Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napięcia na układzie u2008 - migotanie odbiornika

18 Sie 2015 20:30 939 4
  • Poziom 6  
    Cześć,

Uzyłem schematu jak tutaj:
    Regulator napięcia na układzie u2008 - migotanie odbiornika

Do stworzenia regulatora napięcia z zastosowaniem u2008 i triaka. jedyne, co pominąłem, to rezystor R3, który uważałem, że na pewno nic wielkiego do tematu nie wnosi.

Na pewno coś musiałem zrobić źle, ale siedzę już nad tym dzień i nie potrafię znaleźć błędu, może komuś z Was uda się mi pomóc.

Po podłączeniu do zasilania i jako odbiornika żarówki halogenowej:
    1. żarówka mruga, jakby częstotliwość była 25Hz, a nie 50Hz
    2. Regulacja świecenia odbywa się stopniowo, a nie płynnie. Mam jakieś 5 stopni wypełnienia i koniec
    3. Regulacja kąta wyzwalania potencjometrem P1 (1M) jest bardzo czuła, drobny ruch zmienia bardzo dużo. Wiem, że mogę zamienić na mniejszy, ale czemu w schemacie jest taki duży? Może to ja zrobiłem coś nieteges i dlatego tak to działa.

Jakieś pomysły ?

Użyłem triaka BTA140-800
    obciążenie jest między 2gą nóżką triaka, a zasilaniem

Będę wdzięczny za pomoc

Filip

Dodano po 1 [godziny]:

Aha, to się może okazać ważne :)

- Nie oczekuje odpowiedzi typu "źłe zrobiłeś to", oczywiście jak ktoś jest tak bystry i wie od razu, to fajnie :) Raczej nastawiam się na "gdzie szukać", a może "co zmierzyć"

- Żarówka mruga, jak jest przyciemniona - jak świeci pełnym światłem to nie mruga (ale pewnie jedynie tego nie widać)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 21  
    Witam.
    Na początek umyj bardzo dokładnie płytkę z kalafonii ( rozpuszczalnik nitro ). Układ U2008 jest wrażliwy na zabrudzenia i miałem podobny przypadek.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 6  
    Umyłem - zero zmian. Aż mnie korci żeby jeszcze raz od początku to polutować...
  • Poziom 21  
    Witam.
    może triak jest odwrotnie wlutowany ?
  • Poziom 6  
    Wtedy raczej coś by pierdykło, bo bym puszczał 220 na Gate a sterowałbym anodę :)

Spróbuję podłączyć go pod pierwszą anodę, a nie drugą

Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

OK - dla przyszłych zagubionych - po odpoczęciu od szukania błędu, znalazłem go.
    Potencjometr miałem podpięty do 6 nóżki a nie do 5tej :)

alien_audio - dzięki za wiedzę i chęć pomocy!

F