Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] OPTICUM SCART FLEXI HD10 - szukam schematu.

20 Gru 2015 12:37 4071 6
  • Poziom 37  
    Witam.
    Jak w temacie. Poszukuję schematu do tego dekodera. Szukałem już na Forum i w sieci, ale nie znalazłem nawet fragmentu schematu.
    Pomocne odpowiedzi oczywiście odpowiednio wynagrodzę (punkty, plus, Pomógł).
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    A co on ma w środku?
    Oczywiście mógłbym sobie poszukać, ale to ty chcesz pomocy, więc się postaraj o dostarczenie informacji. ;)

Masz jakieś konkretne zapotrzebowanie - zasilacz, tuner ...?
  • Poziom 37  
    @mirex, przepraszam za nieumieszczenie niezbędnych informacji. Postaram się teraz poprawić :)
    Chodzi konkretnie o tuner. Problem dotyczy słabego sygnału na wszystkich MUX-ach (wg wskaźnika tunera ok. 30%), przez co nie da się oglądać telewizji - na ekranie jest jedna wielka pikseloza. Inny tuner podstawiony do tej samej instalacji działa prawidłowo. Sprawdziłem go też na swojej antenie - nie łapie żadnego z MUX-ów, choć przy automatycznym wyszukiwaniu "zastanawia się" chwilę nad częstotliwościami z kanałami. Z kolei sprawny dekoder odbiera wszystkie MUX-y na poziomie wystarczającym do oglądania TV.
    Tuner wcześniej funkcjonował prawidłowo, jednak nie jestem w stanie określić, kiedy dokładnie doszło do uszkodzenia.
    Co do "obsady" tunera...
    OPTICUM SCART FLEXI HD10 - szukam schematu.
    Opisane na zdjęciach układy scalone to: NM120AA, FL032PIF, NT5TU32M16DG-BE, 4558D JRC oraz MSD7818-L2 czyli MStar 7818.
    Przepraszam za jakość zdjęć - robione aparatem wbudowanym w telefon.
    Płyta tunera opisana jest jako STB-DECODER-13E-V01.
    Szukałem na Forum tematów podobnych do tego przypadku, nie znalazłem jednak czegoś, co pozwoliłoby zawęzić krąg podejrzeń na płycie.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Sprawdź dokładnie napięcia na pin 4 (może być 1.8 - 3.3V) i pin 8 (1.2V) NM120. Możesz dla świętego spokoju wyszukać i wymienić kondensatory elektrolityczne w tych gałęziach, a także wcześniej.

Na wejściu NM120 (pin 2) masz zapewne jakieś diody Zenera. Sprawdź. Te na wyjściu RF (pin 1) też.
    Upewnij się, że nie wadzi układ podający zasilanie do anteny.

A najlepiej zacznij od sprawdzenia jak zachowa się przy próbie aktualizacji.

Poniżej wyniki pomiarów układu NM120AA:

Wyprowadzenie układu (numer i oznaczenie wg noty NM120)Wyniki pomiaru
    VDD_IO (4)3.3 V
    VDD_DIG (8)1.27 V
    LT_OUT (1)spadek napięcia 0.55 V na diodach D3 i D4 (w dekoderze są one w jednej obudowie, oznaczenie diody: A7 F - prawdopodobnie jest to dioda BAV99)
    RF_IN (2)spadek napięcia 0.55 V na diodach D1 i D2 (w dekoderze są one w jednej obudowie, oznaczenie diody: A7 F - prawdopodobnie jest to dioda BAV99)

Pomiary na wyprowadzeniach 4 i 8 przeprowadzałem bez anteny i z podłączoną anteną - nie miało to jednak wpływu na wyniki pomiarów.
    Diody sprawdziłem miernikiem ustawionym na test diod. Mierzone były poza układem (wylutowałem je).
    Co do aktualizacji oprogramowania tunera: jak będę miał dostęp do programatora (lub jeśli sam go sobie złożę z zapasów), to spróbuję wówczas sprawdzić, czy to jest właściwy trop i czy problemy z czułością tunera mogą mieć podłoże "programowe".
    Pozdrawiam
  • Spec od monitorów
    To typowe tunery made China (głównie z Shenzhen Junuo Electronics Co., Ltd) na rynki wschodnie EU, pod róznymi nazwami np. Airtone DB 2205, ...
    Brak SM jak i większośći datasheetów na podzespoły

zazwyczaj na
    - tuner NM120AA > starsza wer.tunera, słaba czułość
    * (czasem najnowszy i bdb. MaxLinear MxL603 /Sony CXD2861)
    - demodulator MSB1236C (lub MSB 1230 - LF)/
    *lub mu podobne np. Panasonic MN88472 /Sony CXD2837
    - procesor MSD7816, (czasem SPHE 1505A (1502A), Ali M3812)
    - memory Winbond W9751G6KB-18 (DDR2-1066, 64MB),
    - flash Winbond 25Q32FVS1G (4MB),
    - wyj.wzm. 4558D JRC,
    -LED-driver FD650S,...+ układ zasilania na TNY176DG.

Tuner analogowy to zazwyczaj MSD7816+MSB1230
    Ciekawy opis tych tunerów na 174 str. Link lub Link_ "chińskie tunery"
    Dobrze na Link

Na NM120AA w zał.
    Na demod. Si2168 Link

Popatrz kwarc, stabilizatory na płytce 3.3V.1.3V.1.7V

Moderowany przez Mirek Z.:

Załącznik usunąłem - był już dodany w poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15257295#15257295

• Poziom 37  
    Temat zamykam - sprzęt poszedł do utylizacji. Pomógł wędruje do Kolegi mirex.