Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP550P5C - Nie uruchamia się

21 Paź 2015 13:55 3036 12
  • Poziom 31  
    Cześć Wam
    Trafił do mnie ten sprzęt podobno po burzy, ze wstępnych pomiarów spalony GPU (rezystancje na 2 cewkach go zasilających 1ohm) wylutowałem go zwarcia zniknęły jednak dalej brak reakcji na włącznik, napięcie na nim spada z 3,3V do 0 po wciśnięciu.
    Co jeszcze to najniższe rezystancje pod mostem HM76 na ceramikach 10ohm, przetwornica st-by na TPS 51125 wytwarza VREG3 i VREG5 3,3 i 5V
    Jednak na wejściach ENTRIP1 I ENTRIP2 0V czyli układ zablokowany prawdopodobnie przez KBC KB9010QF C3
    Niestety brak schematu uniemożliwia dalsze działania, może ktoś z was dysponuje przynajmniej stroną z KBC byłbym wdzięczny. Płyta BA41-01900A NY
  • e-miernikie-mierniki

• Spec od komputerów
    slawmix1234 napisał:
    wejściach ENTRIP1 I ENTRIP2 0V czyli układ zablokowany

Zajrzyj do DS układu i sprawdź czy nie jest odwrotnie.

Jaki pobór prądu?
    Coś się grzeje?
    Bios przeprogramowany?
  • Spec od komputerów
    Podaj pełne oznaczenie płyty.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 31  
    boro1234567 napisał:
    Podaj pełne oznaczenie płyty.

Rev: 1.0 MCLAREN ,czy o to chodziło bo nic więcej ciekawego nie widzę

Pobór prądu 4mA, nic niestety się nie grzeje, kości Biosu jeszcze się nie śniło żeby dostać zasilanie bo programowalny KBC nie rusza, chyba że jeszcze uszkodzony HM76 i blokuje jego start hmm
  • Poziom 31  
    No nic niema na tej płycie kwarcu 32.768KHz oscylacje znalazłem na jednym C przy KBC i są, na razie brak pomysłów oprócz zdjęcia HM76, bo bez schematu KBC nie ma już co mierzyć :(
  • Spec od komputerów
    Jeśli nie masz oscylacji na HM to po sprawdzeniu zasilania do wymiany.
  • Poziom 31  
    Niestety są, znalazłem na jednym R wokół HM, zapewne wykorzystany wew. oscylator w HM bo na tej płycie są tylko 2 kwarce - 25 i 27 MHz, no nic zdejmę chyba ten HM bo coś trzeba wykluczyć, wygląda na to że KBC ma własny generator na RC
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Może to pomocne z forum Link

Co do SM (McLaren 1) , jest ale płatny.
    Charger BQ2735
    Posługuj sie np. Scala3-14r_Samsung_np300

Cytat:
    The ENE KB901x series is embedded controller (EC) with embedded-Flash

Datasheet jest dostępny na KBC i popatrz niżej jakie sygnały potrzebuje ukł. Stby.
    Ten sam KBC jest w (Quanta U83)/ ( Quanta_R23_rev.1A)

Na tych nowych MB Samsunga (np. SAMSUNG NP300E7 Scala3-17 ) dla KBC jest układ firmy Silego SLG3NB145VTR (CLOCK DISTIBUTOR) opisywany jako 3145V. Obudowa QFN16 (4x 4)
    To z Scala2R- rev.1.A

• Poziom 31  
    No nic - niestety rezygnacja z dalszej naprawy ze względu na koszty samych elementów GPU i najprawdopodobniej KBC, a szkoda, bo fajny sprzęt. Dzięki za pomocne podpowiedzi.

Dodano:

A jednak właściciel tego Samsunga zdecydował się na kontynuację naprawy, tak więc rano go ponownie rozebrałem, ponowiłem pomiary napięć, rezystancji i oscylacji na KBC, hmm 32kHz na 123 pin są, napięcia 3,3V LDO na wszystkich odpowiednich nogach są oraz masy. Doszedłem po omacku miernikiem, że pad 34 KBC wyzwala wejścia ENTRIP 1 i 2 sterownika 3,3/5V i te napięcia pojawiły się na cewkach po podaniu 3,3V przez R=10k na ten pad; sygnał z włącznika dochodzi do układu jak i sygnał z sensora Halla, więc KBC wygląda na martwy. No nic, zobaczę czy wymiana pomoże - zawsze jest jakaś szansa. "Świetnie" się pracuje bez schematu i może jakby ktoś z Was się zdecydował na zakup płatnej jego wersji, to się złożę po połowie.

Dodano:

Chciałbym z Wami się skonsultować, bo udało mi się kupić za 35żł drastycznie uszkodzoną bliźniaczą płytę na części. Różni się rewizją - tu jest 1.2
    KBC z końcówką C4 i nie rusza po przełożeniu do mojej płyty, co raczej było do przewidzenia. Mniejsza o to. Muszę zamówić właściwy u Basi, lecz głownie chciałem zapytać czy GPU z tej Rev. 1.2 czyli N13P-GT-A2 ma szansę ruszyć w płycie Rev. 1.0 gdzie jest N13P-GL-A1?

Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".

• Spec od komputerów
    slawmix1234 napisał:
    N13P-GT-A2 ma szanse ruszyć w płycie Rev. 1.0 gdzie jest N13P-GL-A1?

Nie.
  • Poziom 31  
    Więc sprawa jasna i nasuwa się banalne pytanie dlaczego, na obydwóch płytach ten sam HM SLJ8E, no nic na razie jak do Basi o 14 00 wysłałem zapytanie o odpowiedni KBC z odpowiednim wsadem, tak na razie milczą, no ale nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Trzeba poczekać.

Dodano:

Dobra po wymianie KBC (dopadłem używkę zaprogramowaną podobno z takiej samej płyty) i się ukazało długo oczekiwane logo Samsunga, no, ale jeszcze brak dedykowanej karty grafiki, więc za wcześnie na świętowanie. Muszę poczekać na decyzję czy zamawiać nowe GPU bo koszt 169+13zł samego układu, a poza tym nie wiem jak jest z tą płytą: czy będzie działać prawidłowo bez dedykowanej grafiki.

Dodano:

Nowy układ wlutowany i na razie działa. Nie było łatwo z tym sprzętem, ale poszło.:)
    Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".