Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet Gold 20 a krzywa grzewcza

04 Sie 2015 16:04 5568 7
 • Poziom 2  
  Witam Forumowiczów. Jestem szczęśliwym lub nie, posiadaczem następującej konfiguracji C.O.:
  1. Piec jednofunkcyjny Termet Ecocondens Gold 20 kW;
  2. Czujnik temperatury zewnętrznej WKC 0566000000 w sumie to Honeywell sygnowany przez Termet;
  3. Bezprzewodowy regulator temperatury wewnętrznej SALUS Model 091FLRF;
  4. Z uwagi na brak regulatora w piecu doinstalowany "Temperaturowy regulator załączania pompy C.O. Model TSP-100" z minimalną nastawą temp. na poziomie 25 stopni C dla obu pomp w rozdzielaczach;
  5. Centralne ogrzewanie mieszane więc i 2 razdzielacze dwu funkcyjne typu DRS-PTM Gorgiel na piętrze i w kotłowni dla parteru;
  6. Powierzchnia całkowita domu 180 m2, grzejniki na 35-40 procent pozostałe- podłogówka. Około 90-100 l cieczy w obiegu. Ocieplenie parter podłoga 15 cm, strych podłoga 30 cm, ściany zewnętrzne 20 cm grafit, dodatkowo rekuperacja.
  Teraz do rzeczy.
  Minioną zimę przetrwałem dzięki kozie pokojowej o mocy max. 6 kW. Początkowo były problemy gdyż ciepło nie rozchodziło się równomiernie po pomieszczeniach. Szybko jednak zdołałem uruchomić rekuperacje co w sposób diametralny zmieniło komfort zarówno cieplny ale i co ważne poziom wilgotności w domu z czym miałem duży problem. Na marginesie spalanie od połowy września (sporadyczne) do kwietnia to 5-5,5 m3 desek i stempli budowlanych na pół z twardym. Chyba nie źle choć zima nie była surowa (małopolska). Mam już gaz ziemny więc najbliższą zimą chcę juz ogrzewać bardziej komfortowo.
  Nie mam jednak doświadczenia z ogrzewaniem piecem gazowym i nie mam pojęcia od czego się zabrać. Zaznaczam, iż jeśli to jest wykonalne to chciałbym bazować jedynie na podłogówce- niech pracuje "na okrągło" ale na niskich temperaturach bo taki jest sens najlepszej wydajności pieca kondensacyjnego.
  1. Ustawiłem temperatury: komfortową i ekonomiczną na regulatorze wewnętrznym w cyklu tygodniowym wg własnych preferencji. Ok.
  2. Po podłączeniu czujnika pogodowego bo dojechał niedawno, zauważyłem zmiany na piecu, zresztą wg instrukcji- pojawił się symbol krzywej grzewczej, natomiast nie rozumiem skali jej ustawień w porównaniu z informacjami z instrukcji. Na wyświetlaczu pojawia się wartość od bodaj 0.1 do bodaj 5.0 z przeskokiem o 0.1 co pozwala na płynną regulację co najmniej 50- ciu kolejnych ustawień. Co to jest, odpowiednik temperatury czy nr krzywej Kt ? Jeżeli jest to nr krzywej to jakie to ma odniesienie do wykresu z instrukcji jeżeli ta dla np. krzywej kt=1, przy temp. na zewnątrz= -10 stopni C, zadanej w domu +25 stopni C określa temperaturę wody grzewczej na poziomie 50 stopni C. Proszę potwierdzić moje przypuszczenia, że ustawienie przy podłączonej pogodówce na 5.0 odpowiada ustawieniu 50 stopni C.
  3. Jak sprawdzić czy posiadam w piecu pompę PWM gdyż w instrukcji pieca napisano, że tylko do tych można zamontować czujnik temperatury wody powrotnej, czy czujnik ten jest dla tego pieca aż tak ważnym ? Zdaję sobie sprawę jeżeli chcę aby piec pracował niskotemperaturowo to ważnym są zarówno temperatura na wyjściu ale i na powrocie, ale może ktoś wie, może ten piec w inny sposób dokonuje pomiaru czy też przelicza wg jakiegoś algorytmu ? Nr fabryczny pieca 2641/PL/00037/1440 ze sterownikiem 0251900144000166- może na tej podstawie można sprawdzić powyższe ?
  4. Przy mojej konfiguracji C.O. ociepleniu itd. proszę o podpowiedzenie od jakich ustawień rozpocząć próby optymalnego ustawienia krzywej grzewczej ...?
  5. Może należy rozpatrzyć jeszcze inne zagadnienia przed ustawieniem parametrów krzywej, jeżeli tak, to jakie ? Proszę o podpowiedzi i przepraszam jeżeli któreś z moich pytań są dla pozostałych irytujące z uwagi na brak mojej wiedzy ale jak podkreślałem dopiero się uczę w tej materii.
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Pompa elektroniczna jest oznaczona na naklejce znamionowej pieca jako PWM. Dziwne ze zapłaciłeś za kocioł ale nie wiesz jaka ma pompę. Mozna też wedlug instrukcji wcisnąć przycisk reset...i zobaczyć co kocioł wyświetla. Czujnik temperatury powracającej wody potrzebny jest po to aby sterownik mogl sterować obrotami pompy jak pompa ma stałe obroty to nie jest potrzebny bo do czego?
  5.4.4. Wyswietlenie aktualnej temperatury powracajacej wody grzewczej
  Kotły wyposaone w pompe sterowana sygnałem PWM posiadaja take czujnik temperatury powracajacej wody grzewczej. Podczas grzania obiegu CO mona odczytac
  temperature powracajacej wody grzewczej oraz inne chwilowe parametry po krótkim przycisnieciu przycisku reset. Najpierw wyswietlona zostanie przez czas 2,5 s wartosc
  cisnienia WG, nastepnie przez 2,5 s na lewym polu symbol „In” a na prawym polu wartosc temperatury powrotnej WG. Przez kolejne 2,5 s na lewym polu pojawi sie symbol
  „rP” a na prawym polu wartosc % wypełnienia sygnału PWM sterujacego pompa. Przez ostatnie 2,5 s na lewym polu pojawi sie symbol „rF” a na prawym % wypełnienia
  sygnału PWM sterujacego praca wentylatora.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Masz zamontowaną pompę standardową.
 • Poziom 2  
  Dziękuje za zainteresowanie tematem.
  W kwestii wyboru pieca. Niestety człowiek nie zna się na wszystkim (chodź w naszym kraju powinien). Nic podczas budowy mnie tak nie przerażało jak właśnie C.O. o którym nie miałem zielonego pojęcia a mój instalator to po prostu Prosty Chłop do Roboty- mój wybór, mój błąd. Na pompie nie odnalazłem informacji, iż miała by być to pompa PWM. Przeprowadziłem sprawdzenie wg 5.4.4 instrukcji lecz uzyskałem jedynie informację dotyczącą cisnienia wody grzewczej. Skłaniam się więc do faktu, iż jak pisze bro2004 moja pompa jest standardową.

  Pytanie jaki to ma wpływ na możliwość optymalnego ustawienia pracy tego pieca? Lub co dalej z tym fantem ?
 • Poziom 13  
  Proszę się nie martwić, oszczędności z zastosowania pompy PWM są niewielkie, nie wiadomo czy i kiedy się zwrócą. Istotą grzania kotłem kondensacyjnym jest utrzymywanie możliwie niskiej temperatury powrotu aby następowała kondensacja, innymi słowy najlepiej jak kocioł pracuje bardzo długo bez wyłączenia palnika, czyli grzeje na mocy minimalnej. Wtedy jest jego największa sprawność co za tym idzie mniejsze rachunki za gaz.
 • Poziom 15  
  Przy dopłacie 400 zł warto tym bardziej ze jak bedzie Pan grzał niskimi parametrami to ta pompa i wentylator chodza 24 godz
 • Poziom 2  
  GETomek napisał:
  Przy dopłacie 400 zł warto tym bardziej ze jak bedzie Pan grzał niskimi parametrami to ta pompa i wentylator chodza 24 godz

  Czy dobrze zrozumiałam, praca tego kotła niskotemperaturowo=zwięszone wydatki na energię elektryczną? Z drugiej strony jako kondensacyjny właśnie do takiej pracy został zbudowany.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Czy ktoś może się wypowiedzieć w kwestii pkt 2 postugłównego:
  "2. Po podłączeniu czujnika pogodowego bo dojechał niedawno, zauważyłem zmiany na piecu, zresztą wg instrukcji- pojawił się symbol krzywej grzewczej, natomiast nie rozumiem skali jej ustawień w porównaniu z informacjami z instrukcji. Na wyświetlaczu pojawia się wartość od bodaj 0.1 do bodaj 5.0 z przeskokiem o 0.1 co pozwala na płynną regulację co najmniej 50- ciu kolejnych ustawień. Co to jest, odpowiednik temperatury czy nr krzywej Kt ? Jeżeli jest to nr krzywej to jakie to ma odniesienie do wykresu z instrukcji jeżeli ta dla np. krzywej kt=1, przy temp. na zewnątrz= -10 stopni C, zadanej w domu +25 stopni C określa temperaturę wody grzewczej na poziomie 50 stopni C. Proszę potwierdzić moje przypuszczenia, że ustawienie przy podłączonej pogodówce na 5.0 odpowiada ustawieniu 50 stopni C. "
 • Poziom 23  
  Czy ktoś może się wypowiedzieć w kwestii pkt 2 postugłównego:
  "2. Po podłączeniu czujnika pogodowego bo dojechał niedawno, zauważyłem zmiany na piecu, zresztą wg instrukcji- pojawił się symbol krzywej grzewczej, natomiast nie rozumiem skali jej ustawień w porównaniu z informacjami z instrukcji. Na wyświetlaczu pojawia się wartość od bodaj 0.1 do bodaj 5.0 z przeskokiem o 0.1 co pozwala na płynną regulację co najmniej 50- ciu kolejnych ustawień. Co to jest, odpowiednik temperatury czy nr krzywej Kt ? Jeżeli jest to nr krzywej to jakie to ma odniesienie do wykresu z instrukcji jeżeli ta dla np. krzywej kt=1, przy temp. na zewnątrz= -10 stopni C, zadanej w domu +25 stopni C określa temperaturę wody grzewczej na poziomie 50 stopni C. Proszę potwierdzić moje przypuszczenia, że ustawienie przy podłączonej pogodówce na 5.0 odpowiada ustawieniu 50 stopni C. "[/quote]


  .......................................................

  W pana pytaniu jest odpowiedź. Ten podkreślony tekst.
  Jest jednak jedno zasadnicze ale: regulator Salus nie ma nic wspólnego z "pogodówką" i ta zadana 25 stopni jest temperaturą totalnie przypadkową.
  Do kotła który pan posiada, nie ma czójnika temperatury wewnętrznej.

  Jeśli bym coś miał panu doradzić na podstawie pierwszego opisowego wpisu to sterowanie temperaturą wewnętrzną przeniósłbym na mieszacze a kocioł niechże sobie delikatnie "pyka" adekwatnie do temperatury zewnętrznej.