Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden kanał gra ciszej [ Unitra AT 9100 ]

neo_dc 14 Cze 2005 12:17 2801 15
  • #1 14 Cze 2005 12:17
    neo_dc
    Poziom 32  

Witam
    Mam następujący problem ze wzmacniaczem At 9100: jeden kanał gra ciszej, wymieniłem wszystkie kondesatory w przedwzmacniaczu w tym kanale, w końcówce wszystkie były dobre ( cała końcówka mocy jest sprawna). Nie wiem na czym polega problem, jeśli pobieram sygnał z radia, to sygnał jest bardzo stłumiony, ledwo go słyszę, natomiast jeśli biorę sygnał z wejścia aux, to sygnał jest akceptowalny, lecz jest nadal cichy. Wzmacniacz naprawiam, był spalony. Proszę o pomoc.

0 15
  • #2 14 Cze 2005 12:30
    Jacek Kujawski
    Poziom 16  

Nie wiem dokładnie co to za wzmacniacz ale sprawdź kilka rzeczy a mianowicie jeśli to jest wzmacniacz stereo a wnioskuję, że tak jest, to zamień przedwzmacniacze bądź końcówki mocy i w ten sposób dokładnie będziesz wiedział, w którym miejscu (w jakim bloku) tracisz ten sygnał. Co do podłączania na wejścia różnych bajerów to czy ich czułość jest odpowiednia do wzmocnienia tychże bajerów? (tzn czy masz wzmacniacz wysterowany)

0
  • #3 14 Cze 2005 15:41
    neo_dc
    Poziom 32  

drobna korekta, to jest amplituner (typ sie zgadza ale źle napisałem na początku). Przedwzmacniacze zamieniałem ze sobą miejscami i dalej jeden kanał grał ciszej.

0
  • #4 14 Cze 2005 18:41
    Lucki
    Poziom 21  

Wymień 2x4700uF i wszystkie kondensatory na jakie są na płytce. Zabierz się także za tranzystory - na końcówkach mocy.

0
  • #5 14 Cze 2005 18:42
    zcu01
    Poziom 14  

Wymień kondensatory C103 i C203

0
  • #6 14 Cze 2005 19:52
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  

Sprawdź potencjometr glośności. Jeśli zamieniłeś kablami końcówki przed tym potencjometrem, to nie byłeś w stanie tego zdiagnozować. Zamień tor lewy z prawym za potkiem volume.

0
  • #7 15 Cze 2005 14:35
    101823
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 22 Lip 2005 00:35
    vper
    Poziom 14  

Witam Kolegów !

Widzę, że temat właściwie nie został zakończony, a ja właśnie przerabiam ten sam problem.
    Mój sprzęt stał nieużywanykilka lat. Dostałem go ze spalonym bezpiecznikiem B2. Po wymianie bezpiecznika sprzęt ruszył, ale okazało się że jeden kanał jest cichy. Nie jest to wina końcówki mocy. Skrzyżowałem te tory i kanał cichy pracował normalnie. Znalazłem i wymieniłem w zasilaczu rozlany kondensator C7. Niestety - bez efektu. Obmierzyłem napięcia na wszystkich tranzystorach w przedwzmacniaczu porównując wskazania dla obu torów. Wszystko jest niby OK. Dodam, że na ukf-ie nie wchodzi stereo. Nie działa prawidłowo balans. Zauważyłem, że delikatne odstrojenie w kierunku szumu jakiejś stacji na ukf-ie powoduje, że cichy kanał ożywa. Dźwięk jest jednak trzeszczący i zaszumiony. Wtedy balans zaczyna działać prawidłowo, miga dioda - jakby próbowało wejść stereo. Zauważyłem też że zmostkowanie palcem obudowy kondensatora C108 do masy powoduje wzrost głośności cichego kanału, ale to nie jest to. Co tu jest kurna grane ? Jak wyeliminować tory przedwzmacniacza ? Czy może to być spowodowane przez część radiową amlitunera - np. złe przestrojenie ukf-u ?

Pozdrawiam
    vper

0
  • #9 22 Lip 2005 13:10
    101823
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 22 Lip 2005 21:10
    vper
    Poziom 14  

Dzięki Piotrze za odzew.

Rozumiem, że wątpisz w to, że problem ten spowodowało niewałściwe przestrojenie. Dodam, że na sprawnym kanale (i na tym drugim też tylko cicho) stroi stacje bardzo ładnie.
    Postaram się podać mu sygnał z jakiego zewnętrznego magnetofonu.

Pozdrawiam
    vper

Witam !

Po podaniu sygnału z zewnętrznego magnetofonu okazuje się, że oba kanały śmigają aż ucho kwitnie. I balans działa jak trzeba. Czyli to jednak nie jest przedwzmacniacz.
    Co Panowie o tym myślą ?

Pozdrawiam
    vper

0
  • #11 23 Lip 2005 01:54
    101823
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 25 Lip 2005 22:58
    vper
    Poziom 14  

Witam !

Przyczyną mojego nieszczęścia był uszkodzony UL1621.
    Po wymianie na nowy kanały grają "równo", powróciło stereo, ustąpiły drobne trzaski.

Pozdrawiam i dziękuje Wam za zainteresowanie.
    vper

0
  • #13 26 Lip 2005 13:23
    101823
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 26 Lip 2005 14:45
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 26 Lip 2005 22:14
    vper
    Poziom 14  

Witam !

W zasilaczu znalazłem jedną elwę pustą..., znaczy się wylaną :D.
    Ten stereodekoder się trochę grzeje. Napięcia niby w normie. Profilaktycznie dorobiłem mu radiatorek. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam
    vper

0
  • #16 12 Lis 2005 22:55
    neo_dc
    Poziom 32  

Po pierwsze przepraszam, ale zapomnialem odpisac.
    W moim przypadku prace kanalu poprawila wymiana UL, co jednak nie dalo 100 % poprawy. po pewnym czasie wpadlem na pomysl zeby poszukac zimnych lutow, no i znalazlem na parze roznicowej :) wszystko gra ok jak narazie wzmak nie wrocil do naprawy :D

0