Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta k7s5a nie startuje.

karolkomp 12 Cze 2005 12:14 2814 22
  • #1 12 Cze 2005 12:14
    karolkomp
    Poziom 12  

Po wyciągnięciu i włożeniu tej samej grafiki płyta tylko zamruga ledami napędów i twardziela i tak w kółko. Powyciągzałem wszystko ze slotów i zresetowałem bios zworką - bez efektu. Raz nawet ruszyła ale po ponownym załączeniu to samo

0 22
  • #2 12 Cze 2005 12:18
    Krzychu7
    Poziom 39  

Witam. Zobacz jak wyglądają kondensatory elektrolityczne, czy nie mają wybrzuszeń. Najlepiej wymień, jest to najczęstsza przyczyna takich problemów. To samo dotyczy kondensatorów w zasilaczu. Pozdrawiam.

0
  • #3 12 Cze 2005 15:30
    Mstasik
    Poziom 17  

Witam,
    Miałem dokładnie ten sam efekt na płycie ECS P4S5A/DX+.
    gdy umarła grafika - a dokładniej sam wiatrak na niej, płyta dostała jakioegoś dziwnego świra. W każdym razie nie udało jej się uruchomić. Sygnały BIOS'u wskazywały jednoznacznie że należy załadować nowy bios z dyskietk, ale żadnego .bin'a nie ładował - wtedy żądał innego w jakimś specjalnym formacie. Załadowałem zatem oryginalny bios ze strony producenta za pomocą programatora - reakcja płyty była dla mnie zaskoczeniem - NIE DAWAŁA OZNAK ŻYCIA. Na szczęście była na gwarancji. Dostałem za nią ASUSA :-)

Pozdroofka

0
  • #4 12 Cze 2005 16:46
    karolkomp
    Poziom 12  

Sprawdziłem wszystkie podzespoły w innym kompie- działąją. A płyta nawet sama bez grafiki i procka nie chce wystartować tylko zamrugają cd i kontrolka hdd tzn ona cały czas świeci tylko właśnie przy próbie restartu przestaje na ułamek sekundy. W kólko próbuje wystartować i nic.

0
  • #5 12 Cze 2005 16:52
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

karolkomp napisał:
    bez grafiki i procka nie chce wystartować tylko

Płyta wystartuje bez procesora?
    Czy z głośniczka nie słyszysz żadnych dźwięków? Czy próbowałeś podłączyć swoją płytę pod inny zasilacz?

0
  • #6 12 Cze 2005 17:41
    karolkomp
    Poziom 12  

Głośniczek milczy. Baterię wyciągnąłem już wcześniej na noc i dalej to samo. Jeżeli to problem biosu to może spróbować podmiany na gorąco? Tylko jaką pamięć kupić

0
  • #7 12 Cze 2005 17:48
    doubleube
    Poziom 17  

Kosc moze byc
    Winbond W49002U
    AMIC A290021T
    lub inna 2Mb.
    zapraszam na PW

0
  • #8 13 Cze 2005 03:44
    nightlady
    Poziom 12  

mozna jeszcze spróbować tak, bo to bios ami, włóz karte grafiki na PCI i dyskietke na którą wgrasz bios, zmien mu nazwe na AMIBOOT.ROM w czasie urochomiania nacisnij kombinacje klawiszy ctrl+home

moze uda sie postawic bios na na nogi i płyta sie podniesie

z tymi płytami od zawsze były jaja, padały jak muchy :( Obsługuje je chipset SIS 735, ten chipset ma wady sam w sobie czytaj jest skazony przez producenta :P
    Nie powiem juz o kondensatorach elektrolitycznych, które puchły, obejrzyj, czy którys z tych większych nie jest wybrzuszony

0
  • #9 13 Cze 2005 20:33
    karolkomp
    Poziom 12  

Płyta znowu ruszyła 4 razy ale za piątą próbą znowu jest to samo. Wszystkie 6 elektrolitów 2200uf wymieniłem i jeszcze ten 1500uf bo był wybrzuszony i nic. Ale skoro ruszyła cztery razy to chyba bios jest w porządku. Tak myślę ale proszę jeszcze o dalszą pomoc
    Pozdrawiam

0
  • #10 13 Cze 2005 20:40
    jankolo

Ponawiam propozycję: sprawdź z innym zasilaczem.

0
  • #11 13 Cze 2005 20:46
    tronic1
    Spec od komputerów

A weź wyjmij płytę z obudowy , odłącz wszystkie napedy , paski odłącz od płyty a nie od napędów i wtedy sprawdzaj.Jak masz możliwość sprawdź na innym zasilaczu.

0
  • #12 13 Cze 2005 21:22
    Radzious
    Poziom 28  

Zrób tak
    Weź płyte i wyjmij ją
    ZAsilacz (najlepiej jak masz dwa -wtedy raz jeden raz drugi)
    Speaker
    wiatrak

Podłącz to wszystko razem z płytą i daj znać czy wiatrak się kręci przez jakąś minute. Włączasz ją przez włożenie zworki w pwr-on(pwr-sw)

Jeśli reakcji nie ma na oby dwóch zasialaczach to zobacz mniejsze kondeny czy sa dobre i posprawdzaj czy nie ma gdzieś zwarcia.

0
  • #13 13 Cze 2005 22:31
    karolkomp
    Poziom 12  

Na innym zasilaczu to samo. Sprawdzę jeszcze te mniejsze elektrolity.
    Kurde dawno żaden sprzęt nie robił mnie tak w konia.

0
  • #14 14 Cze 2005 00:09
    nightlady
    Poziom 12  

Jesli mozesz, zapnij speekera, jesli płyta bedzie wydawac jakiej dzwięki podczas nieudanego odpalania bedzie łatwiej. Podepnij głośniczek i napisz czy płyta wydaje jakies dźwieki i jesli tak to jakie, długie ? krótkie ? ile ich mniej więcej jest itp

0
  • #15 14 Cze 2005 15:40
    karolkomp
    Poziom 12  

Żadnych dźwięków wogóle

0
  • #16 14 Cze 2005 16:51
    krzwil
    Poziom 12  

W tym modelu płyty występuje pewien powtarzający się problem, ale do niego dojdę. Płyta po podłączeniu samego zasilacza i speakera bez pamięci będzie milczeć Czyli inaczej niż większość płyt które sygnalizują brak pamięci. Jeśli CMOS nie dostanie napięcia płyta także nie będzie działać. CMOS w czasie braku zasilania z zasilacza pobiera napięcie z baterii. Gdy jest włączony zasilacz w stanie czuwanie , płyta wytwarza napięcie podtrzymujące CMOS ok 3,5V czyli wyższe niż w baterii by nie ciągnąć z obu źródeł jednocześnie. Miałem kilka płyt z takim objawem i okazało się że awaria nastąpiła w tym obwodzie.

0
  • #17 14 Cze 2005 16:58
    _Damian_
    Poziom 21  

Mam prodobny problem z k7s5a. Płyta po naciśnięciu Power nie robi nic tylko sie resetuje. (nie wydaje dzwięku, tylko mrugają kontrolki) Po napedach CD wiem że sie resetuje (delikatny szelest napędu) Na początku miałem tak jak Ty czyli problemy z uruchamianiem. Potem przerodziło się to w brak uruchamiania (tzn resetowanie) Problem rozwiązałem następująco. Wkładam zapałkę w przycisk reset->włączam power-> czekam jakiś czas (im starszy komp tym ten proces dłużej trwa teraz dochodzi to 30 min)-> wyciągam zapałkę z resetu i wtedy komp startuje. Do dzisiaj myślałem że to wina zasilacza. Teraz widze (po Twoich postach) że to jednak płyta.

0
  • #18 15 Cze 2005 03:00
    jaras_gost
    Poziom 11  

sprawdź czy po odpięciu procesora nie pojechałeś po ścieżkach, bo po takiej operacji wszystko się kręci ale nie odpala, jeśli tak to napisz a odpowiem jak to łatwo naprawić

0
  • #19 15 Cze 2005 12:21
    gdkj
    Poziom 26  

jeżeli dobrze kojarzę to ustrojstwo jest na sis-ie pod procki amd.
    w takim razie napięcia do proca kontrolowane sa przez oczywiście mostek i bios ale przy pomocy regulatora tl494 (ew.7500 zamiennik) w 14pin przewlekanej obudowie (nie smd). jeżeli jest tak (bo moze pamięć mnie myli) to weź zamrażacz i schłodź małą diodę w blizkim sąsiedztwie tego scalaka (ew. wsio dookoła - będzie prościej) i włącz zasilanie (przycisk power)
    dalej to już sam dedukuj.
    pozdrawiam.
    ps. ew. sprawdź tranzystory wykonawcze regulatorów napięia (chyba trzy linie równolegle)

0
  • #20 17 Cze 2005 01:31
    neophyte
    Poziom 31  

mam podobny problem dlatego wpisze tu a nie bede nowego topica robił.mianowicie komp chodził sobie normalnie wieczorem, został włączony na noc a rano "leżał" już martwy. po naciśnięciu power, dostaje napiecie na płytę ale wiatrak od procka robi może 2 wolne obroty i wszystko zdycha. wywaliło mi na pewno (było to widoczne) 6 kondensatorów przy procku(wszystkie trzy po 3300 i trzy z sześciu 2200).wymieniłem te zjarane ale problem nie zniknął. jutro z rańca idę po 3 kolejne 2200 ale czy to pomoże? moze ktos wie co moglo jeszcze pasc?

0
  • #21 17 Cze 2005 01:35
    jankolo

neophyte, podaj nam oznaczenie Twojego zasilacza. Ponieważ to zasilacz uwaił Ci płytę (a nie odwrotnie), to nie podłączaj płyty do tego zasilacza, tylko jakiś sobie pożycz. A ten zasilacz co masz, to otwórz, wyczyść, obejrzyj, uruchom obciążając go np. starym cd-romem, zmierz napięcia jakie daje, i potem dopiero możesz się odważyć podłączyć go do płyty.

0
  • #22 17 Cze 2005 02:10
    neophyte
    Poziom 31  

zasilacz - LPF2W - byl juz mierzony i jest ok, zreszta na moim zasilaczu wyglada to identycznie.jutro ide sprawdzic do znajomego procesor.zobacze tez co bedzie jak wymienie 3 kolejne kondensatory

0
  • #23 17 Cze 2005 10:55
    karolkomp
    Poziom 12  

A jednak bios. Po zafleszowaniu na gorąco, płyta chodzi.
    Dziękuję za wszystkie porady, żaden sprzęt mi nie dał tak popalić.
    Sądzę że na tym post zamkniemy ! (TJT)

0