Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domofon cyfrowy - wymiana Unifonu - 1 unifon + 2 kasety (Proel KDC 1803)

PGoroo 06 Aug 2015 19:40 2268 4
 • #1
  PGoroo
  Level 2  
  Witam,

  Chciałbym prosić o pomoc przy dopasowaniu nowego unifonu.
  Cały system jest zamontowany w budynku wielorodzinnym - 8 mieszkań na klatce. Żeby wejść do budynku trzeba pokonać 2 pary drzwi, każda wyposażona w kasetę Proel KDC 1803. Każdy mieszkaniec ma u siebie w mieszkaniu 1 unifon który współpracuje z tymi 2 kasetami. Unifon u mnie w mieszkaniu uległ niestety uszkodzeniu i trzeba go wymienić - "specjaliści" z administracji twierdzą jednak że nie da się go zastąpić innym działającym tak samo tylko trzeba założyć w mieszkaniu dwa unifony, tak żeby jeden unifon współpracował z jedną kasetą a nie jak do tej pory 1 unifon - 2 kasety. Trochę mnie to dziwi bo przez 15 lat działało i nadal działa u sąsiadów. Postanowiłem więc załatwić sprawę sam.

  Oczywiście łatwiej by było gdybym znał model obecnego unifonu ale na obudowie nie ma żadnego oznaczenia producenta oraz po tym jak przeszukałem internet to zdjęcie żadnego popularnego modelu nie przypomina mojego.

  Do rzeczy, tak wygląda płytka wymontowana z resztek mojego unifonu:

  Domofon cyfrowy - wymiana Unifonu - 1 unifon + 2 kasety (Proel KDC 1803)

  Cyframi 1 i 2 zaznaczyłem miejsca do których wchodziły kable:
  1- niebieski i biały
  2- zielony i biały

  Dodatkowo za ściany wyprowadzony jest też pomarańczowy i biały, ale były zawiązane i wisiały luźno wewnątrz obudowy.

  Teraz mam pytanie: czy Unifon typu Proel PC 255 będzie pasował, tzn czy uzyskam możliwość współpracy z 2 kasetami tak jak to było do tej pory?
  Jeśli tak to jak połączyć zworki? w tym moim widzę 2 "rzędy" zworek, Proel ma tylko jeden. Dodatkowo widzę inny system podłączenia kabli, jak sobie z tym poradzić?

  Oczywiście jeśli źle dobrałem model to proszę o krytykę i pomoc w wyborze innego:)
 • #2
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Rozumiem zdziwienie kolegi. Przecież bywają osiedla gdzie jest kilka wejść a nie widać by mieszkańcy mieli po kilka unifonów..... Ale niestety u was w bloku zainstalowany jest bardzo stary system gdzie 2 wejścia łączyły się bezpośrednio z takim podwójnym unifonem jaki miał kolega w mieszkaniu. Obawiam się że proel odkąd przeszedł na system master slave, nie produkuje już takich płytek.... ale zawsze można zapytać, może zamiatali magazyn.... Druga opcja to podzwonić po starych instalatorach. Trzecią opcję przedstawiono już koledze w administracji.
  Pozdrawiam
 • #3
  PGoroo
  Level 2  
  Wielkie dzięki za pomoc! Trochę mnie zbiłeś z tropu, bo myślałem że uniki administracji to tyko takie gadanie żeby nic nie robić.

  A czy mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć jakiego unifonu powinienem szukać jeśli chciałbym dzwonić do monterów albo hurtowni? Tzn. jak nazywa się typ unifonów kompatybilny z tym moim systemem? Może znasz jakieś konkretne modele?

  Jest jeszcze opcja naprawy tego co mam. Obudowa jest połamana ale to najmniejszy problem. Unifon działa poza otwieraniem drzwi prawdopodobnie winny jest przycisk. Myślisz że kombinowanie pod kontem wlutowania nowego przycisku zamiast starego jest realna? Czy to raczej taki sprzęt nie do naprawy?
 • #4
  Ircys
  Intercoms specialist
  Albo zakładasz 2 aparaty PC255 (http://proel.pl/nasze-produkty/aparaty/aparat-cyfrowy-pc255/), albo reanimujesz tego starego. Nie ma już powrotu do systemu dwuliniowego w jednym aparacie.

  Pozdrawiam
 • #5
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Sama obudowa może pasować od nowszych unifonów proela ( ale proszę się upewnić) Szuka kolega płytki proela obsługującej dwie linie ( nie wiem jaka była tego katalogowa nazwa) i nie w hurtowniach a po instalatorach - może ktoś ma taką z demontażu. Może warto dać ogłoszenie tu na forum.
  Jeżeli to kwestia samego przycisku to można go spróbować przeczyścić ( preparat kontakt- przy okazji warto psiknąć też w isostat) lub wymienić. ( zrobi to każdy potrafiący lutować- celowo nie użyłem słowa elektronik, bo wiedza elektroniczna do tego raczej nie jest potrzebna )
  Pozdrawiam

  dodano:

  Widzę Ircys że pisaliśmy równolegle w wyniku czego zamieściłem swój wpis nie czytając Twojego. Pozdrowienia