Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Electrolux/AEG/Zanuss - nie grzeje - rozwiązanie

rkdk 10 Paź 2015 14:22 4536 0
 • #1
  rkdk
  Poziom 5  
  Chciałem podzielić się efektami wielodniowego, uwieńczonego sukcesem śledztwa dotyczącego braku załączania grzałki w zmywarne (u mnie konkretnie model 911353000101).

  Tematów na elektrodzie znalazłem b.dużo, niemniej w wielu niestety nie podano ostatecznych rezultatów.

  U mnie wyglądało to tak: zmywarka nie domywała naczyń, nie suszyła i nie rozpuszczała tabletek. Diagnoza prosta: nie grzeje.
  Po leturze netu do sprawdzenia standardowy zestaw: grzałka, przekaźnik, czujnik temperatury, tacho pompy.
  Najpierw sprawdziłem grzałkę, oporność prawidłowa, niemniej na wszelki wypadek wygrzebałem ją i sprawdziłem "na stole". Wszystko okazało się ok.
  Po przetestowaniu schematu kolejny do sprawdzenia był przekaźnik. Przemierzyłem go i wyszło, że jest ok. Ale pojawił się ciekawy trop, mianowicie podczas pracy zmywarki nie pojawiało się napięcie na stykach zworki przekaźnika. Przekaźnik kupiłem już wczesniej za całe 5 zł, niemniej brak ww napięcia oraz brak jakichkolwiek śladów zimnych lutów lub "smażenia" przekaźnika sprawił, że zrezygnowałem z wymiany. Poprawiłem jedynie luty na płytce, ale nic to nie dało.

  Przy okazji sprawdziłem też hydrostat, czyli czujnik poziomu wody. Wyglądał ok, przy przedmuchaniu stykał. Czujnik temperatury też dawał prawidłowe wskazanie.

  Pozostało tacho (czy raczej lepsza nazwa: czujnik obrotów silnika pompy). Co prawda na schemacie w serwisówce w obwodzie grzałki tacho nie jest wrysowane, niemniej jego sygnał jest niezbędny do zasterowania przekaźnika w module sterującym.
  Pomiar styków w module był niejednoznaczny, czasem nie było przejścia. Decyzja prosta - czas zakupić tacho (jak doczytałem, mógł być zamiennik np. z Beko).
  Na szczęście przed zakupem wygrzebałem stare tacho i pomierzyłem. Opór był prawidłowy.

  Pozostały kable w pokrywie zmywarki. Rezultat poszukiwań był dość zaskakujący: dokładnie na wysokości miejsca zginania kabli (przechodzących z dołu zmywarki do pokrywy) wywiercony był fabryczny otworek w pokrywie. Ostre krawędzie otworka skaleczyły jeden z kabelków sygnałowych idący z tacho i powodowały zwarcie powodujące zakłócanie sygnału. Przy okazji było to dokładnie w punkcie zginania kabli więc kabelek przy otwieraniu pokrywy tarł o krawędź otworka.
  Uszkodzenie izolacji było prawie niewidoczne, praktycznie wymagało użycia lupy.
  Po naprawie kabelka wszystko wróciło do normy.

  Mam nadzieję, że ww informacje komuś się przydadzą nim zacznie kupować nową pompę myjącą i moduł sterujący :)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze