Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Micro SD - Uszkodzone zdjęcia i filmy

komodo404 17 Lip 2015 23:32 1635 23
  • #1 17 Lip 2015 23:32
    komodo404
    Poziom 11  

Witajcie,

Mam ogromny problem. Niedawno wróciłem z Żoną z podróży poślubnej, chciałem pozgrywać zdjęcia z aparatu (Panasonic Lumix FZ48) które cykał na karcie micro sd hc Samsung 32 GB class 10.
    (kartę kupiłem tuż przed wyjazdem z nadzieją że więcej miejsca = więcej fotek...) próby jej działania mogłem testować już na wyjeździe, okazało się że przy krenceniu filmików (HD) czasami po dłuższym czasie wyskakiwał komunikat że film zostaje przerwany z powodu wolnej karty, aparat też wł się znacznie dłużej - wiem karta za wolna.
    Ale zdjęcia cykał poprawnie, do końca były na aparacie widoczne.

Do kopiowania użyłem Card Readera firmy i-tec. Łącznie było na karcie około 1400 zdjęć + jakieś 200 filmików. System Windows 8. Na karcie były 3 katalogi 105_PANA, 106_PANA i 107_PANA tak sobie aparat dzielił. Dwa pierwsze katalogi skopiowały się poprawnie, niestety gdy zajrzałem do trzeciego okazało się że tylko pierwsze 20 zdjęć + może z 3 filmiki da się otworzyć.
    Pozostałych nie da rady:( Przeglądarka windowsowa daje komunikat " Przeglądarka fotografii systemu Windows nie może otworzyć tego obrazu, ponieważ nie obsługuje tego formatu pliku lub nie zainstalowano najnowszej aktualizacji"
    Próbowałem innymi programami, Picasa, Infraview, Photoshop i żaden nie potrafi otworzyć. Pliki mają normalne rozszerzenia .JPG objętościowo też poprawnie po 3,5-4mb. Filmiki w .MP4 ich wielkości też poprawne.
    Aparat już też nie czyta tych zdjęć/filmów a na 100% przed kopiowaniem były z niego odczytywalne.

Żaden jpg repair i innego tego typu programy nie dały rady tych plików naprawić. Próbowałem też programem ZarX ale też bez rezultatów :(
    Zrobiłem sobie kopię karty programem DMDE do pliku bo gdzieś mi się obiło by wykonać taką kopię no ale to pewnie w celach posiadania zapasu a nie odzysku.
    Nie próbowałem jeszcze programami typu Recuva czy inne odzyskujące utracone dane ale czy tędy droga? Pewnie będą odzyskiwać te uszkodzone pliki??

Bardzo proszę o pomoc, są to zdjęcia z podróży poślubnej która trafia się raz w życiu i wątpię bym z żoną wrócił jeszcze kiedyś w to miejsce....:(

W załączniku jedno przykładowe uszkodzone zdjęcie. Karta czeka nic na niej więcej nie robiłem.

Pozdrawiam i niecierpliwie czekam na jakiekolwiek odpowiedzi.

0 23
  • #3 18 Lip 2015 13:13
    komodo404
    Poziom 11  

Dziękuje kindlar za odpowiedź, niestety dodatek ten nic nie zdziałał. "Odzyskał" te same zdjęcia które udało się poprawnie skopiować, a te uszkodzone pominął.

Jakieś inne pomysły ?? Jeżeli ktoś życzy sobie za taką pomoc $ jestem w stanie jakoś to wynagrodzić, naprawdę zależy mi na tych zdjęciach.

0
  • #4 18 Lip 2015 19:27
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Karta na pewno jest w 100% sprawna? Wydaje mi się, że plik, który wstawiłeś zawiera same jedynki, czyli jest pusty.

0
  • #5 18 Lip 2015 22:03
    komodo404
    Poziom 11  

Czy karta "jest teraz" w 100% sprawna to tego nie wiem, ale komputer widzi i czyta ją poprawnie, to samo aparat, nie cykam na nie więcej zdjęć by nic nie nadpisywać więc karty nie używam tylko czekam na pomoc. Programy odzyskujące/skanujące itd szukające bad sectorów itp nie wykazują nic złego więc karta chyba jest sprawna.

Zdjęcia podczas pobytu na wakacjach były odczytywalne z poziomu aparatu bo nie raz spr jak wyszły ujęcia czy coś się tam usnęło. Uszkodzić musiało się podczas kopiowania w czytniku kart na komputer.

0
  • #6 18 Lip 2015 23:33
    pog_komputerowe
    Poziom 11  

Karta "markowa" czy kupiona po taniości?
    Objawy które opisujesz mogą wskazywać na zapętloną kartę - zdarza się to często przy podejrzanie tanich kartach - kupujesz kartę np. 32 GB a w środku jest tylko 4GB które "elektronika" zapętla żeby komputer rozpoznawał 32 GB.

Użyj programu
    http://www.dobreprogramy.pl/H2testw,Program,Windows,28828.html
    do sprawdzenia czy nośnik faktycznie ma 32 GB i daj znać.

Pozdrawiam
    Krzysztof

0
  • #7 18 Lip 2015 23:48
    pidar
    Spec od pamięci masowych

komodo404 napisał:
    Panasonic Lumix FZ48) które cykał na karcie micro sd hc Samsung 32 GB class 10
    pog_komputerowe napisał:
    Karta "markowa" czy kupiona po taniości?

???
    Zrozumiałbym pytanie -> Czy oryginalna?!

pog_komputerowe napisał:
    Użyj programu
    http://www.dobreprogramy.pl/H2testw,Program,Windows,28828.html
    do sprawdzenia czy nośnik faktycznie ma 32 GB i daj znać.

Bez kopii! Porada szkodliwa!
    Przytaczam opis z polecanego linku:
    >Test polegający na zapełnieniu wolnej przestrzeni plikami tekstowymi, które następnie są odczytywane, można wykonać jednorazowo lub wybrać opcję pętli (wówczas proces zatrzyma się przy pierwszym napotkanym błędzie). Co ważne, narzędzie nie usuwa i nie nadpisuje istniejących danych oraz nie wymaga uprawnień administratora. Po zakończeniu procesu wyświetlane są informacje o napotkanych błędach i rzeczywistych prędkościach.<

1
  • #8 19 Lip 2015 00:48
    komodo404
    Poziom 11  

Hmmm no to może jednak to sprawdzenie sobie odpuśćmy? "realnie" ma przynajmniej ze 15 GB bo tyle jest "dobrych" zdjęć i filmów a ile w rzeczywistości karta ma to już mnie nawet szczerze nie interesuje bo "spisuje ją na straty" po tym co muszę teraz przechodzić, zależy mi na odzyskaniu zdjęć a nie na karcie.

Tym bardziej powtórzę, na aparacie do końca można było podglądać zdjęcia -> gdyby karta zapętlała po paru, parunastu gb to chyba nie byłoby to możliwe?

Czy z toku rozmowy ktoś może stwierdzić czy odzysk tych zdjęć jest możliwy? Co mogę jeszcze zrobić?

0
  • #9 19 Lip 2015 11:30
    pog_komputerowe
    Poziom 11  

pidar napisał:

Zrozumiałbym pytanie -> Czy oryginalna?!

Fakt, nie zauważyłem że podał model karty, więc zgodzę się że powinienem zapytać o to czy oryginalna, ewentualnie o to czy nie kupił po jakiejś dziwnie niskiej cenie.

pidar napisał:

Bez kopii! Porada szkodliwa!

Źle zrozumiałeś moje intencje.
    Autor tematu sam powiedział że zgrał zdjęcia, i po zgraniu okazało się że nie może ich otworzyć. Do tego powiedział też że nie rusza karty - jest taka jak przed zgraniem zdjęć - nic nie kasował nie dogrywał. Powiedział też że programy do odzyskiwania danych nie dają skutku(przynajmniej jeden) i nie można naprawić plików. Sam też napisał że zrobił kopię karty. Na tej podstawie specjalnie wybrałem program który ma możliwość sprawdzania tylko pustej powierzchni karty(z wypowiedzi wynika że po pierwsze karta była użyta po raz pierwszy, po drugie chodzi o zdjęcia robione podczas ostatniego cyklu) aby móc przetestować tylko tą część karty która nie jest zapisana. Programu używam na co dzień przy problemach z działaniem karty, wiem że nie ruszy danych które są bierzące i właśnie dlatego go poleciłem. A kwestia zdiagnozowania karty da nam odpowiedź:
    - czy karta ma faktycznie 32 GB
    - czy karta nie jest fizycznie uszkodzona

Do autora:

Oczywiście możemy odpuścić "skanowanie" karty, przy czym diagnoza pomogłaby w odpowiedzi jakie są szanse na odzysk danych i tylko pod tym kątem ją polecałem. Jeśli chodzi o podgląd - tak jest to możliwe.
    Powiedz mi czy cały czas pracujesz tylko na jednym czytniku? Próbowałeś robić to na innym czytniku / systemie operacyjnym? Czy kartę formatowałeś już po włożeniu do aparatu / na komputerze / włożyłeś i była zformatowana?

Pozdrawiam
    Krzysztof

0
  • #10 19 Lip 2015 22:16
    komodo404
    Poziom 11  

pog_komputerowe napisał:

Do autora:
    Powiedz mi czy cały czas pracujesz tylko na jednym czytniku? Próbowałeś robić to na innym czytniku / systemie operacyjnym? Czy kartę formatowałeś już po włożeniu do aparatu / na komputerze / włożyłeś i była zformatowana?

Pozdrawiam
    Krzysztof

Tzn jak już potrzebuję czytnika to zawsze korzystałem z niego (mam jeszcze jakieś tańsze "chińczyki" dodawane przypadkiem do czegoś) ale ten wydawał mi się najporządniejszy. Spr jeszcze we wbudowanym czytniku w laptopie, tam to samo. Systemy operacyjne mam wszędzie Windows 8.1
    Kartę zakupiłem tuż przed wyjazdem, po jej otrzymaniu włożyłem do aparatu i ten sam sformatował odpowiednio kartę i nadał jej katalogi nigdy wcześniej z niej nie korzystałem nie formatowałem nie podłączałem do PC.

Zrobiłem ten test sugerowanym wcześniej programem. Wykrzyczał że media is defective, wklejam logi:

Code:
    Warning: Only 4893 of 31988 MByte tested.

The media is likely to be defective.
    0 KByte OK (0 sectors)
    4.7 GByte DATA LOST (10020864 sectors)
    Details:32 KByte overwritten (64 sectors)
    0 KByte slightly changed (< 8 bit/sector, 0 sectors)
    4.7 GByte corrupted (10020800 sectors)
    32 KByte aliased memory (64 sectors)
    First error at offset: 0x0000000000000000
    Expected: 0x0000000000000000
    Found: 0xffffffffffffffff
    H2testw version 1.3
    Writing speed: 8.82 MByte/s
    Reading speed: 2.18 MByte/s
    H2testw v1.4

0
  • #11 21 Lip 2015 08:48
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czyli karta jest niesprawna.

Aby mieć pewność co do sprawnej części pojemności musiałbyś ją wyczyścić i przeprowadzić test jeszcze raz.

0
  • #13 21 Lip 2015 19:58
    komodo404
    Poziom 11  

Tak kupiona na allegro. Koledzy, odchodzimy od meritum sprawy. Wiem że "łatwiej" dojść do wniosku że karta jest uszkodzona czy tam "oszukana" itp, ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Ja ją nawet mogę wywalić jeżeli tylko odzyskam zdjęcia i filmy dla których założyłem ten temat.

Także bardzo Was proszę, przedstawiajcie wszelkie pomysły, co by można zrobić w kierunku odzyskania zdjęć a nie zagłębiać się dalej czy karta taka czy inna. Jeżeli znacie jakieś namiary na firmy/specjalistów którzy zajmują się takimi rzeczami również poproszę o namiary (oczywiście w ramach "finansowego rozsądku" )

PS. Dziękuje każdej osobie która dotychczas włączyła się do mojego tematu, liczę na dalszą pomoc.

0
  • #15 21 Lip 2015 21:34
    komodo404
    Poziom 11  

kindlar napisał:
    Wise data recowery. http://www.dobreprogramy.pl/Wise-Data-Recovery,Program,Windows,33697.html Pokaże ci kondycję plików do odzyskania.

Niestety program służy jedynie do odzyskiwania skasowanych wcześniej danych. Oczywiście nic nie znalazł.
    Taka ciekawostka, po sugerowanym wcześniej sprawdzeniu karty H2test który dograł pliki by zapchać kartę, teraz z tego co widzę kolejne zdjęcia oraz filmy nie są odczytywallne -> mimo iż na dysku gdzie je kopiowałem zgrały się poprawnie.

W ramach testu usunąłem z karty 1 takie uszkodzone zdjęcie i użyłem tego Wise data recovery, wykrył od razu plik do odzyskania ale oczywiście odzyskał go jako uszkodzone zdjęcie:( Tak zapewne zachowają się wszystkie "odzyskiwacze" utraconych plików?

0
  • #16 22 Lip 2015 00:28
    smario11
    Poziom 31  

Dane sa nie do odzyskania. Nie da sie odzyskac czegos czego nie ma. Kupiles karte pamieci prawdopodobnie 16GB (i tak nie zle jak na podrobke).
    Dane ktore chcesz odzyskac juz nie istnieja bo zostaly nadpisane przez inne zdjecia, dlatego masz info o uszkodzonych plikach.
    Jak chcesz to mozesz wyslac do Ontrack Polska. Teraz chyba maja promocje ze ekspertyza nic nie kosztuje bo normalnie kolo 300zl netto.
    Ostatnio dostali dysk z rejestratora ktory zostal spalony. Dysk nawet nie startowal. Udalo im sie odzyskac 99% danych. Tylko cena juz malo przystepna bo 3000zl netto.

Niestety watpie by w tym wypadku cos dali rade odzyskac bo dane ktore Cie interesuja zostaly nadpisane przez inne pliki

0
  • #17 22 Lip 2015 09:20
    pog_komputerowe
    Poziom 11  

Z tego co napisał komodo404 wynika że to własnie tych ostatnich plików nie da się zgrać poprawnie więc teoria z nadpisaniem jest raczej błędna. Przypuszczam - patrząc na test - że karta miała faktycznie 32 GB, ale była po prostu wadliwa. Proponuję wysłać faktycznie do Kroll Ontrack, lub DataLab w Poznaniu. Nie korzystaj z super hiper promocji na gumtree / allegro / serwisów komputerowych bo w większości wypadków zrobią tylko to co Ty już zrobiłeś. Tylko profesjonalne firmy które zajmują się tylko odzyskiwaniem danych będą w stanie coś podziałać.

Pozdrawiam
    Krzysztof

0
  • #18 24 Lip 2015 12:30
    pidar
    Spec od pamięci masowych

Rozumiem, że karta została zakupiona z adapterem?
    Czy sam adapter nie jest wadliwy -> karta micro > adapter > aparat, takie zapewne było połączenie?

0
  • #20 25 Lip 2015 22:34
    komodo404
    Poziom 11  

Teoria z nadpisaniem oczywiście odpada jak napisał kolega pog_komputerowe. Właśnie dlatego mnie ta cała sprawa wkurza i ciężko mi tak "odpuścić" ponieważ do końca (czyli zanim zacząłem kopiować zdjęcia na PC) można było przeglądać zdjęcia na aparacie. Czyli karta uszkodziła się w momencie albo podłączania przez czytnik do PC albo podczas kopiowania plików. Na bank takie firmy by to odtworzyły tylko ehhh co tu dużo gadać...pewnych "rzeczy" sami nie wysyłacie do chmury lub nie sprzedajecie pewnych "używanych" nośników pamięci....

Kolego pidar brnąc już przez forum i wszelkiego rodzaju programy i opinie innych ludzi etap sprawdzenia adapterów/czytników/odbiorników itp mam dawno za sobą. I jak widać niestety nie jest to ten z łatwych przypadków z którymi szary człowiek może sobie poradzić:(

0
  • #21 26 Lip 2015 15:40
    pidar
    Spec od pamięci masowych

pidar napisał:
    Rozumiem, że karta została zakupiona z adapterem?

Zadałem pytanie i brak konkretnej odpowiedzi!

"Wylewanie żali" to rób to raczej na żal.pl :idea:

Dla przestrogi zamieść zdjęcie tej karty i adaptera (numer aukcji Allegro).

0
  • #23 30 Lip 2015 21:31
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

laptokowiec napisał:
    Najpierw spróbuj zrobic obraz karty (np. przy użyciu DMDE), a dopiero potem odzyskiwanie

Może tak kolega temat dobrze przeczyta, zanim zacznie w każdym to samo pisać. Kopia karty została już wykonana, na co wskazuje poniższy fragment postu 1.
    komodo404 napisał:
    Zrobiłem sobie kopię karty programem DMDE do pliku bo gdzieś mi się obiło by wykonać taką kopię no ale to pewnie w celach posiadania zapasu a nie odzysku.

0