Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator sinusoidy - przegrzanie tranzystorów mocy.

Physicist 13 Wrz 2015 11:02 717 3
 • #1 13 Wrz 2015 11:02
  Physicist
  Poziom 6  

  Witam,
  od dłuższego czasu zastanawiam się nad przyczyną zainstniałego problemu. Mianowicie, posiadam zasilacza awaryjny pompy c.o., który przy braku napięcia sieciowego pełni rolę generatora funkcji sinus tak, aby wysterować pompę i zabezpieczyć piec. Niedawno pojawił się problem - spaliły się tranzystory po jednej ze stron płyty PCB, bezpiecznik 40 A, termik bimetaliczny 45 st. Celsjusza oraz transoptor, które wymieniłem. Po podłączeniu akumulatora panel sterowniczy wskazywał na błąd w układzie, jednak po podłączeniu samego zasilania sieciowego układ nie startował - dopiero połączenie tych dwu opcji dało efekt. Układ rzeczywiście wystartował, wentylator zaczął chodzić, jednak po chwili spaliły się 2 kolejne tranzystory po drugiej stronie, symetrycznej, płyty. Wcześniej, tak mi się przynajmniej wydaje, na jednym z wymienionych tranzystorów mocy zaistniało zwarcie. Wymieniłem tranzytory IRF3205 na IRF3205ZPBF. Przed kolejną wymianą i uruchomieniem układu chcę sprawdzić układ - sprawdziłem diody w pobliżu tranzystorów - są w porządku, jednak nie sprawdzałem efektu Zenera na diodach Zenera, gdyż nie jestem w posiadaniu zasilacza warsztatowego. Logika układu działa, prostownik Graetza w porządku, inne tranzystory, głównie bipolarne i jeden unipolarny również są w porządku, mierzyłem na układzie, ale spadki napięć $$U_{be}$$ oraz inne wydają się być w porządku. Jest jeden tranzystor w układzie Darlingtona, ale również obserwuję na nim podwójny spadek napięcia złącza krzemowego. Czy problem może tkwić w przekaźnikach, czy raczej przyczyny szukać w pobliżu tranzystorów mocy, a może problemu już nie ma? Proszę o pomoc. :)
  Pozdrawiam.
  P.S. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć.
  Generator sinusoidy - przegrzanie tranzystorów mocy. Generator sinusoidy - przegrzanie tranzystorów mocy. Generator sinusoidy - przegrzanie tranzystorów mocy. Generator sinusoidy - przegrzanie tranzystorów mocy. Generator sinusoidy - przegrzanie tranzystorów mocy. Generator sinusoidy - przegrzanie tranzystorów mocy. Generator sinusoidy - przegrzanie tranzystorów mocy. Generator sinusoidy - przegrzanie tranzystorów mocy.

  0 3
 • #2 13 Wrz 2015 12:37
  SERVICE-AV
  Poziom 39  

  Mylnie to nazywasz generatorem, generator w tym istnieje, ale całościowo, to jest zasilacz awaryjny 230V. I ten zasilacz nie ma żadnych oznaczeń producenta, sam go zbudowałeś? ;)

  0
 • #3 13 Wrz 2015 12:39
  Physicist
  Poziom 6  

  Oznaczenie na panelu przednim widnieje, tj. NB300W (300 W to chyba moc, prawda?).

  0
 • #4 14 Wrz 2015 14:45
  Edisan
  Poziom 18  

  Sprawdź czy tranzystory " stojące " obok radiatorów nie powinny być
  przymocowane śrubkami albo sprężynkami. Niesymetryczne działanie obydwu "połówek" generatora sinusoidalnego może być spowodowane uszkodzeniem transformatora wyjściowego.

  0