Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Korting A-300 na STK 463. Uszkodzony jeden kanał

02 Paź 2015 11:14 2667 28
 • Poziom 11  
  Witam.
  Trafił mi się wzmacniacz - jak w opisie, niestety z jednym sprawnym kanałem. Na drugim - uszkodzonym - występuje napięcie stałe = 7,8V. Pomierzyłem wstępnie napięcia na końcówce mocy STK 463. Może mi ktoś podpowiedzieć, czy STK jest spalona, czy może to wina innych elementów? Niestety nie posiadam całego schematu, jedynie połówkę oznaczeń STK 463 ze schematu.
  Nóżki:
  1 0V (powinno być -0,2V)
  2 7V (powinno być -0,2V)
  3 -0V (powinno być 0V)
  4 6,7V (powinno być -1,3V)
  5 -33,6V (powinno być -36,2V)
  6 i 7 8V (dziwne, powinno być 0V)
  8 8,6V
  A tu druga połówka STK, i ta ma chyba prawidłowe napięcia (kanał sprawny - grający poprawnie):
  9 33,6V (chyba powinno być 36,2V)
  10 i 11 0V
  12 -33,6V (chyba powinno być 36,2V)
  13 -1,3V
  14 0V
  15 -0,2V
  16 -0,2V
  A może to wina kondensatorów przy STK? - gdzieś na forum taki przypadek wystąpił.
 • Poziom 11  
  To już sobie ściągnąłem. Ja mam coś takiego - urywek ze schematu (strona radiomuzeum).

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jedna połówka STK463.
 • Serwisant
  Na nodze 8 powinieneś mieć napięcie bliskie 36V. Między 8 i 9 nogą jest rezystor 100 ohm.
  Układ do wymiany.
 • Poziom 11  
  Dzięki. Tak też myślałem, ale z racji mojego niedoświadczenia wolałem się najpierw upewnić. Poszukam tego układu w internecie. A może zastąpić go silniejszym STK 465?
 • Serwisant
  Mocniejszy zawsze lepszy. Natomiast problem może być ze znalezieniem oryginału, lub pewnego zamiennika. Szukał bym z demontażu, ale z gwarancją.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Jeśli między wyprowadzeniami 8 i 9 jest włączony rezystor 100 Ohm a napięcie odpowiednio 8,6V i 33,6V , to pierwsza logiczna myśl - należy sprawdzić rezystor . Przy takim spadku napięcia on musi spłonąć . Sprawdź również kondensator elektrolit , który swoim plusem jest podłaczony do 8 nóżki i rezystora 100 Ohm . Miej na myśli, przez ten rezystor napięcie zasilania postępuje na tranzystory obu kanałów STK 463. Oznacza u ciebie są poruszone reżimy wejściowych kaskad i sprawnego kanału . Sprawdź wszystkie elementy , i zamień uklad kiedy będziesz na 100 odsetków pewny , że on jest nie sprawny . Lepiej zamień na STK 465.
 • Poziom 11  
  Wymieniłem rezystor 100 ohm - był spalony, dla pewności również kondensator. Coś tam gra, ale z przerywanymi trzaskami - nieczysto. Pomierzyłem napięcia:
  Nóżki:
  1. 0v
  2. 8 v
  3. 0v
  4. 7,7 v
  5. -33,2 v
  6 i 7 9v
  8. 33,1v
  Jakieś sugestie? Lewy kanał dalej z napięciem stałym - ok 8 v.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Dla rezonu, że STK jest niesprawny wymierzyj i porównaj napięcie na nóżkach 1-16, 2-15, 4 - 13, 7 - 10, 6 - 11. Na 99 odsetków rezon, że uklad upadł, lecz 1 odsetek zostaje na możliwość obrażenia elementów . Należy sprawdzić wszystkie warianty, żeby potem nie żałować o daremnie zużytych pieniądzach.
 • Poziom 11  
  Napięcia na poszczególnych nóżkach pomierzyłem już wcześniej - pierwszy wpis. Po wymianie rezystor i kondensatora, w zasadzie napięcia nie uległy zmianie.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Sprawdz rezystory między nóżkami 2-7 i 10-15(33К ), a także rezystory 3,3К i 1К między nóżkami 5-12 i 4-13. Sprawdź również kondensatory 47uF . Jeśli te elementy są sprawne - zamień STK .
 • Poziom 11  
  Ok. Poćwiczę z nim wieczorem i zdam relację.
 • Poziom 11  
  Sprawdziłem te elementy- wszystkie sprawne. Czyli do wymiany STK. Mam jeszcze pytanie. Czy ktoś mi powie, co to jest ?- zdjęcie 1. Wylutowałem to z układu - zdjęcia nr. 2, i na mój gust zastąpiłem diodą zenera.
 • Poziom 41  
  Zdjęcie jest dość słabe ale element wygląda na diodę germanową.
 • Poziom 11  
  Wygląda jak dioda. Cała szklana i z jednej strony ma dwa czerwone paski. Można to czymś zastąpić? Na płytce z tego układu jest oznaczona jak D... ( numer zamiast kropek).
 • Poziom 41  
  Trudno powiedzieć czym, ponieważ bez schematu nie da się ustalić co ta dioda tam konkretnie robi i w jakim układzie pracuje.
 • Poziom 11  
  Już długo szukałem schematu tego wzmacniacza - bez skutku. Jest tylko na płatnej stronie radiomuseum. Mam dwa egzemplarze tego wzmacniacza. Pierwszy uruchomiłem po wymianie STK463 na STK465. Był w opłakanym stanie - leżał pod chmurką, i to dość długo. W nim też była pęknięta ta dioda. Wymieniłem w nim wiele elementów, ale efekt nie był zadowalający. Liczę na ten egzemplarz. Może jak go uruchomie, poradzę sobie z tym pierwszym. Ta dioda pracuje w układzie ze zdjęcia.
 • Poziom 41  
  Zdjęcie płytki nie wiele mówi o układzie. Narysuj na podstawie płytki schemat, wtedy będzie wiadomo co to za układ.
 • Poziom 11  
  Jak znajdę więcej czasu, to spróbuję naszkicować ten układ.
  Wzmacniacz już po wymianie STK na STK 465. Gra czysto. Napięcia na nóżkach (1 i 2, 15 i 16) wzrosły do około - 0,5V. Pierwotnie na STK 463 powinno być -0,2V. Zostaje jeszcze kwestia tego układu i wskaźników wysterowania. Wskaźniki stanęły w połowie skali i nie chcą ruszyć, choć napięcie na nich wzrasta lub maleje, w zależności od ustawienia głośności. Co można z tym zrobić?

  Dodano po 33 [minuty]:

  A może ta dioda germanowa (z tego układu) ma wpływ właśnie na wskaźniki wysterowania?
 • Poziom 41  
  hetman1 napisał:
  Co można z tym zrobić?

  Przyjrzeć się jak sterowane są te wskaźniki i w razie konieczności narysować schemat. Schemat jest jedyną podstawą na której opiera się ''coś z tym zrobienie''.
  hetman1 napisał:
  A może ta dioda germanowa (z tego układu) ma wpływ właśnie na wskaźniki wysterowania?

  Na podstawie dotychczasowych danych nie da się stwierdzić czy ta dioda ma coś wspólnego ze wskaźnikami. Schemat jest do tego potrzebny.
 • Poziom 11  
  Po oględzinach zauważyłem, że ten układ podłączony jest do włączników filtrów, nie ma nic wspólnego z tymi wskaźnikami. Przewody idą do niego z prawego i lewego kanału i wychodzą z drugiej strony układu do włączników filtra.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Dla sprawdzenia wskaznikow wykorzystaj schemat na zdjęciu. Wystarcza 1 baterii 1,5V . Nominały rezystora i potencjometra są nie krytyczne - możesz ich zwiększyć do 2-3 razy. Odłącz od wskaznikow kable . Jeśli bez sygnału strzałki wskaznikow znajdują się nie na 0 - oni są uszkodzone . Być może jest mechaniczne przeszkody dla ruchu strzałki. W pierwszej kolejności należy przekonać się, że są nie uszkodzone cewki . Wzmacniacz Korting A-300 na STK 463. Uszkodzony jeden kanał
 • Poziom 11  
  Witam po dłuższej nieobecności. Wzmacniacz działa normalnie po wymianie końcówki STK. Wskaźniki były także uszkodzone - wymieniłem na inne z odzysku. Pozostaje jeszcze kwestia tego filtra (dioda germanowa). Podmieniłem na inną, również z odzysku, ale nie było żadnego efektu. Jeden filtr działa poprawnie, drugi nie reaguje. Muszę jeszcze znaleźć czas na wyrysowanie schematu tego układu. Wtedy może znajdziecie pomysł co to za dioda, i na co można ją zamienić.
  Dziękuję wszystkim za pomysły i wsparcie.
 • Poziom 9  
  hetman1 napisał:
  Wskaźniki były także uszkodzone - wymieniłem na inne z odzysku
  czym zastąpiłeś te wskaźniki oryginałami czy dopasowałeś podobne mógłbyś podać model , lub jakieś szczegóły po których mógłbym odnaleźć je np w sieci ?
 • Poziom 11  
  Witam.
  Zakupiłem gdzieś na allegro jakiegoś starego deka i podmieniłem wskaźniki. Ze starego odkleiłem płytki ze skalą i przełożyłem do tych zakupionych. Musiałem tylko pytać sprzedającego o wymiary wskaźników i samego okienka. Niestety nie pamiętam co to był za dek.

  Dodano po 4 [minuty]:

  A jeszcze jedno. Jeżeli "nowe" wskaźniki mają takie same wymiary zewnętrzne, a wymiary okienek się nie zgadzają, to możesz przełożyć te okienka z tych starych- oryginalnych.
 • Poziom 9  
  podpowiedzcie mi proszę czy to są woltomierze czy amperomierze i do ilu A lub V. to możne coś pokombinować z nowymi se sklepu
 • Poziom 41  
  Ogólnie rzecz ujmując, prawie wszystkie "gołe" (bez żadnych elementów dodatkowych) wskaźniki wychyłowe są miernikami prądu. Im bardziej czuły taki wskaźnik czyli im mniejszy prąd jest potrzebny do pełnego wychylenia tym lepiej ponieważ taki wskaźnik będzie pobierał mniej prądu z układu do którego jest dołączony. Wskaźniki do sprzętu audio są zwykle miliamperomierzami lub mikroamperomierzami.
 • Poziom 9  
  na alle mozna kupic "amperomierz mini 10A z bocznikiem" co to jest ten bocznik ?
 • Poziom 41  
  Bocznik to opornik dołączony równolegle do miernika w celu obniżenia jego czułości. Np. jeśli mamy miernik 100mA a potrzebujemy mierzyć prądy np. do 10A, to konieczne jest dołączenie do miernika odpowiedniego bocznika. W przeciwnym wypadku miernik uległby zniszczeniu.