Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Altivar 21HU z pomp± głębinow±

Usuwacz_problemów 16 Aug 2015 13:03 1962 13
 • #1
  Usuwacz_problemów
  Level 8  
  Witam,
  Zwracam się z pro¶b± o podpowiedĽ w ustawieniu podstawowych parametrów falownika Altivar 21HU maj±cego współpracować z pomp± głębinow± (Belardi , silnik Sumoto 2,2kW). Jest to jeden z problemów jaki muszę rozwi±zać podczas budowy swojego domu :) Sprzężenie zwrotne: sygnał 4-20mA z przetwornika ci¶nienia Wika (0-10bar). Z informacji jakie udało mi się uzyskać pompa nie powinna pracować przy częstotliwo¶ci zasilania silnika poniżej 35Hz (traci film smarny na łożyskach). U mnie już przy 35Hz jest to 5,5-6bar w instalacji. Zbiornik buforowy ma pojemno¶ć 18l.
  Niestety autotuning w moim przypadku jest niemożliwy, ponieważ pompa daje zbyt wysokie ci¶nienie przy częstotliwo¶ci 50Hz (powyżej 10bar). Wymiana pompy na mniejsz± (1,5kW) nie wchodzi już w grę. Studniarz podczas doboru z krzywej prawdopodobnie popełnił bł±d i przesadził z moc± pompy.
  Zanim zdecyduję się na duży zbiornik buforowy i ograniczenie funkcji falownika do soft start and stop postanowiłem poradzić się forumowiczów.
  Przede wszystkim chciałbym ustawić parametry falownika do pracy z wł±czonym regulatorem PID, sprzężeniem zwrotnym 4-20mA, kontrol± przerwy pętli pomiarowej. Czy istnieje tabela z podanymi parametrami P-I-D przy współpracy falownika z silnikiem o takiej mocy? Dziękuję za wszelkie wskazówki.
 • #2
  luk9753
  Level 24  
  Kolego do pompy użyj bloku proporcionalnego i całkuj±cego. Różniczkuj±cy zostaw w spokoju. Nie znam tego falownika ale powiem Ci jak ja robię to na falownikach (przeważnie ABB albo Danfosy) Dajesz czas całkowania około 35-40 sekund, zwiększasz wzmocnienie i obserwujesz jak falownik ,,goni" pompę do zadanego ci¶nienia. Gdy osi±gniesz już próg w którym proces staje się ,,agresywny" zmniejszasz czas całkowania i w razie potrzeby zmniejszasz wzmocnienie. Pamiętaj jednak ze przy dużym wzmocnieniu a niskim czasie całkowania proces staje się niestabilny. Warto też skorzystać z funkcji u¶pienia je¶li falownik posada. Spokojnie możesz zchodzić z obrotami do 30hz, problem z pompami jest taki ze przy niskich prędko¶ciach RPM s± poprostu mało wydajne.
 • #3
  Usuwacz_problemów
  Level 8  
  Dziękuję za bardzo pomocn± odpowiedĽ Kolegi. Czyli uważasz , że mogę unikn±ć zmiany na pompę o mocy np. 1,5kW? To narastanie ci¶nienia (ponad 10bar) w instalacji przy częstotliwo¶ciach powyżej 40Hz (nawet przy otwartym 100% zaworze) jest bardzo niepokoj±ce. Zauważyłem , że jeżeli pompa pracuje przy 35Hz nawet przy zamkniętych odbiorach ci¶nienia nie narasta, czyli potwierdza to Twoj± opinię o niskiej wydajno¶ci przy niższych prędko¶ciach. Wygl±da na to , że pompa "mieli" i czę¶ć przepływaj±cej wody wraca na stronę ssania między łopatkami wirników. Jeszcze jedno pytanie ws. autotuningu. Po uaktywnieniu tej funkcji częstotliwo¶ć narasta do znamionowej, a z opisu wynika, że wirnik może się ewentualnie wolno obracać. Wła¶nie w Danfoss'ach korzystałem często z tej funkcji (idealnie się sprawdzała) i nigdy silnik nie zachowywał się w ten sposób.
 • #4
  luk9753
  Level 24  
  Po to mamy wlasnie falownik zeby calkowicie wywalic lub dac minimalna przepone. Mam instalacje gdzie duze pompy tlocza bezposrednio w instalacje pracujac na bierzace zapotrzebowanie, lecz tutaj potrzeba bardzo szybkich przetwornikow....
 • #5
  Usuwacz_problemów
  Level 8  
  Chodziło mi o dopasowanie; pompa o zbyt dużej wydajno¶ci uzyskuje zadane ci¶nienie w systemie (instalacja domowa) zbyt szybko i nie bardzo jest co z tym zrobić , bo zejsć z częstotliwo¶ci± poniżej 30-35Hz nie powinno się. Częste starty i stopy z kolei stawiaj± pod znakiem zapytania sens instalowania falownika (pomijaj±c rampowy start i stop). Rozumiem, że zajmujesz się instalacjami przemysłowymi gdzie spadki ci¶nienia po stronie tłocznej s± większe i przetwornik musi natychmiast dopasować wydajno¶ć.
 • #6
  luk9753
  Level 24  
  Jakakiej charakterystyki napedowej uzywasz do tej aplikacji ? Zobacz czy czasem nie jedziesz liniowo. Do pompy musi być kwadratowa. Wszystko moim zdaniem jest kwestia wyregulowania, chyba ze pompa jest naprawde mega wydajna a instalacja bardzo mala, wtedy trzeba zastosowac zbiornik przeponowy
 • #7
  Usuwacz_problemów
  Level 8  
  Dziękuję Kolego za podpowiedĽ, sprawdzę ustawienie charakterystyki za godzinę na budowie. Długo¶ć ruroci±gu od pompy do domu to ok. 70m + zbiornik 18l już w kotłowni. Instalacja w domu jeszcze nie odbiera wody (dom w fazie wykańczania), jedynie założyłem zegar ci¶nienia, wył±cznik ci¶nieniowy (żeby zabezpieczyć od wysokiego ci¶nienia) no i przetwornik ci¶nienia na 4-20mA. Jest założony jeden zawór , którym wyrzucam wodę na zewn±trz przy ćwiczeniach z falownikiem :)
 • #8
  luk9753
  Level 24  
  Testuj kolego, swojego czasu na jednej z przepompowni pompa 11kw zasilalismy bezposrednio kran 3/4 cala i dawalo rade, oczywiscie w calach zabawy i nauki, najwazniejsze to miec ,,szybki" czujnik i dobry falownik. Ja do pomp uzywam przetwornikow Trafag-a i falownikow abb sa fajna alternatywa dla np danffosow.
 • #9
  Usuwacz_problemów
  Level 8  
  Witam ponownie, charakterystykę przestawiłem na zmienny moment czyli kwadratowa.
  Po¶ci±gałem wszystkie możliwe instrukcje do tego modelu altivar'a , ale nie mogę znaleĽć info jak nastawia się warto¶ć zadan± dla regulatora. Instrukcja podaje jak podł±czyć sygnał zewnętrzny zadaj±cy (logiczny lub analogowy) , ale nie podano jak ustawić warto¶ć ż±dan± ci¶nienia ( mA). Charakterystyka sprzężenia zwrotnego też przenosi bezpo¶rednio 4-20mA na częstotliwo¶ć zadan±. Albo instrukcja tak słabo napisana , albo moje znikome do¶wiadczenie z falownikami :)
 • #10
  falowniki.com
  Power inverters specialist
  Wszystko jest w manualu, je¶li chcesz zadawać warto¶ć przez panel (rozs±dne rozwi±zanie). Ustawiasz "3" i panel staje się zadajnikiem.

  Altivar 21HU z pomp± głębinow±
 • #11
  Usuwacz_problemów
  Level 8  
  W rozdziale opisuj±cym pracę w trybie PID podano, żeby ustawić "2" dla FNOD, "0" dla F109 i F200 oraz "1" dla F360.
 • #12
  falowniki.com
  Power inverters specialist
  Je¶li 2 to zadawanie z wej¶cia analogowego 0...10V (oczywi¶cie można ale odradzam ze względu na brak precyzji) wówczas przetwornik powinien być podł±czony do we. analogowego pr±dowego.
  Konfigurację można przeprowadzić tak jak nam jest wygodnie. :)
 • #13
  Usuwacz_problemów
  Level 8  
  Dziękuję za odpowiedĽ. Faktycznie w manualu w języku polskim jest podane wła¶ciwe ustawienie. Manual Schneider'a (foto) wprowadza w bł±d.
  Czy może kolega podpowiedzieć pozostałe ustawienia.
  Manual podaje również charakterystykę dla ustwienia FNOD=3 , która uzależnia wprost częstotliwo¶ć wyj¶ciow± od warto¶ci pr±du w pętli sprzężenia (str. C-5 manuala). Nie bardzo rozumiem jak przy takiej charakterystyce falownik spełni rolę regulatora z funkcj± utrzymania stałego parametru (ci¶nienia).
 • #14
  falowniki.com
  Power inverters specialist
  Cał± sprawę "załatwia" regulator PID, zazwyczaj można go używać "wprost" - czyli zmniejszenie ci¶nienia powoduje zwiększenie obrotów lub "odwrócony" zmniejszenie ci¶nienia powoduje zmniejszenie obrotów.