Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra PW 8010 - charczy prawy kanał.

03 Cze 2005 00:26 3073 19
  • Warunkowo odblokowany
    Witam mam pewnien problem.. chodzi o to iż mam wzmachorek Unitra 8010 i od pewnego czasu robi sie tak ze po pewnym czasie uzytkowania <pare minut> zaczyna prawy kanał "pierdzieć" tak jakby sie przegrzewala jakas koncowka mocy czy cos i traciła swoje wlasciwosci.. co to moze być ??? i Jak to naprawić ???

Jeszcze jedno pytanie.. czy ten wzmachor 2+2 dalo by sie przerobić na 2+1 .. tak abym mial dwa wyjścia na zwykłe glosniczki a dodatkowe na woferek. Jesli tak to mniejwiecej jakim sposobem??

Z goru dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam !!!
  • Poziom 34  
    Witam !

Zacznij od poprawienia lutowania w obrębie uszkodzonego kanału , tylko nie poodparzaj ścieżek . Jeśli to nie pomoże zmierz prąd spoczynkowy w uszkodzonym kanale : na zimno (po włączeniu) oraz po 10-15 minutach . Pamiętaj o odłączeniu kolumn w chwili pomiaru . Metoda pomiaru była wielokrotnie opisywana na forum . Jeśli chodzi o subwoofer , to przykro mi : 8010 jest wzmacniaczem 2-kanałowym (1+1) , a 2+2 to jedynie możliwość równoległego podpięcia drugiej pary kolumn .

pozdrawiam
  • Warunkowo odblokowany
    Ok kurcze tylko nie moge znalezc tej metody.. jesli bylbyś tak miliy i mi chociaz linka podal do opisu jak to sie mierzy :)

a nie da sie jakoś go przerobic zeby był 2 +1 :? Moze dorobić jakiś moduł wzmacnajacy w wlozyc wszystko razem do jednej obudowy ??
  • Poziom 31  
    Witam!
    Miałem coś podobnego w "Zodiaku". Jeden z tranzystorów końcowych mocy. Wymieniłem wszystkie BD285-6 na 2N6488-91.
    Cześć!
  • Poziom 34  
    Wpinasz się z miernikiem pomiędzy emitery tranzystorów mocy w jednym kanale i oczczytujesz wskazanie DC . Bez obcišżenia , bez sygnału , volume na zero .

A przerobić się nie da , na dodatkowš koncówkę do suba nie ma miejsca .
  • Warunkowo odblokowany
    ok zrobie tak i dam odpowiedz :)
  • Spec od TV
    witam
    pomiar prądu spoczynkowego opiera się na metodzie pośredniej :mierzysz spadek napięcia na rezystorach emiterowych i wykorzystujesz prawo ohma, zastosuj obciążenie zastępcze 8ohm
    pzdr
  • Poziom 27  
    leszczu napisał:
    witam
    pomiar prądu spoczynkowego opiera się na metodzie pośredniej :mierzysz spadek napięcia na rezystorach emiterowych i wykorzystujesz prawo ohma, zastosuj obciążenie zastępcze 8ohm
    pzdr

Ja zawsze mierze napiecie na rezystorach nie podłączając nic pod wyjście.
  • Warunkowo odblokowany
    ktore to sa ?? jak wygladaja i jakie powinno być napiecie ??
  • Spec od TV
    podłączając obciążenie zastępcze można ewentualnie później dokonać analizy stabilności prądu spoczynkowego.
    ..Rezystory emiterowe to te przy końcówkach mocy - ceramiczne klocki bądz drutowe mają moc około 5W oraz rezystację około 0,22ohm. Spadek napięcia powinien wynosić okolo 30mV.
    pozdrawiam
  • Warunkowo odblokowany
    hmm podlaczyłem miernik pod te rezystory ustawiajac siłe slosu na "0" i wykazało mi na dwoch rezystorach tych z prawej strony ok 55 mA a na dwoch z prawej ok 4 mA .. czyli które sa zepsute ??
  • Poziom 34  
    Czy to jest odczyt "na zimno" czy po wspomnianych kilku minutach , kiedy jeden kanał zaczyna wariować ? Prosiłem , żebyś podał oba , czyli : prawy na zimno / lewy na zimno oraz prawy po rozgrzaniu / lewy po rozgrzaniu . Prawy to rezystory R255/256 , lewy R155/156 . Przy okazji pomiaru rzuć okiem na podkówki R150 i R250 , spróbuj delikatnie ruszyć ślizgaczem i zobacz czy odczyty ulegają zmianie .

A tak nawiasem , to miałeś mierzyć spadek napięcia (mV) , a nie prąd (mA) .
  • Warunkowo odblokowany
    Podaje kolejno wskazania:

Tuż po włączeniu < sila glosu na "0">

R155 - ok 50 mV
    R156 - ok 42 mV
    R255 - ok 3mV
    R256 - ok 4mV

po 20 minutach gdy glosnik zaczol harczec ...
    <sila glosu zrobiłem na "0">

R155 - ok 58 mV
    R156 - ok 50 mV
    R255 - ok 0,5 mV
    R256 - ok 0,5 mV

Rozzumiem... ze ten wzmachor ma 4 koncowki mocy.. i moge podlaczyc i zamiast 2 moge podlaczyc 4 glosniki nie tracac na sile glosu tylko jeszcze ja podwajajac ??
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Talibanczyk napisał:

po 20 minutach gdy glosnik zaczol harczec ...
    <sila glosu zrobiłem na "0">

R155 - ok 58 mV
    R156 - ok 50 mV
    R255 - ok 0,5 mV
    R256 - ok 0,5 mV

Rozzumiem... ze ten wzmachor ma 4 koncowki mocy.. i moge podlaczyc i zamiast 2 moge podlaczyc 4 glosniki nie tracac na sile glosu tylko jeszcze ja podwajajac ??

Nie. On ma tylko dwie końcówki mocy. W tym drugim kanale te napięcia są zdecydowanie za małe. To jest prawdopodobna przyczyna charczenia. Tylko nie wiadomo czy to kwestia regulacji czy wynika np. z uszkodzenia poprzedniego stopnia.
  • Pomocny post
    Spec od TV
    czesć
    myślę, że możesz delikatnie regulować prką spadek napięcia tylko jednocześnie obserwuj wskazania miernika.Spróbuj doregulować tak jak w drugim kanale. Jeśłi nie bedzie zadawalającej różnicy to wymień parę róznicową T205 T206 oraz elementy (nie wiem czy trafiłem w kanał) C229 R251 R250 T210(sterujący).
    Posłuchaj- w zasadze żeby się upewnić czy to przedwzmacniacz czy stopień końcowy proponuję odpiąć przedwzmacniacze i zamienić miejscami .Jeśli charczenie się przeniesie to masz uszkodzenie w przedwzmacniaczu jeśli natomiast nie przeniesie się to masz uszkodzenie w stopniu końcowym mocy.
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Po pierwsze : ściągnij sobie schemat , bo nie mam siły tłumaczyć kolejny raz ile kanałów ma wzmacniacz . Sprawdź R250 - często zdarza się , że ślizgacz nie ma kontaktu ze ścieżką oporową . Jeśli jest OK , to w następnej kolejności do wymiany T207 , T208 , C225 , C226 .
  • Warunkowo odblokowany
    ok dobra.. sprawdze i dam znac...

Acha a zamiast tych T207 , T208 można dać jakieś inne lepsze :P ?? Tak zeby troszke podtuningować ten wzmachor ??
  • Spec od TV
    cześć:-)
    Podtuningować?- musiłbyś zwiększyć napięcie zasialnia zwiększyć moc trafo i wtedy możesz zamontować mocniejsze tranzystory końcowe mocy
    pzdr
  • Poziom 21  
    Witam! Wymień kondensator 2x4700uF i reszte starych kondensatorów. Do tego bez apelacyjnie podlegają wymianie tranzystory!

Pozdrawiam
    Lucki
  • Poziom 19  
    heh Ty pierwej naprwa wzmaka by działał jak 3eba a poźniej sie łap za tuning <lol> a propos tuningu - wstaw niebieskie (3mm) diody LED i tunning wizualny masz już za sobą. Co do elektroniki to ja bem se dał siana bo w tym wzmaku są lipne ścieżki i szybko "odchodzą" od laminatu.