Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nasłuch TP.sa ?

03 Cze 2005 20:21 4059 8
  • Poziom 17  
    Witam. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego słuchając 462 MHz do 475 MHz słysze tylko jedną stronę (czasami słychać drugiego rozmówce, ale bardzo cicho)? Mój skamer to ten ze ŚR
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Bo transmisja jest w dupleksie czyli obaj rozmówcy są na dwóch różnych częstotliwościach.
    Jednego romówcę słuszysz dobrze bo powinieneś a ten drugi cichy rozmówca jest słyszalny "z przesłuchu" z aparatu telefonicznego. Głośność (jakość) cichszego rozówcy zależy od egzemplarza (jakości) aparatu telefonicznego "głośnego" rozmówcy.
    Trochę to pokręcone ale chyba złapałeś o co chodzi :) .
    Pozdrawiam.
  • SterControlSterControl
  • Poziom 17  
    zodiak318 na początku też tak myślałem że w dupleksie, ale nie mogłem złapać drugiej strony i stąd moje pytanie. A jeszcze jedno, dlaczego zawsze słychać osobe która dzwoni, a odbiorcę nie ?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    albion1 napisał:
    zodiak318 na początku też tak myślałem że w dupleksie, ale nie mogłem złapać drugiej strony i stąd moje pytanie. A jeszcze jedno, dlaczego zawsze słychać osobe która dzwoni, a odbiorcę nie ?

Jest w dupleksie, tak jak kolega wyzej napisal.

Na czestotliwosciach 462-467 Mhz nadaja stacja bazowa, dlatego lapiesz ja mocno, i na niej slyszysz telefon "nie-centertelowy".
    Natomiast 10 Mhz nizej (czyli na wejsciu stacji bazowej) nadaje wlasnie ten Centertelek. Jak masz dobra antene to ustaw sie na czestotliwosci wejsciowej stacji bazowej i powinienes uslyszec.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam. Ja nie mam problemu większego z nasłuchem owych "stacji" w zleżności od zamieszkania i centerali różnie słychać, ale większość rozmów w obie strony. A wszytko na standardowej antence na 2m która jest przy skanerku. (powinna być na 70cm ;) )

Pozdrawiam Sadek

P.S.
    Dziś zmontowałem antenke na 2m zew. i dużo lepiej niż standardowa gumowa. niby 1/2 fali ;)
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    albion1 napisał:
    Witam. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego słuchając 462 MHz do 475 MHz słysze tylko jedną stronę (czasami słychać drugiego rozmówce, ale bardzo cicho)? Mój skamer to ten ze ŚR
    Witaj.

Musisz posluchac , podstawy czyli 452.500 - 457.000
    i bazy 462.500 - 467.000Mhz z krokiem 25 khz i najlepiej na dwoch skanerach.

Pozdr.
  • Poziom 17  
    Dzięki. Czyli do pełnego nasłuchu pozostaje mi wykombinować drugi skanerek.Ostatnio udało mi się zdobyć MC3362, może ma ktoś sprawdzony schemat z tą kostką W necie dużo jest schematów z MC3362 na 70cm, ale ja chciałbym zrobić coś sprawdzonego i działającego
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Zamiast kombinowac ze skanerami mozna przerobic np Siemensa C5 tak jak sie je przerabia na 433MHz tylko bez zmiany ukladow RF. Wystarczy wymiana sterownika... Soft w sterowniku umowliwia nasluch tego pasma. Sprawdzilem i dziala bardzo ladnie :)
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    IjeSJot napisał:
    Zamiast kombinowac ze skanerami mozna przerobic np Siemensa C5 tak jak się je przerabia na 433MHz tylko bez zmiany ukladow RF. Wystarczy wymiana sterownika... Soft w sterowniku umowliwia nasluch tego pasma. Sprawdzilem i dziala bardzo ladnie :)

Dokladnie , z ta roznica ze na skanerze posluchasz sobie duzo wiecej np.

telefonow bezprzewodowych , policji , pogot. , strazy , lotnictwa -

cywilnego wojskowego i aeroklubow, kolei , SOK , ochrony , strazy

lesnej , GOPRu , marynarki handl. i wojennej , strazy granicznej ,

zakladow pracy , taxi , radioamatorow , lesnikow itd.

Jezeli kogos interesuja skanery , zajmuje sie tym i zapraszam na prv.

Pozdrawiam.