Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw stereo do pokoju 12m

wpokojuobok 16 Sie 2015 17:54 1239 19
  • #1 16 Sie 2015 17:54
    wpokojuobok
    Poziom 4  

Witam forumowiczów.

Mam poważny problem z doborem odpowiedniego nagłośnienia do pokoju o wymiarach 2.40m x 4.90m. Aktualnie pokój jest w remoncie i ma być w pełni możliwości dostosowany do słuchania muzyki.
    Postaram się opisać lekki schemat, którego muszę się trzymać. Na jednej ścianie 2.40m jest okno pod którym chce ustawić sofe. Natomiast na przeciwleglej zawiesze telewizor. Sufit mam zamiar wykleić gąbką akustyczną o grubości 5cm. Na podłodze leżą panele, które chce pokryć matą, ewentualnie dywanem (do przemyślenia).
    Nie mam bladego pojęcia jakim zestawem wypełnić tą przestrzeń. Głównie słucham muzyki elektronicznej, rapu, jazzu, bluesa, funku. Większość z płyt cd, czasem winyl. Chciałbym uzyskać kompromis pomiędzy złymi warunkami akustycznymi pomieszczenia, a przyjemnym odbiorem muzyki. Jako zestaw mam na myśli dwie kolumny podłogowe + wzmacniacz (z możliwością podpiecia gramofonu) + odtwarzacz cd + wszystko inne co może wzbogacić odbiór. Chcę się zmieścić w 4000, ale jestem w stanie lekko naciąć tą poprzeczkę. Jestem amatorem i nie miałem przyjemności słuchać dobrego stereo. Dotychczas używałem altusów 110 + stary wzmacniacz unitry(nie pamiętam modelu). Byłem zadowolony, jako dzieciak lubiłem robić łomot. Teraz zamiast hałasu wolałbym coś co przyjemnie połechce moje uszy.
    Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc.
    Pozdrawiam.

0 19
  • #2 16 Sie 2015 18:14
    thesarvant
    Poziom 8  

Z tą sumą można kupić naprawdę przyzwoity wzmacniacz :) Problem zaczyna się z ceną głośników. Ja używam aktualnie malutkiej yamachy MCR 840 i jestem bardzo zadowolony z jakości dźwięku w równie małym pomieszczeniu. Cena zestawu to ok 2000 do tego jakiś subwoofer aktywny ok 150w i myślę że zamkniesz się nawet w 2800. Jest to urządzenie bardzo multimedialne i ma naprawdę masę wyjść i wejść używam tyko AUX i hdmi.

0
  • #3 16 Sie 2015 20:01
    Pablo1964
    Moderator

Faktycznie, Yamaha Pianocraft będzie dobrym rozwiązaniem do takiego pokoju. Jednak w porównaniu do altusów będzie to zupełnie inne brzmienie. Proponuję koniecznie posłuchać ulubionej płyty przed zakupem.

0
  • #4 16 Sie 2015 22:01
    wpokojuobok
    Poziom 4  

Dziękuję za propozycje.

Mamy serce, co z głośnikami? Zaznaczam, że muszą to być głośniki podłogowe. Mam dość sporego psa i umieszczanie monitorów na standach nie gra roli. (Bawiłem się granitem i tak wywalił)

0
  • Pomocny post
    #5 16 Sie 2015 23:36
    thesarvant
    Poziom 8  

Co od głośników do dają w zestawie z wzmacniaczem kolumienki HI FI z prawdopodobnie nylonową membraną. Głośniki są chyba 8 omowe i naprawdę fajnie grają jak dokupisz sub. to masz komplet. W przypadku gdy chciał byś kupić inne to polecam kupić wzmacniacz z zupełnie innej pułki ponieważ ten ma że tak powiem biedę z kanałach :D

Dodano po 12 [minuty]:

Kolumna waży od 6 kg i jest wysoka na może 50 cm. Można je spokojnie katować :D Ale nie przesadzaj bo to ustrojstwo jest wrażliwe i łatwo się denerwuje. Przy dużych obciążeniach końcówki mocy np. perkusja na wstępie i na max głośność procek wyłączy całość i będzie migać lampka standby. Nie przejmuj się to tylko zabezpieczenie wyłącz z prądu włącz i będzie działać ale jak zrobisz trwałe zwarcie albo wywali kilka razy z rządu to procek koduje urządzenie i trzeba je wysyłać do warszawy koszt takiej przyjemności 100zł. Czasem pada końcówka mocy po czymś takim a koszt to 200 ale nie wiem czy oni tylko na to naciągają czy tak faktycznie się dzieje. Jak chciał byś odpalić 4 omowe kolumny chodź nie powinno się tego robić pamiętaj o przeliczeniu mocy bo one jedzą znaczne więcej watów i całość będzie się grzać.

Jak pomogłem daj plusa to daje satysfakcje z trafnych odpowiedzi oraz motywacje do pogłębiania swojej wiedzy. :)

1
  • #6 17 Sie 2015 00:06
    wpokojuobok
    Poziom 4  

Rozumiem. Problem w tym, że mój psiak upodobał sobie miejsce przy lewym głośniku, a ze względu na jego masę notorycznie przesuwa mi ustawienie głośnika. Dlatego celuje w głośnik podłogowy, który ustawie na granicie + gąbka.
    W takim razie może jakieś inne propozycje?
    Osobiście myślałem nad wzmacniaczem Herman Kardon Avr260, grundig v-2000, jvc vn-300.
    Z głośników quadral qlx 205 czy nawet jbl 280.
    W sieci jest taki ogrom informacji i sprzętu, że ciężko cokolwiek wybrać, a brak możliwości odsłuchu w danym pomieszczeniu tylko potęguje strach przed wydaniem kasy na coś co tylko będzie wydawało się dobrze grającym zestawem.
    Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.ł

Add.
    Może inaczej podejmę temat. Załóżmy, że macie do dyspozycji pokój 12m2 (bez mebli, wyłączając sofe), możecie go zaadaptować akustycznie i ustawić zestaw audio, nie specjalnie zwracając uwagę na jego koszta. Co sami byście kupili mając taką możliwość? Oczywiście w granicach rozsądku, nie potrzebuje sprzętu na pokaz, który będzie przepustką do miejscowego grona audiofilów.

0
  • Pomocny post
    #7 17 Sie 2015 01:40
    thesarvant
    Poziom 8  

Myślałeś może o lampach? Osobiście brał bym elektrostaty logana i jakiegoś potwora bo 1 om tego wymaga. Ewentualnie nowe cantony z denonem. Daruje sobie dokładne nazwy bo to i tak nic nie wnosi do dyskusji.

1
  • #8 17 Sie 2015 02:15
    wpokojuobok
    Poziom 4  

Haha. Dobra poniosła mnie fantazja. Nie myślałem, że głośnik może kosztować tyle pieniędzy. Jak to brzmi? Btw. Ciekawy design tych loganów.

Natomiast cantony, świetna sprawa. Takiej rady szukałem.
    W takim razie muszę odsłuchać cantony 507 i jbl 280.
    Czy coś ze stajni onkyo jako odpowiednik denona czy kwestia osobistych preferencji?

0
  • #9 17 Sie 2015 02:47
    thesarvant
    Poziom 8  

To brzmi bardzo ciekawie :) Dobrze radzą sobie z budową sceny w małych pomieszczeniach. Potrafią zagrać ścianą albo oddać trio smyczkowe. Kuszący jest sprężysty i żywy bass ale długo by tak opowiadać... Cantony też widziałem po 23 tyś :) Do tak małego pomieszczenia naprawdę przemyślał bym sprawę wzmacniacza lampowego :) Kwestia osobistych preferencji ale też tego że rozbierałem oba i denon zawsze nie robił problemów wydaje się być bardziej po układany :)

0
  • #10 17 Sie 2015 03:33
    wpokojuobok
    Poziom 4  

Dobra mamy głośniki.
    Szperałem w sieci i znalazłem denona x2000.
    Powinno wszystko ładnie współgrać.
    Brakuje mi odtwarzacza cd i kabli. Jakieś rozwiązania?

0
  • #12 17 Sie 2015 09:53
    RMS.pl

Poziom 26  

W tym budżecie polecałbym zestaw stereo oparty na klasowych monitorach hi-fi plus wzmacniacz stereo z funkcjami sieciowymi i wejściem gramofonowym np
    Indiana Line Tesi 260
    Polk Audio RTi A1
    Polk Audio TsX220

i wzmacniacz Polk Omni A1 lub Definitive Technology W-Amp.

0
  • #14 17 Sie 2015 20:04
    wpokojuobok
    Poziom 4  

Dobra, więc tak. Dzisiaj odwiedziłem jeden ze sklepów jbl. Przesłuchałem 280 oraz 290 podłączone do hk avr460. Nie mam zastrzeżeń. Je wszystko odbywało się w znacznie większym pomieszczeniu (na oko 30m2) zaadaptowanym akustycznie. 290 miały większego kopa, na więcej szczegółów mam słabo wyuczony słuch. Jedyny dystrybutor cantona jest w Londynie, więc odsłuch odpada. Czy jest możliwość odsłuchania w sklepie znajdującym się w wawie, bądź innych miastach?
    Przeglądając fora natknąłem się na firmę marantz, posiada ktoś jakieś doświadczenie związane z ich produktami?

Nie wiem czy dobrze rozumiem pojęcie monitora w sprzęcie codziennego użytku. To ta sama konstrukcja co monitor studyjny? Jeżeli tak, to taka opcja odpada. W drugim pomieszczeniu posiadam adamy a5x i niestety słuchanie na nich niektórych produkcji nie należy do przyjemnych. Szukam czegoś co "pomaluje" dźwięk, a nie odda jego faktyczne brzmienie. Co prawda nie mam podpietego pod nie suba, więc może dlatego brakuje mi dołu w większości produkcji, których słucham na co dzień.

Sprawdziłem Yamaha, dziękuję. Znacznie przekroczyłem budżet, więc na razie pozostanie mi słuchanie mp3. Mimo to skoro już powstał temat, jaki odtwarzacz pod ten wzmacniacz ewentualnie jakaś inna propozycja bym mógł porównać. Pozostaje kwestia kabli, bo inaczej nic nie zagra.

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie i pomoc.

0
  • Pomocny post
    #15 17 Sie 2015 20:24
    k52
    Poziom 32  

Kupując jakikolwiek amplituner kina domowego, zwłaszcza niedrogi, ale i droższy, oddalasz się od dobrego stereo i muzyki. Bywa że amplituner kinowy za ok. 2-2,5 k jest już w miarę mocny w W, choć też nie tak jak obiecują reklamy, ale często jest i tak mało wydajny prądowo.
    Wzmacniacze pokroju niedrogich Yamaha as500/501, Denon 720, Pioneer A30, Marantz 6004/6005, Nad 326 zakasują amplituner kinowy w każdym aspekcie i to sporo od nich droższy.
    Jak masz sporego psa, to waga kolumn nie załatwia sprawy, bo takie wymienione wcześniej spore JBL studio 280 i tak są wywrotne, bo mają wysoko umieszczony środek ciężkości i wąsko rozstawione nóżki. Inna rzecz to taka że ciężkie kolumny to najczęściej duże kolumny, a ty masz nieduży pokój !
    Według mojej praktyki warto by poszukać kolumn które dobrze grają, a nie tylko ważą i przykręcić do nich szerszy granitowy cokół - podstawę. Zamówić w zakładzie kamieniarskim dwa marmurowe cokoły 30x40cm grube na 2 cm z trzema otworami do przykręcenia do spodu kolumny, wydatek ok 150zł załatwi problem. Taka szeroka i ciężka podstawa z granitu, lepiej stabilizuje jak duża masa wysokiej kolumny. Są kolumny które takowy mają jak np. w Monitor Audio BX5, Mission mx4, czy szerokie boczne nóżki jak w Yamaha ns555, ale to też ryzyko bo dużo nie wystają poza obrys, a przecież nie koniecznie muszą dobrze grać jak dla ciebie. Dodatkowo można dociążyć dół kolumny piaskiem w woreczkach, włożonych przez odkręcony np. głośnik. Niektóre kolumn jak Mission m34 ze specjalną komorą balastową i piaskiem w niej potrafiły ważyć pod 40 kg, a środek ciężkości był przy podłodze.

Edit : Canton w Londynie?, przecież to solidna i powszechna marka. Mają modele po kilkadziesiąt tysięcy, ale tańsze sa nawet w MM i Saturn, o salonach audio nie wspominając. To samo można napisać o Marantzu, jak dla mnie dość popularny pm 6004, czy najnowszy 6005 jest świetny, a pm 7005 też wart swojej ceny.
    Oczywiście nawet świetny wzmacniacz wymaga odpowiednich kolumn i odwrotnie ! Pewne marki wzmacniaczy i kolumn grają ze sobą nieciekawie !!!

1
  • #16 17 Sie 2015 20:53
    wpokojuobok
    Poziom 4  

Planowałem takie rozwiązanie z kolumnami podłogowym. Powiedzmy, przymocować je na stałe do ciężkiej podstawy. Dodatkowo wynosząc je w górę, by skierować głośnik bezpośrednio na sweet spot obrany na sofie. Altusy przemieszczały się w pionie, a monitory, które mam na standach poleciały w dół. Zaczepił łapą i szarpnął, na szczęście nic się nie stało, jednak dało do myślenia. Na pewno skorzystam z rady.

Rozumiem, że problemem jest tu zbyt duża moc zestawu, który będzie się to dusić w pomieszczeniu. Mam zamiar to naprawić panelami i gąbka. Drugim argumentem skłaniającym mnie do takiego rozwiązania jest wybieganie w przyszłość. Mam nadzieję się wynieść z bloku, więc ten zestaw ma być takim zakupem na lata.

Aktualnie pracuje za granicą na zestaw o którym dyskutujemy i staram się tutaj w miarę możliwości odsłuchać typów. Niestety w żadnym sklepie nie widziałem cantonów.

0
  • #17 17 Sie 2015 20:56
    Pablo1964
    Moderator

Amplitunery kina domowego starzeją sie w zastraszającym tempie. Dzisiejszy model za 2 lata będzie już przestarzały. To nie jest inwestycja w przyszłość.

0
  • #18 17 Sie 2015 21:04
    wpokojuobok
    Poziom 4  

Mój błąd. Przeczytałem podany wątek. Celuje we wzmacniacz stereo.
    Użytkownik korrus zaproponował yamahe, szukam czegoś do porównania.

0
  • #19 17 Sie 2015 23:37
    thesarvant
    Poziom 8  

Cantony obsłuchasz wszędzie ja w trójmieście w jednej galerii znalazłem saturna i denona z malutkim pokoikiem idealnym do odsłuchów :)

0
  • #20 18 Sie 2015 09:22
    k52
    Poziom 32  

Cantona, nawet tej taniej serii GLE warto posłuchać. Jak np. Canton gle 476 z Yamahą as 500/501 będzie ci za detalicznie, posłuchaj z Denonem 720, Nadem 326. Jak lubisz nieco więcej basu popatrz na Magnat quantum 675 itd.
    Pewnie jesteś w UK ;), bo w Niemczech , czyli kraju Cantonów one są i warto poszukać używanych wyższych serii w drewnie. W zależności od modelu za 200- 450 euro kupisz odpowiednik dzisiejszych za ponad 10 tys. a będą w dobrym stanie. Jak masz możliwość przetransportować je własnym autem to warto sobie kupić tam coś, bo kurierem nieco ryzyko wysyłać.
    Jak jesteś w UK to popatrz na ebayu, czy komisach za lepszymi modelami KEF,a, Monitor Audio, Castle, w ogóle chyba z 30% wszelkich marek kolumn to Brytyjskie wyroby.

0