Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz awaryjny pompy c.o. - uszkodzenie tranzystorów.

12 Wrz 2015 10:23 540 3
  • Poziom 6  
    Witam,
    już od dłuższego czasu głowię się nad naprawą zasilacza awaryjnego pompy centralnego ogrzewania - wcześniej spalony transoptor i tranzystory mocy zostały wymienione. Wszystko niby działało, ale tylko po podłączeniu samego akumulatora (panel sterowniczy wskazywał na błąd) - po podłączeniu zasilania sieciowego (bez podłączonego akumulatora) nic nie ruszyło, jednak po podłączeniu obu z tych wariantów układ znów sprawił problemy, gdyż spaliły się kolejne 2 tranzystory mocy (jest ich w sumie 8), jednak nie te, które były spalone wcześniej, a 2 po drugiej stronie (te symetryczne do tych wcześniej spalonych). Nie chcę odpalać układu po raz kolejny bez uprzedniego upewnienia się, że wszystko jest w porządku - wiem, pewnym być nie mogę (nie mam schematu, a to by, przynajmniej dla mnie, dość mocno ułatwiło zadanie), ale jednak warto sprawdzić co trzeba. sprawdziłem już tranzystory w układzie - wydają się być w porządku (sprawdzałem na układzie, nie wylutowywałem ich), mostek Graetza scalony również jest w porządku, elektrolity również wyglądają na nienaruszone. Zastanawiam się nad diodami Zenera - nie mam zasilacza warsztatowego, nie jestem w stanie sprawdzić efektu Zenera, jednak multimetrem sprawdziłem ich polaryzację - jest w porządku. Czego to może być wina - gdy zaczął chodzić wentylator tranzystory zaczęły się palić, co prawda (chyba) było zwarcie na jednym z tranzystorów, które wymieniłem, ale chciałbym poznać Wasze sugestie.
    Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    Nie napisałeś nadal co to za model przetowrnicy. Jednak bez udziału oscyloskopu będzie Ci raczej trudno naprawić. Należy sprawdzić czy na wszystkie bramki tranzystorów kluczujących przychodzą odpowiednie impulsy bez ich obecności. Jeśli nie będą prawidłowe należy szukać usterki w części logicznej co często nie jest proste.
  • Poziom 6  
    NB300W - to model przetwornicy. Nie posiadam oscyloskopu, jestem dość młody, więc posiadam tylko multimetr, stację lutowniczą i podstawowe narzędzia. Nie mam generatorów funkcyjnych, oscyloskopu, zasilacza laboratyjnego et cetera. Nie posiadam nawet schematu danego urządzenia, ze względu na brakjego dostępności.