Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer PC - podłączenie w samochodzie

marcinek13 22 Nov 2005 23:10 78298 124
Metalwork
    marcinek13
    Level 2  
    Witam!!!

Od dłuższego czasu zamierzam zainstalować PC w samochodzie. (notebook odpada) Problem tkwi oczywiście w zasilaniu. Myślę że dobrym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie przetwornicy napięcia-UPS-komputer jednak jak to by się miało do obciążenia instalacji elektrycznej w samochodzie (komp ok 1,5Mhz z minimalną ilośćią komponentów) i czy nie istnieje jakiś inny prostrzy sposób (wiadomo potrzebne napięcia dla PC to 12V 5V i 3.3V) ???
  • Metalwork
    Yaro126
    Level 20  
    Witam!
    Z tym UPS-em to najprostszy sposób ale na każde 10W pobieranej mocy z akumulatora będzie pobierany 1A prądu... Czyli jeśli komputer miałby rzeczywistą moc np. 100W to prąd pobierany z instalacji samochodu wynosiłby 10A. Przy takim prądzie obciążenia mogą być problemy z odpowiednim ładowaniem akumulatora. Co do drugiego sposobu to oczywiście możesz sobie za pomocą stabilizatorów scalonych i dodatkowych układów wystabilizować odpowiednie napięcia ale muszą one mieć odpowiednią obciążalność i nie może być wahań tych napięć pod obciążeniem... Proponuję się odnieść do norm zasilaczy PC...

Pozdrawiam!!!
    marcinek13
    Level 2  
    ... że napięcia wyjściowe wachać się nie mogą to wiem. Do tego służą stabilizatory napięcia (np. stosowane do zasilania laptopa). Pyt: Czy można zbudować stabilizator (i czy jest to opłacalne) o przykładowych parametrach: (w przybliżeniu)

wejście: 10V-15V
    wyjście: 12V , 5V, 3.3V

????
  • Metalwork
    Yaro126
    Level 20  
    Jasne że można... Ja spróbowałbym na początek podziałać coś na kostkach LM317, byłby to najprostszy a przede wszystkim najtańszy sposób wystabilizowania napięcia 5V i 3.3V bo z 12V może być mały problem... Chodzi o to że te kostki potrzebują napięcia przynajmniej 3V wyższego od ustawionego napięcia, które mają stabilizować... Czyli aby wystabilizować idealnie 12V to musiałbyś mieć napięcie wejściowe przynajmniej 15V. Możnaby spróbować zbudować przetwornicę z 12 na np. 20V, wyprostować i odfiltrować napięcie 20V i dopiero od tego punktu zacząć stabilizować do potrzebnych wartości... Oczywiście potem kostki muszą mieć równolegle zapięty tranzystor, który pozwalałby na obciążanie większym prądem... Nie jestem Ci tylko w stanie powiedzieć czy zmieścisz się za pomocą LM-ów w określonych normach ale mimo to bym spróbował...
    Pozdrawiam!!!
    dziqus
    Level 18  
    jak chcesz konstruowac taki zasilacz to na sam procesor rezerwuj ok 50W
    Erwin
    Level 16  
    PAmietajcie ile pradu bierze kazde z tych napiec, do tego jeszcze napiecie ujemne, (chyba ze urzywaz plyty glownej ktora nie urzywa takich). Gotowe zasialcze ATX do auta narazie sa jeszcze drogie (i pewnie dalej beda). cena kolo 200 zl, a ups'a w podobnych pieniadzach kupisz. Chyba ze kupic ups'a z zepsuta bateria i wtedy moze byc taniej.Co do za slabego alternatora, zawsze mozna go wymienic na mocniejszy:))
    kerry
    Level 15  
    Obawiam się, że UPS za 200 złotych długo nie pociągnie - są one przystosowane do parominutowego podtrzymywania napięcia a nie długotrwałego zasilania komputera!
    ps. co to jest "komputer ok 1,5Mhz"?! ZX Spectrum? :)
    Yaro126
    Level 20  
    No z tym UPS-em może być problem... Możnaby zrobić jeszcze ewentualnie przetwornicę z 12 na 220V, schematów jest na elce trochę ale też musiałaby mieć z 250W mocy, a to by było obciążenie rzędu 25A dla akumulatora!!! Przy takim obciążeniu samą przetwornicą, dodatkowo światłami i innymi odbiornikami w aucie to nie wróżę długiego życia akumulatorowi...
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć !

Są gotowe zasilacze do PC , zasilane nie z 230 V zmiennego , a z 12 V stałego .

Trochę na ten temat było już napisane :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic336276.html

Typowy zasilacz ATX zasilany z 12V ma następujące parametry :

Efficiency
    60% at typical load

Input Voltage
    Normal 12VDC

Min. 9VDC

Max. 18VDC

Input Amp 40 A

Input Current
    40A@12V DC input

DC Output

V1
    +5V
    Max. Load 25A
    Min. Load 3A
    Peak 30A
    Cross Reg. ±5%
    Line Reg. ±1%
    Ripple & Noise 50mVp-p

V2
    +3.3V
    Max. Load 14A
    Min. Load 0A
    Peak 21A
    Cross Reg. ±5%
    Line Reg. ±1%
    Ripple & Noise 33mVp-p

V3
    +12V
    Max. Load 10A
    Min. Load 1A
    Peak 12A
    Cross Reg. ±5%
    Line Reg. ±1%
    Ripple & Noise 100mVp-p

V4
    -5V
    Max. Load 1A
    Min. Load 0A
    Peak
    Cross Reg. ±2%
    Line Reg. ±1%
    Ripple & Noise 50mVp-p

V5
    -12V
    Max. Load 2A
    Min. Load 0A
    Peak 3A
    Cross Reg. ±10%
    Line Reg. ±1%
    Ripple & Noise 100mVp-p

V6
    +5V SB

Max. Load 1A
    Min. Load 0A
    Peak 2A
    Cross Reg. ±5%
    Line Reg. ±1%
    Ripple & Noise 50mVp-p

Jak widać bierze to około 40A , więc raczej sporo .... Sprawność 60 % .... raczej mało .
    WIESSIO
    Level 12  
    witam ja mam zamontowany pc w aucie od ponad 2 lat działa bez problemu
    sprawa jest prosta kupiłem przetwornice. próbowałem zrobić taki patent że najpierw do akumulatora podpięta była przetwornica i ona dawała mi 220v a do przetwornicy podpięty był ups a pod ups pc . było to tak zestrojone że jak działał silnik to było ładowanie i przez ups zasilało pc jak silnik sie wyłączało to przekaznik automatycznie odcinał przetwornice od akumulatora i załączał sie ups i nawet na postoju nie rozładowywało akumulatora. trzeba pamiętać że niektóre ups nie załączą się od przetwornicy gdyż wymagają troche większej mocy. ostatnio z tego powodu odłączyłem ups ia i tak cały układ działa super zamontowałem tylko w widocznym miejscu wskaznik naładowania akumulatora

Dodano po 4 [minuty]:

i jeszcze jedno żeby ograniczyć zużycie energi zrobiłem wyłącznik zasilania lcd i dodatkowo zamontowałem wyświetlacz lcd 4x20 pod port lpt i tym sposobem wiem co sie dzieje z kompem. cały układ działa stabilnie
    raz tylko poleciał mi dysk ale to dlatego że nie zrobiłem dobrej izolacji przeciwwstrząsowej.
    WIESSIO
    Level 12  
    ok mam nadzieje że to nie będzie monolog, ale już znalazłem błąd w moim projekcie. a mianowicie niepotrzebnie instalowałem przetwornice przed ups ponieważ ups ma już w sobie jedną a ja doładowywać akumulatory ups moge przecież prosto z alternatora. doinstaluje jeszcze tylko przełącznik który podczas pracy silnika załącza oba akumulatory a przy wyłączonym odcina akumulator gówny od ups i tym sposobem zabezpiecza go przed rozładowaniem a PC zasilany jest tylko przez ups.
    huzar105
    Level 12  
    WIESSIO wrote:
    witam ja mam zamontowany pc w aucie od ponad 2 lat działa bez problemu
    sprawa jest prosta kupiłem przetwornice. próbowałem zrobić taki patent że najpierw do akumulatora podpięta była przetwornica i ona dawała mi 220v a do przetwornicy podpięty był ups a pod ups pc . było to tak zestrojone że jak działał silnik to było ładowanie i przez ups zasilało pc jak silnik sie wyłączało to przekaznik automatycznie odcinał przetwornice od akumulatora i załączał sie ups i nawet na postoju nie rozładowywało akumulatora. trzeba pamiętać że niektóre ups nie załączą się od przetwornicy gdyż wymagają troche większej mocy. ostatnio z tego powodu odłączyłem ups ia i tak cały układ działa super zamontowałem tylko w widocznym miejscu wskaznik naładowania akumulatora

Dodano po 4 [minuty]:

i jeszcze jedno żeby ograniczyć zużycie energi zrobiłem wyłącznik zasilania lcd i dodatkowo zamontowałem wyświetlacz lcd 4x20 pod port lpt i tym sposobem wiem co sie dzieje z komputerem. cały układ działa stabilnie
    raz tylko poleciał mi dysk ale to dlatego że nie zrobiłem dobrej izolacji przeciwwstrząsowej.

A co z wilgocią???
    Albo temperaturą która potrafi skoczyć dość znacznie w aucie....
    A czy płyta elementy na niej nie dostają w kość od wibracji??
    User removed account
    User removed account  
    WIESSIO
    Level 12  
    ok będe miał kwilke to narysuje :)
    adamz74
    Level 31  
    Witam,
    w przypadku komputera samochodowego nalezy przede wszystkim zainteresowac sie pobierana moca oraz sprawnoscia ukladu zasilajacego. IMO zastosowanie np. UPS-a i komputera ze zwyklym zasilaczem wiaze sie z kilkukrotnym przetwarzaniem energi i jest raczej malo wydajne. Proponuje zainteresowac sie platforma VIA-EPIA oraz dedykowanymi przetwornicami DC-DC. Co prawda nie sa to komputery super-hiper wydajne, ale do odtwarzania filmow i starszych gierek wystarczy.
    Najwiekszy wybor komponentow do zlozenia mini-PC znalazlem kiedys na stronie http://www.mini-itx.com oraz http://www.minipc.pl/. Prezentowane sa tam np. zintegrowane plyty glowne zasilane jednym napieciem 12V oraz przetwornice DC-DC z 12V na ATX. Co prawda nie sa to tanie rozwiazania, ale przynajmniej ciekawe.
    Pozdr
    AZ
    WIESSIO
    Level 12  
    to prawda ale z jednej strony masz straty energii a zdrógiej strate kasy :( najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie bezpośrednio zasilacza z akumulatora do pc ale tam jest wymagane zasilanie +12v -12v i z tego co się orientuje bez jakiejkolwiek przetwornicy sie nie obejdzie. no chyba że masz płyte o której pisałeś jej wystarcza samo 12 v ale to już kosztowna sprawa
    Sam Sung
    Level 32  
    Z tymi potrzebnymi napięciami to można trochę poeksperymentować, ja sprawdzałem zwykłą płytę z Pentium I (AT) i okazało się, że wystarczy jej +5 V i +12 V (nie działały tylko porty COM - pewnie wymagają jeszcze -12 V - ale poza tym wszystko hulało).
    Z ATX nie kombinowałem, ale od braku któregoś napięcia chyba nic się nie powinno stać - najwyżej się nie uruchomi (tak mi się wydaje...). Może wystarczyłoby +12 V oraz przetwornice impulsowe na +5 V i +3.3 V.
    User removed account
    User removed account  
    huzar105
    Level 12  
    Co do laptopów to napięcie jest chyba rozdzielane dopiero na płycie głównej. Zasilacze laptopowe mają chyba od 7 do 20 V napięcia stałego i nic innego. Niech mnie ktoś poprawi jak się mylę!

A właśnie znalazłem firmę, co robi całe komputery do samochodów. I Oni sprzedają tzw. inteligentne zasilacze do komputerów na 12V koszt takie to 300 zł.
    rakoczy42
    Level 18  
    intersowalby mnie taki zasilacz do komputera,gdzie go mozna nabyc??
    WIESSIO
    Level 12  
    w takim razie podejmę się i zaryzykuje podłącze płytę pod zasilanie +12 +5 v i zobaczymy co sie stanie
    jak myślicie czy mogę podłączyć to przez stabilizator 5v i 12 v czy nie będzie to zbyt wielkie obciążenie dla stabilizatorów?. i jeżeli zadziała to zrobie taki zasilacz na jakimś radiatorku i po przetestowaniu dam szczegułowy opis
    supersam
    Level 2  
    tak sie tylko zastanawiam czy nie wystarczy zamienić napieć i 0 tz.
    jak mamy napiecia 3v,5v,12v,0v(masa), i chcemy uzyskać -3v,-5,-12v,0(masa).To czy niewystarczy namienić napieciaż masą??
    +3v->0v(masa).
    0v(masa)<-+3v=-3v->0v(masa),itd.
    Sam Sung
    Level 32  
    supersam wrote:
    tak sie tylko zastanawiam czy nie wystarczy zamienić napieć i 0 tz.
    jak mamy napiecia 3v,5v,12v,0v(masa), i chcemy uzyskać -3v,-5,-12v,0(masa).To czy niewystarczy namienić napieciaż masą??
    +3v->0v(masa).
    0v(masa)<-+3v=-3v->0v(masa),itd.

Niestety, ale wszystkie napięcia muszą być względem wspólnej masy.
    User removed account
    User removed account  
    WIESSIO
    Level 12  
    lukasz_matysek

czy możesz opisać swój projekt

a co do kart pamięci to myślałem o tym i znalazłem przejściówki ale zalężało mi na systemie xp bo jest bardzo kompatybilny i co mu wetkniesz z urządzeń zewnętrznych to on łyknie. pomyśl o linuxie napewno mniej obciąża system i pewnie będzie sprawniej chulał. czekam na opis Twojego projektu:)
    User removed account
    User removed account  
    WIESSIO
    Level 12  
    łukasz matysek napisał:
    4. Ekran - użyłem ekranu LCD firmy roadstar, koszt 140 zł w allegro.pl - ma on 5 cali, wszystkie regulatory kontrast itp, oraz wejście video na chinch. Teraz opcje są dwie: korzystac z video-out w grafice, co wiąże się z gorszą jakością obrazu, albo poszukac na płycie wyświetlacza sygnałów R,G,B,H,V i próbowac tak się podłączyc (nie wiem czy to wyjdzie). Na razie jednak piszę oprogramowanie.

dobra cena a co do wpięcia sygnału to ja u siebie będe próbował tak zrobić bo mam na płytce opisane rgb i s ale to za jakieś dwa dni.A co do sterowania kompem to na kokpicie obok lewarka od biegów zamontowałem kólke track balla a klawiature podpiąłem pod nieużywaną wajche przy kierownicy (pod kierunkowskazami ) i tam przypisałem klawiszologie z winampa i allplayera zrobie foty to wkleje. a i też mam odłączanie samego lcd.
    User removed account
    User removed account  
    WIESSIO
    Level 12  
    moim zdaniem projekt jest spoko i ciekawy tylko:
    będziesz miał problemy z zasilaniem ja proponuje na początek zastosować jakiś mały zasilacz od pc podłączony do płytki z ups. (ups z uszkodzonymi akumulatorami( wywalasz je) kupisz za ok 50 pln.) i to leci do akumulatora w aucie ( najlepiej byłoby zamontować wyłącznik pomiędzy przetwornicą z ups a akumulatorem. to po pierwsze. I nie rezygnowałbym z cd, można je ładnie zamontować gdzieś na kokpicie tak aby wyjeżdzała tylko sama szufladka( można ją pomalować albo okleić ) bo może sie tak zdarzyć że ktoś z twoich znajomyzh będzie miał coś na cd i wtedy dupa zrobisz pc w aucie a tu nawet płyty nie można wgrać. jak nie palisz to wyjście rs i usb możesz zabudować w popielniczce a nawet irde (15 pln) i łączysz kompa z komórką:)

8. Komputer wyposażę w prostą kartę I/O,

hmm to jest extra fajnie jakbyś napisał coś więcej bo przyznam że tego u siebie jeszce nie mam a bardzo bym chciał jaki koszt i jak zamierzasz to podłączyć?

a dziś jade na konsultacje do serwisu w sprawie obejścia w monitorku i podłączenie sygnału rgb w płytkę
    napisze jutro co z tego wyszło
    a i pytanko a w jakiej furce chcesz to zamontować to sobie sprawdze jak wygląda u Ciebie deska rozdzielcza