Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet EcoCondens Gold - ustawienia

24 Lis 2015 14:23 30567 164
  • Poziom 12  
    Dotyczy Termet EcoCondens Gold.
    Jak należy rozumieć parametry konfiguracyjne?
    P01 - "Moc startowa": To jak rozumiem moc, z jaką startuje kocioł?
    W innym wątku opisano, że domyślnie jest na 20 i przy zbyt wybuchowym zapłonie serwis zaleca przestawić na 15.
    P04 i 05 - dotyczą obrotów wentylatora? Bo chyba nie pompy obiegu CO klasy A (PWM)? Od tego jest P14?
    P13 - "ΔT dla pompy PWM": Jak to rozumieć? Spory zakres 5-25.
    P14 - "Minimalny wydatek pompy": To na 100% dotyczy PWM.
    Czyli tu ustawiamy minimalne obroty PWM. Ale obrotów Max chyba nie da się ustawić?
    P15 - "Tryb pracy Eco": Co to dokładnie daje? Ma to wpływ na taktowanie?

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Dodano po 15 [minuty]:

OK, już jedno wiem - P13 - delta temp miedzy zasilaniem a powrotem 5-25.
    Ale to tylko jak P15 nie jest ustawione na Eco.
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    p01 moc startowa 40-45% takie są ustawienia fabryczne w zaleznosci od rodzaju gazu
    p04 min obroty wentylatora fabrycznie 1200 obr
    p05 max obr wentylatora zalezy jaka moc kotla
    p14 dokladnie
    Masz problem z taktowaniem w tym kotle?
  • Poziom 12  
    GETomek napisał:
    Masz problem z taktowaniem w tym kotle?

Tak, mam problem z taktowaniem kotła. :(
    Ponadto pompa PWM, widać (i słychać), że pracuje prawie cały czas na maxa.
    Nie można jej ustawić na połowę mocy? Przy pracy na MAX jest niestety głośna a kocioł jest w łazience, bo wydzielonej kotłowni nie ma.
  • Poziom 15  
    Podczas pracy na centralnym ogrzewaniu wciśnij reset i odczytaj parametry. PR to moc z jaką pracuje pompa, ale czy ona pracuje na max czy min to szumi ciagle tak samo...w ogóle ten kocioł jest głośny. Ponoć teraz dodają jakieś maty wyciszające ale nie sa one przeznaczone do sprzedaży jako cześć zamienna, ja ich nie mam kocioł wyprodukowany w listopadzie 2014.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 12  
    GETomek napisał:
    Podczas pracy na centralnym ogrzewaniu wciśnij reset i odczytaj parametry

Odczytywałem i dlatego napisałem: "widać (i słychać)".
    Pr jest prawie zawsze 99, kilka razy widziałem tylko 97 a sporadycznie 80 kilka.

GETomek napisał:
    ale czy ona pracuje na max czy min to szumi ciagle tak samo...w ogóle ten kocioł jest głośny

Mówisz, że jak nawet pompa pracowałaby na połowie mocy, to też jest głośna?
    Ja głośną pracę wiązałem z tym, że ma ciągle MAX.

GETomek napisał:
    Ponoć teraz dodają jakieś maty wyciszające ale nie sa one przeznaczone do sprzedaży jako cześć zamienna

Ale maty wyciszające na obudowę tą białą od dołu, czy może na wewnętrzną metalową obudowę? A może chodzi tylko o izolację między tymi blachami obudowy wewnątrz?
    Bo jeżeli tak, to przy montażu widziałem, że to ostatnie w omawianym kotle już było.
  • Poziom 15  
    U mnie przy ustawieniu ECO na 0.1 pompa pracuje na 15%.
    A ile grzejników masz podpiętych do tego kotła?
  • Poziom 12  
    Odnośnie jeszcze mojego pierwotnego pytania i o punkt P15 (czyli funkcję Eco).
    W instrukcji fabrycznej tego nie ma. Ale w instrukcji tej: Link
    są nowe dane.
    Mianowicie punkt 2.4.5 – tam opisana jest dokładniej funkcja Eco.
    A tam czytam m.in.:
    Cytat:
    "użytkownik uzyskuje możliwość takiej regulacji urządzenia, aby komfort cieplny uzyskać możliwie minimalnym kosztem (mniejsze zużycie gazu, mniejsze zużycie prądu)."

Oraz punkt 5.5.1.2 – Zmiana parametru Eco:
    Cytat:
    „W trybie pracy ZIMA należy przytrzymać przez minimum 2 sekundy przycisk + / - Na lewym polu wyświetlone zostanie migające oznaczenie ‘Ec’ a na prawym polu migająca wartość parametru ECO np. 0.5 Przyciski + / - umożliwiają zmianę wartości parametru”

Niestety ten sposób nie działa. Dodam (żeby nie było), że P15=0 (czyli Eco włączone - wg. instrukcji), P12=1.
    Komuś działa ten sposób z konfiguracją Eco?

Natomiast przy wartości P15=1, można za pomocą +-, wejść do konfiguracji Eco.
    Zatem może funkcja Eco działa przy P15=1, a nie jak podaje instrukcja 0?

GETomek napisał:
    U mnie przy ustawieniu ECO na 0.1 pompa pracuje na 15%.

Zatem jak to ustawiłeś?
    Teraz przy tym ustawieniu jak powyżej, czyli P15=1 i ECO=0,1 minimalnie do czego zeszła, to Pr=82

GETomek napisał:
    A ile grzejników masz podpiętych do tego kotła?

6 sztuk.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    dokładnie w instrukcji jest błąd nie jedyny zresztą...
    A P14 czyli minimalny wydatek pompy masz ustawione na 15%? I kocioł Ci taktuje bo mój chodzi non stop. Odczytałeś może jaka moc minimalną masz ustawioną? z tabliczki znamionowej?
  • Poziom 12  
    GETomek napisał:
    dokładnie w instrukcji jest błąd nie jedyny zresztą...

No to wiele wyjaśnia. :)

GETomek napisał:
    A P14 czyli minimalny wydatek pompy masz ustawione na 15%?

W P14 mogę zejść do 10 i tak mam ustawione. Ale ponieważ w instrukcji jest niby 15, to może ustawienia poniżej 15 elektronika pomija?
    A piec taktuje. :(

PS. A Pr (po wciśnięciu reset) jakie masz minimalne?

Dodano po 2 [minuty]:

GETomek napisał:
    Odczytałeś może jaka moc minimalną masz ustawioną? z tabliczki znamionowej?

Przyjrzałem się dokładniej i na tabliczce jest 2,8 (dla 80/60) i 3,0 (dla 50/30).
    Obciążenie cieplne min. 2,8.
  • Poziom 8  
    Czy te problemy ma Pan od początku z tym piecem, czy może dopiero teraz się pojawiły?
  • Poziom 12  
    To pierwszy sezon eksploatacyjny tego pieca.

Dodano po 5 [minuty]:

Trudno to co tu opisane nazwać problemami.
    Taktowanie to dosyć częste zjawisko. Niemniej jak da się je uniknąć, to dobrze to zrobić. Odbije się to korzystnie i na rachunkach za gaz jak też na trwałości pieca.
    Niemniej zdaje sobie z tego sprawę, że często taktowania nie da się uniknąć.
    Może gdyby piece miały moc od 1kW, to może wtedy ;) ;)
  • Poziom 8  
    A ma Pan podłogówkę w domu, gdzieś wyczytałem ze po wyłączeniu się pieca szybko wychładzały się grzejniki i piec znacznie szybciej wchodził ponownie do pracy.
  • Poziom 12  
    Nie ma podłogówki. W omawianej instalacji są tylko grzejniki.
  • Poziom 11  
    Panowie ustawiłem parametr PO4 na 10 aby niżej modulował. Teraz co jakiś czas wyskakuje błąd e01 związany z utratą płomienia gazu. Czy trzeba wyregulować znów kocioł (palnik,zawór) aby nie pojawiał się błąd?
  • Poziom 27  
    Jak grzebierz w ustawieniach mocy min. i max. to rozumiem, że masz analizator spalin?

Ludzie - pewnych wartości się nie zmienia, bo tylko psujecie kocioł. Tak psujecie, a później pretensje do producenta. Chcecie Lexusa zrobić z Opla...
  • Poziom 11  
    Zmieniam nie moc a obroty wentylatora i pytam czy należy po takiej zmianie zrobić analizę.
  • Poziom 27  
    Właśnie tak zmieniasz moc - skład mieszanki tym samym. Powodzenia "specjalisto" ;)
  • Poziom 12  
    Ja tak tylko zapytam. Dlaczego zatem producent opisał to w instrukcji użytkownika? A nie tylko i wyłącznie w instrukcji serwisowej dla serwisu.
    Czy to błąd producenta, że udostępnia takie nastawy użytkownikowi?
    PS.
    Ja tylko pytam, nic nie sugeruję.
  • Poziom 27  
    W zwykłej instrukcji tego nie ma. Chyba, że masz kocioł z początku produkcji. I tak na tym forum ludzie dzielą się serwisową...
  • Poziom 12  
    No to w tym kotle o którym pisałem było to w instrukcji:
    - jak wejść do tego menu.
    - i podstawowy opis tych parametrów.
    Jak ktoś nie wierzy, mogę zrobić foto.
    Zatem logicznie wynika z tego, że jeżeli producent takie coś udostępnił, to znak, że to można przestawić.
    A jeżeli nie można, to błąd producenta...
    PS.
    Tak samo jak w Telewizorze, masz możliwość wejścia do konfiguracji i ustawienia kontrastu, jasności itd.
  • Poziom 11  
    Dostane odpowiedź na swoje pytanie ?
  • Poziom 37  
    szach11 napisał:
    Dostane odpowiedź na swoje pytanie ?

Jak widzę to już dostałeś:
    bro2004 napisał:
    Właśnie tak zmieniasz moc - skład mieszanki tym samym

i to traktuję jako odpowiedź.

Na logikę w kotle z otwartą komorą spalania to ilość powietrza masz zawsze maksymalną i nie masz na to wpływu, więc moc minimalną i maksymalną reguluje się za pomocą ciśnienia na dyszach.
    Z kolei w kotle z zamkniętą komorą spalania oprócz regulacji ciśnienia można regulować ilość powietrza dostarczanego do procesu spalania.
    W teorii obniżając obroty wentylatora to zmniejszasz ilość powietrza, więc należałoby odpowiednio obniżyć ilość gazu w mieszance, aby zachować optymalne spalanie.
    Moc minimalną i maksymalną powinien ustawić serwisant przy pierwszym uruchomieniu i w zasadzie tych parametrów nie powinno się zmieniać bez odpowiedniego sprzętu pomiarowego.
    Jeśli pamiętasz lub masz zapisane oryginalne wartości to je przywróć to wrócisz do pierwotnych ustawień.
    Z drugiej strony jeśli wg danych technicznych kocioł ma np. min. 3kW i tyle samo ma ustawione to dalsze sztuczne obniżanie mocy moim zdaniem może przynieść więcej szkody niż pożytku. Tak, czy siak, bez analizatora spalin zmiana prędkości obrotowej wentylatora to słaby pomysł.
  • Poziom 12  
    BUCKS napisał:
    Moc minimalną i maksymalną powinien ustawić serwisant przy pierwszym uruchomieniu i w zasadzie tych parametrów nie powinno się zmieniać bez odpowiedniego sprzętu pomiarowego.

Dlatego moim zdaniem producent nie powinien udostępniać takich ustawień dla klienta końcowego.
    :)
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Nie znam MENU Termeta, więc trudno mi to oceniać. Zakładam, że w MENU jest podział na ustawienia ogólne i ustawienia serwisowe.
    Jeśli obroty wentylatora są w części serwisowej to dla mnie jest OK. Za to w instrukcji powinno być wyraźnie napisane do czego służy dana opcja wraz z ostrzeżeniem, że nie należy jej zmieniać, bo korekta wymaga użycia analizatora spalin przez serwisanta itp.
    Jasny i czytelny komunikat załatwia sprawę.
    Jeśli mimo to ktoś "grzebie" to robi na własną odpowiedzialność i tyle.
    Nie traktujmy klienta końcowego jak idiotę, bo idąc tym tokiem myślenia należałoby zakazać handlu nożami, aby klient końcowy nie zrobił sobie krzywdy ;)
  • Poziom 12  
    BUCKS napisał:
    Za to w instrukcji powinno być wyraźnie napisane do czego służy dana opcja wraz z ostrzeżeniem, że nie należy jej zmieniać, bo korekta wymaga użycia analizatora spalin przez serwisanta itp.
    Jasny i czytelny komunikat załatwia sprawę.

Otóż to. Tutaj przyznaje 100% racji. :) :)
  • Poziom 12  
    BUCKS napisał:
    Z kolei w kotle z zamkniętą komorą spalania oprócz regulacji ciśnienia można regulować ilość powietrza dostarczanego do procesu spalania.
    W teorii obniżając obroty wentylatora to zmniejszasz ilość powietrza, więc należałoby odpowiednio obniżyć ilość gazu w mieszance, aby zachować optymalne spalanie.

Mój instalator tłumaczył mi, że parametr ustawiający minimalne obroty wentylatora ustawia minimalną moc kotła, do której palnik będzie modulował. Dawkę paliwa będzie ustalała automatyka. Dotyczy to kotła RED by Termet 25/30.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    wygibus napisał:
    Mój instalator tłumaczył mi, że parametr ustawiający minimalne obroty wentylatora ustawia minimalną moc kotła, do której palnik będzie modulował. Dawkę paliwa będzie ustalała automatyka. Dotyczy to kotła RED by Termet 25/30.

Nie znam Twojego kotła ale sugerując się moim kotłem to mechanicznie ustalam ciśnienie gazu na dyszach dla mocy minimalnej i maksymalnej, a dopiero potem mocą steruje elektronika.
    Z założenia taką regulację wykonuje instalator podczas pierwszego uruchomienia i potem tego nie zmieniasz (albo instalator zostawia fabryczne nastawy), co najwyżej można kontrolować, czy trzymane są ustawione parametry.
    Dlatego założyłem, że przy pozostałych kotłach jest podobnie. Możliwe, że nowe kotły działają trochę jak wtrysk paliwa, czyli, że elektronika na bieżąco i w pełni automatycznie dozuje co trzeba i ewentualna mechaniczna regulacja minimalnej i maksymalnej dawki gazu przy pierwszym uruchomieniu kotła jest całkowicie zbędna.
  • Poziom 12  
    BUCKS napisał:
    Możliwe, że nowe kotły działają trochę jak wtrysk paliwa, czyli, że elektronika na bieżąco i w pełni automatycznie dozuje co trzeba i ewentualna mechaniczna regulacja minimalnej i maksymalnej dawki gazu przy pierwszym uruchomieniu kotła jest całkowicie zbędna.

A tak swoją drogą - pytanie za 10 punktów... :)
    Co oznacza w tym konkretnym kotle parametr Pr i Fr? Dostępny przy trybie ogrzewania po wciśnięciu klawisza Reset?
  • Poziom 12  
    Pr - procent wydatku pompy; Fr - procent wydatku wentylatora
  • Poziom 12  
    OK,
    Skoro Fr pokazuje 0, słownie zero.
    To z jaką prędkością kręci się wentylator?