przemalowana obecnie) na głośnikach basowych GDN-25/40/1.

Basu zdecydowanie nie brakuje, czy brzmienie jest, aż tak cudowne, jak legendy głoszą to trudno mi powiedzieć, bo nigdy np. altusów nie słyszałem. Ale o ile bas jest faktycznie fajny, to górna sekcja dobywająca się z tej "czerwonej z krzyżykiem" kopółki i średnia z 5-watowego (tak 5W) szerokopasmowca mogła by być troche lepsza.

Mam porównanie tylko do JPW na Vifach, więc pewno się czepiam, ale od takiego altusa z tubką i 17cm średniotonowcem to pewnie więcej można oczekiwać niż od ZG40. No i oczywiście mimo wszystko one mają jedynie 40W, altusy/mildtony jednak 2-3 razy więcej.

Osobiście, jeśli miałbym coś zamiast nich podpinać to Altusy 300.

No i nie ma chyba drugich takich ładnych kolumn tonsila, jak ZG40. Zakładanie na nie maskownic to grzech ciężki! :D

Kolumny Tonsil Zg 40 C/6 - ocena i parametry

PS.: Wracając do kwestii przenoszenia, to ja cokolwiek słysze z tych paczek między 38Hz a 17350Hz.
    Pyroaniah
    Level 28  
    Mam w naprawie zg 30 c ale to zupełnie inna bajka. Mój znajomy jest posiadaczem zg40c w wersji z jednym dgn 25/40/1. Twoje "krzyżyki" są prawdopodobnie wyrobione ze starości, cewki pewnie odpadły od membranek (u kolegi właśnie tak było). Po wymianie na nowe (15 zł szt) cewki będą cykać że ho!. Kolumny mają niepowtarzalne brzmienie, moje hybrydy prześcigają je znacznie skutecznością ale brzmienie zg jest po prostu piękne.
    shu
    Level 14  
    Nowe głośniki? Czy nowe cewki?

Z tego co się orientowałem, to już nie ma tych głośników w sprzedaży, które w moich kolumnach tkwią, od ładnych paru lat. Ale jeśli da się coś zrobić w kwestii góry/środka to ja się chętnie dowiem.

Przykładowo jeden szerokopasmowiec ma przerwaną membranę w jednym miejscu. Długo nasłuchiwałem czy to jakoś wpływa na brzmienie i nic nie odkryłem negatywnego, więc nadal tam tkwi, ale mogłbym go wymienić, bo tonsil sprzedaje jeszcze GD-12/8/2 4Ohm. Pytanie czy GD-12/5 sprzed kilkunastu lat i GD-12/8/2 mają choć troche zbliżone parametry, a może to wcale bez znaczenia?

Swoją drogą gdyby mój pokój miał tak ze 30m2 więcej, to pewnie znacznie lepiej by te kolumny brzmiały. Teraz to najlepiej wyjść na korytarz, żeby czegoś posłuchać. ;]
    glory
    Level 12  
    Witam ponownie!Wczoraj kupiłem te kolumny-REWELACJA.
    Bas miękki i bardzo głęboki,bardzo dobrze "chodzące"średnie,wysokie na b.dobrym poziomie.
    Głośniki w tych kolumnach to- GDN25/60/,GDWK9/80/1,GDM12/60/2,oraz dwie membrany bierne(orginalne na płóciennym zawieszeniu).
    Moje kolumny posiadają regulację wysokich tonów. Poprzedni właściciel dodał do nich jeszcze kolce-bardzo słuszne posunięcie. Podłączyłem je do wzmacniacza SANYO DCA505 z lat wczesnych 80-tych(bardzo krótka seria)o mocy 2*100W 8 (ciekawostką jest to że końcówka mocy jest chłodzona cieczą)Ω.
    W porównaniu do Altusów,moim zdaniem,wypadają o niebo lepiej(odsłuch na płycie Marka Bilińskiego The Best Of).Altusy mogę polecić wszystkim młodym,którzy mają jeszcze dobry słuch a chcą sobie go zepsuć, z kolei te Zg 40c każdemu kto nie jest zwolennikiem szybkiego ogłuchnięcia(dziś swoje Altusy z okazji Dnia Dziecka oddaję siostrzeńcowi).Pozdrawiam.
    shu
    Level 14  
    Widze, ze zestaw glosnikow zupelnie inny od oryginalnego, nawet GD na GDM wymieniony. Czy w takiej sytuacji oryginalna mem. bierna spelnia jeszcze swoje zadanie? Czy raczej tylko przeszkadza? Ktos ma wiedze na ten temat?

Bo jesli np. nie ma to zbyt wielkiego wplywu to za ~400zl mozna z nich zrobic urzadzenie do wyburzania scian ;-)
    glory
    Level 12  
    Oczywiście że spełnia-są to kolumny zamknięte bez bas-reflexu. Czy ściany wyburza?-no trochę tak-bo obrazki na ścianach sie przekrzywiają-poważnie.
    Pyroaniah
    Level 28  
    W wysokotonowcach możesz zmienić same cewki a pozostałę głośniki daj do regeneracji. Będzie najtaniej i w oryginale. Jak jeszcze czegoś nie wiesz to pytaj.
    DJ Volt
    Level 25  
    To chyba kolega nabył ostro przerobione kolumny :>.
    W seri ZG, czyli ZG 30; 40 i 60 C, liczba oznaczała moc, czyli w wypadku ZG40C -> 40W. Potwierdza tą teorię to, że orginalny GDN w nich wstawiony ma 40 W. W żadnym wypadku nie wolno wymieniać tej 40 dziestki na mocniejszy bo membrana bierna nie będzie spełniała swojego zadania i możemy zepsuc efekt.

Według mnie te 5 W, które ma ten GD to zdecydowanie za mało.

Jaką moc ma tam wysokotonowiec?
    Medeis
    Level 21  
    Witam!! Mam pytanko wlasnie wpadly mi w rece kolumienki z serii ZG30.. (nie wiem co dalej jest tam nabazgrane-dosłownie,) zupełni za free :D niestety z wyprutymi nisko, ale sprawnymi kopulkami wysoko tonowymi, chcial bym je postawic na nogi, w oferci Tonsila nie ma juz jednak, z tego co widzialem GDN 20/30, co zrobic? pozatym to troszke mało nawet jak na gabaryty tej kolumienki :-), myslalem o trzech rozwiazaniach: _
    -> kupno nowych tonsów, np. 40w
    -> kupno nowych tesli (graja nawet ładnie, i fajnie wygladaja)
    -> oddac do regeneracji oryginalne glosniki
    tak czy siak w pierwszych dwoch rozwiazaniach :? choć wlasciwie w trzech trzeba by sie zajac zwrotnica... w 1-wszym i 2-gim ze wzgledu na inne glosniki, we wszystkich przypadkach ze wzgledu na stan kondow w zwrotnicy...

jesli ktos mialby jakies sugestie bylbym wdzieczny :-)

aha glosniki Tesli nad ktorymi sie zastanawialem to:
    -> http://empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-226-05-8.htm
    -> http://empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-226-07-8.htm
    -> http://empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-226-03-8.htm

natomiast testowalem je juz na glosnikach ARN 200-05/4 i nie wiem czy to wina zwrotnicy(w koncu jest do glosnika 8Ω) czy samego glosnika/(ów) ale bass był zbyt mocny i trzeba bylo na korektorze podkrecic średnie.
    Pozdrawiam i dziekuje za ew. sugstie.

P.S to nie ma byc reklama ale zamawialem w tej firmie i bylo ok, pozatym maja teraz jeszcze promocje i chcialbym ew. kupic tam glosniki.
    DJ Volt
    Level 25  
    Skoro to ZG30C to jeden GDN i membrana bierna. Zdecydowanie zregeneruj. Nie pakuj tam nic mocniejszego. Jak zreperujesz jeszcze Cię zaskoczą ;) i to bardzo.
    Medeis
    Level 21  
    DJ Volt to jdnak nie tn model (chyba ze przezył bardzo powazna operacje :D ) te kolumienki nie maja membrany biernej... dwudrozne na tej jednej basowce i jednej kopulce... na tabliczce z tylu nadruk ZG napisane 30 i dalej tez cos ale jak dla mnie nie do odczytania... wie ktos co to jest? :?: :lol:
    Pyroaniah
    Level 28  
    Po pierwsze oryginalną zwrotnicę "odśwież" przez wymanę kondów, po drugie zregeneruj je jako gdn 20/40. Tesla dawała za dużo basu ze względu na dziurę w paśmie a nie dlatego że jest taka wyjątkowa. Mam identyczne w naprawie i nie mogę się z nimi rozstać :)
    Medeis
    Level 21  
    Hehe... nie mowilem ze jest jakas wyjatkowa, chodzilo mi bardzij o to z wsadzilem do nich na probe glosnik ARN 200-05/4, a ta zwrotnica budowana byla pod 8Ω, mysle ze to tez wiazalo sie ze zwiekszniem intnsywnosci basu w porownaniu do wysokich i srednich, basowy mial poprostu wieksza efektywnosc, po przycieciu basu lub jak kto woli dodaniu srednich i ew. wysokich gra calkiem calkiem. Natomiast zastanawialem sie zeby tam wsadzic ARN 226-07/8 jest niewiele wiekszy ma jak dla mnie calkiem dobre parametry i cene, dotego ladny wyglad, który znakomicie komponowal by sie z tymi pierscieniami ozdobnymi na kolumnie chocby przez wklesła kopulke, choc wiem ze wyglad to nie wszystko :wink: Po za tym jesli powód dla ktorego bylo tyle basu jest taki jak mysle to wsadzenie glosnika 8Ω przynajmniej czesciowo zmienilo by sprawe, czy trzeba by wymieniac lub zmieniac jeszcze jakies komponenty zwrotnicy??? Dzieki za odpowiedz.
    No a co do regeneracji, to jestem w tym zielony i troche szkoda by mi bylo wyrzucac kase w bloto i do tego jeszcze sie wku...ac :wink: niepotrzebnie :-) Znacie moze kogos ze Szczecina kto tym sie zajmuje?

No wiec konczac moj wywód mam powazny dylemat i cos mnie powaznie korci do tej nowej Tesli :D jak myslicie jak by to na niej gralo? jak dla normalnego czlowika a nie np. audiofila :wink:
    Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi !!!
    shu
    Level 14  
    Pyroniah:
    Trochę tak narzekam, ale de facto, nie jest, aż tak najgorzej. Dopiero w porównaniu do JPW można się czepiać góry pasma. Tego regeneracja pewnie nie załatwi.
    Pytanie natomiast jest otwarte czy moge wymienić 20letni GD12/5 na nowy GD12/8. Czy też nie? Koszt sztuki 21zł, więc nie wiem czy warto się w regeneracje bawić.

No i gdzie ew. w okolicach Gdańska, ktoś się zajmuje regeneracją?

DJ Volt:
    Bass i wysokotonowiec mają 40W, szerokopasmowy ma 5W. Taki urok ;-)
    DJ Volt
    Level 25  
    Hmm.. no dziwne 5 W "trochę" mało jak by nie patrzeć.
    Ale czy GD to nie średniotonowce? Gdzieś tu na forum się pytałem i powiedziano mi, że to średniaki :|
    shu
    Level 14  
    Wg nomenklatury tonsila GD to głośnik szerokopasmowy, ponadto wyróżnia się uniwersalny albo telewizyjny. Ten GD12/5 jest uniwersalny. Średniotonowy głośnik to zdecydowanie nie jest, chociaż oczywiście średnie tony jak najbardziej przenosi.

Ktoś mi tu kiedyś napisał, że tonsil po prostu w 'owym czasie' nie posiadał jeszcze średniotonowych, więc zastosował co miał. ;-)

Podobno też moc takich szerokopasmowców inaczej należy traktować, bo są przewidziane na pracę bez zwrotnicy, wiec de facto w takiej paczce, mają znacznie większą moc niż te 5W. "Podobno".

shu
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    GD to glosniki uniwersalne. W swoich kolumnach (co prawda innych) tez jest ten gd i gra on ok a co do mocy to tez ma 5W i sie jeszcze nie spalil pomimo ostrego katowania.
    bezpiecznik
    Level 20  
    witajcie !
    chciałbym nadmienić że wysokotonowy w tych kolumnach ma około 3W.
    Więc niema się czym specjalnie przejmować .
    pozdrawiam!
    junan
    Level 19  
    Quote:
    Pytanie czy GD-12/5 sprzed kilkunastu lat i GD-12/8/2 mają choć troche zbliżone parametry, a może to wcale bez znaczenia?
    Chociaż Tonsil nigdy nie stosował GD12/8/x jako średniotonowe, nie widzę przeszkód. Trzeba jednak pamiętać, że GD12/5 miał trochę wiekszą efektywność. Dzisiaj należałoby rozważyć także GDM12/60 (koniecznie z otwartym koszem, bo w tej kolumnie jest stosunkowo niski podział).
    Quote:
    Głośniki w tych kolumnach to- GDN25/60/,GDWK9/80/1,GDM12/60/2,oraz dwie membrany bierne(orginalne na płóciennym zawieszeniu
    GDM12/60/2 ma zbyt wysoką częstotliwość rezonansu do tej kolumny. GDN25/60 powinien współpracować z membraną bierną na piance (przeznaczoną do GDN25/40/3). MB na płótnie była przeznaczona do GDN25/40/1 i nie może być stosowana zamiennie. Kolumny te były produkowane w róznych wersjach, wszystkie o tej samej pojemności. Ponieważ głośniki /1 i /3 mają różne czestotliwości rezonansowe, muszą współpracować z odpowiadającymi sobie MB. Podsumowując - kolumny z tak wymienionymi głosnikami to kompletna amatorszczyzna.
    Quote:
    Widze, ze zestaw glosnikow zupelnie inny od oryginalnego, nawet GD na GDM wymieniony. Czy w takiej sytuacji oryginalna mem. bierna spelnia jeszcze swoje zadanie? Czy raczej tylko przeszkadza? Ktos ma wiedze na ten temat?
    Oczywiście że spełnia-są to kolumny zamknięte bez bas-reflexu
    Oczywista nieprawda. Kolumna z MB to pewna specyficzna forma realizacji koncepcji b-r.
    Quote:
    . W żadnym wypadku nie wolno wymieniać tej 40 dziestki na mocniejszy bo membrana bierna nie będzie spełniała swojego zadania i możemy zepsuc efekt.
    Według mnie te 5 W, które ma ten GD to zdecydowanie za mało.
    Zamiast GDN25/40/3 można stosować GDN25/60 (takie same parametry T-S). GDN25/40/1 nie ma zamiennika. GD12/5 wystarczy - był stosowany w kolumnach do 60W.