Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laweta - Zakup lawety

gruberek11 22 Paź 2015 19:53 3579 36
  • #1 22 Paź 2015 19:53
    gruberek11
    Poziom 17  

Witajcie koledzy!

Przeszukałem tematy ale.. .

Potrzebuje lawety czasem przewieźć jakieś uszkodzone autko, czasem po prostu parę zł zarobić ale raczej na potrzeby własne. Mam kat b. Jakiej lawety szukać? Co powinno być w dowodzie rejestracyjnym? Auto ciężarowe? Specjalne?
    Jak to jest z viatool? Czy muszę płacić? Auto do 3.5 tony?
    Na co zwrócić uwagę przy kupnie, jeśli chodzi o najazd?
    Dziękuje każda porada mile widziana.

0 29
  • #2 22 Paź 2015 19:59
    Pawel wawa
    Moderator Samochody

Pierwsze co, to budżet podaj. Potem będziemy się zastanawiali. Trasy też masz zamiar robić? Za granicę jechać?

0
  • #3 22 Paź 2015 20:00
    gruberek11
    Poziom 17  

Dziękuje za pomoc!

Trasy hmm raczej po Polsce, bardzo rzadko do Niemiec to raczej w celach takich żeby sobie samemu autko przywieźć.
    Da się coś z sensem kupić za 10-15 tys zł? Czy dać sobie spokój?

Najwięcej kręcenia po mieście i zwożeni czasem uszkodzonego auta:)

0
  • #4 22 Paź 2015 20:03
    Pawel wawa
    Moderator Samochody

Za te pieniądze nie kupisz raczej lawetki, która śmignie za granicę. Rejestrujesz jako pojazd specjalny. Im lżejsza laweta tym ładowność większa. Do 3.5T bez Viatola, bez C.

0
  • #5 22 Paź 2015 20:09
    gruberek11
    Poziom 17  

A czy to prawda ze auto jesli ma bliźniaka z tyłu nie moge jeździć na kat b?

http://olx.pl/oferta/volkswagen-lt-35-laweta-...-wyciagarka-lift-CID5-IDcfq27.html#e8d3cb4f3b

a takie coś?

A proszę powiedzieć jeśli chodzi o zagranicę to nie kupię bo za mały budżet i lawetka to będzie po prostu złom, czy tam są jakieś wymagania prawne?

I kolejna sprawa musi to być zarejestrowane jako pojazd specjalny?

0
  • #6 22 Paź 2015 20:15
    robokop
    Moderator Samochody

gruberek11 napisał:
    A czy to prawda ze auto jesli ma bliźniaka z tyłu nie moge jeździć na kat b?

Może mieć i 4 osie, liczy się DMC - jeśli ma do 3,5T jeździsz na "B". Tego "ELTeka" trudno wyczuć - trzeba by zadzwonić do sprzedającego i zapytać co ma wpisane w dowodzie.

0
  • #7 22 Paź 2015 21:12
    gruberek11
    Poziom 17  

A musi mieć wpisane pojazd specjalny, czy jeśli będzie ciężarowy to go dyskwalifikuje? czy co tam moze być wpisane?

0
  • #8 22 Paź 2015 21:36
    pp_pablo
    Poziom 20  

gruberek11 napisał:
    Witajcie koledzy!

Na co zwrócić uwagę przy kupnie, jeśli chodzi o najazd?
    Dziękuje każda porada mile widziana

Im lżejszy najazd tym lepiej. Najlepiej żeby był z blachy aluminiowej typu "Lohr" wtedy masz co 5 cm dziurę do kotwiczenia pasów. Ważny jest też kąt załamania najazdu, żeby w przypadku dłuższych aut nie zaczepiać progami przy wjeździe/zjeździe.

Ten LT z linku ma strasznie masywny najazd i moim zdaniem produkcja chałupnicza. Podejrzewam, że jego rzeczywista ładowność (nie wpisana w dowód) to ok 1200kg a to trochę mało.

PS. Może poszukaj auta (gołej ramy lub skrzyniowego) i zleć zabudowę. Koszt wykonania przez profesjonalne firmy od 5500zł (ogłoszenia na znanych portalach aukcyjno/sprzedażowych)

0
  • #9 22 Paź 2015 21:40
    gruberek11
    Poziom 17  

A jęsli chodzi o wytrzymałośc ramy to prawda ze ducato to słabizna ?
    szukać sprintera?
    lt-ka?

0
  • #10 22 Paź 2015 21:49
    pp_pablo
    Poziom 20  

gruberek11 napisał:
    A jęsli chodzi o wytrzymałośc ramy to prawda ze ducato to słabizna ?
    szukać sprintera?
    lt-ka?

Najlepsze ale i najcięższe będzie Iveco daily (auto na ramie jak ciężarówka). Mam znajomych co jeżdżą Masterami i sobie chwalą.
    Sprinter i LT podobno lubi się z czasem giąć za kabiną.

0
  • #11 22 Paź 2015 21:54
    gruberek11
    Poziom 17  

Właśnie tak szukam i ciężko o lawetke jakąś wszystko widać wymęczone..

a z czystej ciekawości co to za wynalazki zrobione z vw t4?

0
  • #12 22 Paź 2015 22:03
    pp_pablo
    Poziom 20  

gruberek11 napisał:
    Właśnie tak szukam i ciężko o lawetke jakąś wszystko widać wymęczone..

a z czystej ciekawości co to za wynalazki zrobione z vw t4?

Wymęczone bo ma jeździć a nie stać.
    T4 odpuść sobie. Jeśli już to szukaj coś z rodziny Peugeot boxer, Renault master, Opel movano.

Jak już znajdziesz gdzieś auto z najazdem to poszukaj w okolicy wagi i go zważ. w 95% ładowność wpisana w dowód jest sporo większa niż ładowność rzeczywista.

0
  • #13 22 Paź 2015 22:04
    gruberek11
    Poziom 17  

Ok fajnie i dziekuje za rade

Czyli najazd jest lepszy "kratkowany" z dziurami firmowy niż płaski z blachy?

0
  • #14 22 Paź 2015 22:08
    pp_pablo
    Poziom 20  

gruberek11 napisał:
    Ok fajnie i dziekuje za rade

Czyli najazd jest lepszy "kratkowany" z dziurami firmowy niż płaski z blachy?

Kratkowany = lepsza przyczepność przy wjeździe/zjeździe (koła nie będą się ślizgać) plus miejsca do kotwiczenia pasów i jest lżejszy.

0
  • #15 22 Paź 2015 22:19
    gruberek11
    Poziom 17  

Okey fajnie .

A proszę o takie info:

Czy musi być w dowodzie pojazd specjalny?
    Czy muszę mieć jako osoba jakieś uprawnienia do jeżdzenia lawetką?
    - coś jak kurs na przewóz towarów?

http://moto.gratka.pl/tresc/19125413.html

0
  • #16 22 Paź 2015 22:26
    pp_pablo
    Poziom 20  

Na użytek własny...

gruberek11 napisał:
    Okey fajnie .
    Czy musi być w dowodzie pojazd specjalny?

Powinno być wpisane właściwe przeznaczenie, czyli dobrze by było

gruberek11 napisał:
    Czy muszę mieć jako osoba jakieś uprawnienia do jeżdzenia lawetką?

tak, prawo jazdy do 3,5 dmc kategoria B

gruberek11 napisał:
    - coś jak kurs na przewóz towarów?

Nie

0
  • #17 22 Paź 2015 22:36
    gruberek11
    Poziom 17  

Z ciekawości

Mam działalność daje reklamę holowanie itd

Jakieś wymagania są?

0
  • #18 22 Paź 2015 22:39
    Pawel wawa
    Moderator Samochody

gruberek11 napisał:
    kupić za 10-15 tyś zł?
    Cena... Ale taką lawetę to trzeba zobaczyć, ze zdjęcia bardzo ładna. Jeszcze jedna ważna sprawa, na zagranicę nie może być przedłużana rama. Sprawdzają rozstaw kół po VIN-ie.

0
  • #19 22 Paź 2015 22:55
    pp_pablo
    Poziom 20  

gruberek11 napisał:
    Z ciekawości

Mam działalność daje reklamę holowanie itd

Jakieś wymagania są?

Właściwy wpis w PKD i możesz faktury wypisywać na holowanie

0
  • #20 23 Paź 2015 11:24
    kakibara
    Poziom 28  

Lawetę jedziesz kupić z blacharzem - najlepiej który pracuje na ramie, każdy bus przeładowany łamie się za kabiną, najlepiej kupić najdłuższą ramę - najazd - nie musisz wozić cały czas aut - więźbę na dach dla znajomych, małe maszyny, rury, stal dla znajomych na budowę często lepiej zapłacić za lawetę 100 zl niż za dowóz ciężarowym.
    Szukasz auta z dołożonym /mi resorami - lub zlecasz założenie. np. w Wałczu robią to bardzo dobrze. Spróbuj kupić z wciągarką masz jeszcze czas zobacz ile kosztują jeżeli sprzedający mówi ci że dał np. 2,7 tyś zł, a zostawia za 1000zł nie zastanawiaj się spacerujesz z pilotem w ręku, - sprawdzisz to jak wciągniesz sharana bez koła z przodu na kilku pasach, patrz żeby była skrzynka narzędziowa - pasy w kabinie to syf i kurz wszystko brudne, a nie raz musisz gdzieś podjechać w normalnych ciuchach w końcu masz auto nie musi stać cały czas pod wiatą bo tylko w trasę. Koguty i lampy halogenowe z tyłu robią robotę - masz załadunek w centrum dużego miasta na skrzyżowaniu jakoś lepiej i bezpieczniej dla Ciebie to wygląda jak ładujesz z zapalonym kogutem niż na światłach awaryjnych.
    NR 1 - Iveco rama na kratownicy - czemu tyle jeździ za granice z podwójną lawetą? Dlaczego silniki kupują inne koncerny? Padają skrzynia przebiegi robią swoje.
    lt / sprinter 2.5 tdi 109 km sprinter 2.9 tdi - jak znajdziesz z mniejszym przebiegiem będziesz bardzo zadowolony.
    dukato bardzo polecam 2.8 jtd/hdi 128 km - inne silniki to syf totalny. np. 2.0 / 2.2 - odpuść sobie. Lub starszej generacji 2.5 d/tdi
    Orginał t4 na podwójnej osi z tyłu jest po za twoim zasięgiem kwotowym.
    P.s. do powożenia jest potrzebne chociaż małe doświadczenie nie tylko żeby wrzucić na górkę, ale np. szybko i gdzie rozłączyć napęd automatu. Powodzenia - kup sobie dobre skórzane rękawice.

0
  • #21 23 Paź 2015 19:58
    bandi21
    Poziom 29  

Wystarczy ze ma wpisane ciężarowy,nie musi być specjalny.Via tol nie obowiązuje.Za taką kasę nic rewelacyjnego nie kupisz. Ja mam Transita rok 90 z silnikiem 69 koni i daje radę.Dodam że woziłem nim auta z Niemiec ciągnąc przyczepę.

0
  • #23 24 Paź 2015 09:59
    vag_padło
    Poziom 14  

mało dochodowy biznes wiec i auta nie dopieszczone :) , nie myslales o motylu ?

0
  • #24 24 Paź 2015 10:36
    ociz
    Moderator Samochody

Laweta do 3.5T to w ogóle pomyłka. Nie spotkałem takiej co sama by ważyła mniej 2200kg, więc co na nią zapakujesz? Malutkie samochodziki tylko. Np auta z segmentu E, a tego pełno na drogach, ważą od około 1400kg.
    O Lublina trzeba dbać i pieścić, a i tak może w trasie zawieść. Nietrwałe to i awarynje, choć sama konstrukcja solidna, ładować na niego duże ciężary to jedynie o most i resory bym się obawiał.

0
  • #25 24 Paź 2015 14:56
    pepe150
    Poziom 33  

ociz napisał:
    Laweta do 3.5T to w ogóle pomyłka. Nie spotkałem takiej co sama by ważyła mniej 2200kg, więc co na nią zapakujesz? Malutkie samochodziki tylko. Np auta z segmentu E, a tego pełno na drogach, ważą od około 1400kg.
    O Lublina trzeba dbać i pieścić, a i tak może w trasie zawieść. Nietrwałe to i awarynje, choć sama konstrukcja solidna, ładować na niego duże ciężary to jedynie o most i resory bym się obawiał.

Ja jeździłem taką. Załadowałem tam auto Audi 80 1.9 TD (w papierach 1370 kg).
    A sama laweta miała 2100 - auto to Renault Master III.

Wsadzając auto 1400 - mamy równe 3500 :)

0
  • #26 24 Paź 2015 15:26
    ociz
    Moderator Samochody

A kierowca? Nic nie waży? Ja wiozłem na LT-ku i Patrola ważącego około 2400kg, tylko że w razie kontroli było by nie miło.

0
  • #27 25 Paź 2015 09:54
    gruberek11
    Poziom 17  

Koledzy dziękuje za podpowiedzi.

Auto ma służyć w 70% na własny użytek (mam mały warsztacik) ale nei ukrywam tez zę fajnie by było czasem coś przewieść za pare zł wiadomo .

I teraz jak to jest z tą waga?

Część aut np: transit ma ładowność 1470 kg, powiedzmy passat b5 waży ok 1500 kg to już dużo.

Niektóre mają ładowność 1800 kg czyli laweta lżejsza jest.

Auto lepiej jak ma dmc 3499 czy 3500 bo chyba od tego zależy viatoll i tacho czy to bez znaczenia? Może ktoś z praktyki to zna?

0
  • #28 25 Paź 2015 10:24
    bandi21
    Poziom 29  

Nie bierz zbyt dosłownie wartości z dowodu rejestracyjnego

0
  • #29 25 Paź 2015 11:44
    Kune
    Poziom 23  

gruberek11 napisał:
    Koledzy dziękuje za podpowiedzi.

Auto ma służyć w 70% na własny użytek (mam mały warsztacik) ale nei ukrywam tez zę fajnie by było czasem coś przewieść za pare zł wiadomo .

I teraz jak to jest z tą waga?

Część aut np: transit ma ładowność 1470 kg, powiedzmy passat b5 waży ok 1500 kg to już dużo.

Niektóre mają ładowność 1800 kg czyli laweta lżejsza jest.

Auto lepiej jak ma dmc 3499 czy 3500 bo chyba od tego zależy viatoll i tacho czy to bez znaczenia? Może ktoś z praktyki to zna?

Większość osób oszukuje jeśli chodzi o DMC i masę własną. Tak na prawdę laweta (przynajmniej nasza - FITZEL Transit opuszczany) waży ponad 2 tony, więc ładowności nie zostaje za wiele. Oczywiście auto jest także homologowane na 4,5t, ale nie muszę mówić jakie pociąga to za sobą konsekwencje?

Najlepiej szukać lawety która ma cały aluminiowy najazd, to gwarancja niskiej wagi. O ile w polsce ważenie nie jest zbyt częste, o tyle za granicą można natknąć się na wagę i wtedy zaczynają się problemy. Nie raz widziałem Iveco na bliźniaku ze stalową zabudową i wagą w dowodzie 1600 kg :))

JEśli nie chcesz zostać laweciarzem roku, to może na początek warto zainwestować w lawetę "dopinaną"? Nie kupujesz dodatkowego auta, jeśli nie jeździsz daleko nie interesują Cie opłaty, jedynie ręczna wyciągarka to udręka. Plus taki, że możesz potraktować to zarobkowo i wypożyczać lawetę.

0
  • #30 25 Paź 2015 12:56
    kakibara
    Poziom 28  

........... Mam kat b. to go dyskwalifikuje z lawety - (na pojedynczą oś nic oprócz smarta nie wrzuci),
    na własne potrzeby kupisz coś z rocznika 90 -94 peugeot j5/ducato, będzie może lepiej zadbane niż ducato 98 z milionem km, na wycieczki za granice za stare auto - może pod względem technicznym przewyższać wszystkie nowsze ale ( to się liczy) przyciąga uwagę polizai i zoll, a ci zawsze coś znajdą nawet pordzewiałą ramę zaproszą na garaż dekry i będą ważyć mierzyć, znajda rozerwany pas, cieknący lekko silnik, i sam go zwieziesz na lawecie.
    szukasz paki, z najmniejszym silnikiem, najmniejsza kabina, fwd, największą ładownością i z najmniejsza masą własną. jeździsz bez opłat, na b.

0